Maloklüzyon Nedir? Maloklüzyon Çeşitleri
BLOG
maloklüzyon

Maloklüzyon Nedir? Maloklüzyon Çeşitleri

Maloklüzyon yanlış hizalanmış dişler için kullanılan klinik bir kelimedir. Bu terimden kimi zaman ‘kötü kapanış’ olarak da bahsedilmektedir. Dişlerin yanlış hizalanması çiğneme, ısırma ve konuşma gibi temel görevlerin yerine getirilmesinde kişiye zorluk yaşatmaktadır.

Diş hekimleri bu durumu kolaylıkla düzeltmektedir. Tüm maloklüzyon çeşitlerini tedavi etmek için gerekli yetkinliğe sahiptirler. Ortodontik tedavi, yanlış hizalanmış çeneyi ve çarpık dişleri yeniden hizalamak için bir dizi alet ve prosedür kullanmaktadır.

Maloklüzyon Nedir?

maloklüzyon

Oklüzyon, dişlerin hizalaması ve üst- alt dişlerin nasıl birbirlerine denk olarak hizalanması ile ilgilidir. Üst dişlerin, alt dişlerin üstüne gelmesi gerekmektedir. Azı dişlerinin uçları, denk geldiği alt dişlere tam olarak yerleşmelidir. Bu doğru oklüzyonun sağlanması, dişlerin düzgün bir şekilde çalışmasını, diş eti ve dişler arasındaki doğal dengeyi koruyacaktır.

Maloklüzyon, genellikle kalıtsal bir durumdur. Nesilden nesile geçmektedir. Bu, üst ve alt çeneler arasındaki veya çene ile dişler arasındaki boyut eşitsizliğinin sonucunda oluşmaktadır. Aynı zamanda anormal çene yapısı veya doğuştan anormallikler gibi sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlık, dişlerin çarpıklaşmasına ve düzensiz ısırma sorununa neden olmaktadır. Bunların haricinde, yarık dudak ve yarık damak gibi doğuştan anormallikler de bu rahatsızlığın nedeni olabilmektedir.

Maloklüzyon Çeşitleri

maloklüzyon

Maloklüzyon, dişlerin yanlış hizalanması nedeniyle oluşan ağız sağlığı sorunlarının genel bir terimidir. En yaygın türü birinci derecedir. Bu, normal bir ısırıkta üst ve alt dişler arasında biraz örtüşme ile karakterize edilmektedir. 2. derece maloklüzyonlar ise üst çene ile dişler ve alt çene ile dişler arasında aşırı kapanış ile tanımlanmaktadır. 3. derece ise, alt çene ve alt dişler üst çene ve üst dişlerle örtüştüğünde ortaya çıkmaktadır. Diğer çeşitler de şu şekildedir.

 • Üst dişlerin önde olma
 • Alt dişlerin önde olma
 • Çarpık diş
 • Aralıklı diş
 • Açık kapanış

Maloklüzyona Ne Sebep Olur?

Bu rahatsızlık kalıtsal olduğu gibi aynı zamanda dış etmenlerle de oluşmaktadır. Peki, nedir bu etmenler:

 • Bebeklerde sık emzik kullanımı
 • Parmak emme
 • Çocukluk veya bebeklik döneminde biberonla beslenme
 • Yarık dudak veya damak rahatsızlığı
 • Çeneyi yeniden konumlandıran bir travma
 • Ağız veya çene tümörleri
 • Gömülü dişler

Maloklüzyon Nasıl Teşhis Edilir?

Maloklüzyon genellikle diş hekimleri ve ortodontistler tarafından teşhis edilmektedir. Bu durumu tespit etmek için röntgenler çekilmektedir. Aynı zamanda sadece bu rahatsızlık için olan alçı ile ölçü alınmaktadır.

Tedavi hedeflerini belirlemek için doğru bir teşhis şarttır. Bu rahatsızlık yaygındır, ancak genellikle tedavi gerektirecek kadar şiddetli değildir. Daha şiddetli olan kusurların düzeltilmesi için ortodontik veya cerrahi tedavi gerekebilir.

Ortodontik tedavinin nihai amacı, dişlerde stabil, fonksiyonel ve estetik açıdan hoş bir dizilim oluşturarak hastanın ağız ve genel sağlığını iyileştirmektir.

Maloklüzyon Nasıl Tedavi Edilir?

Diş teli, bu rahatsızlık için en eski ve en etkili tedavilerden biridir. Bazen çocuklarda ve ergenlerde ortodontik tedaviye başlamadan önce belirli dişlerin çekilmesi gerekmektedir. Dişleri ve çene yapısını diş teli ile düzeltmek gülümsemeyi ve ısırma işlevini de iyileştirecektir. Ortodontistiniz sizin için metal, seramik veya lingual diş teli önerebilir. Bu, rahatsızlığın ciddiyetine bağlıdır.

Hareketli ortodontik cihazlar kolaylıkları nedeniyle bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu cihazlar genellikle kişiseldir.

Genellikle ortodontik tedavi iki yıla kadar sürmektedir. Ancak bir yetişkin söz konusu olduğunda bu süre 1 yıla bile inmektedir. Daha doğrusu bu süre kişinin maloklüzyon rahatsızlığının derecesine göre değişmektedir. Tedavi ile düzenli diş dizilimine ve düzgün çene yapısına kavuşabilirsiniz. Yapmanız gereken bu konuda yetkinliğe sahip diş hekimine danışmaktır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.