try
Dil Temizliği Ağız Sağlığı İçin Neden Önemli?
BLOG

Dil Temizliği Ağız Sağlığı İçin Neden Önemli?

Ağzımız, sindirimi başlatan ilk organlardan birisi olduğu için birçok bakterinin üremesine direkt olarak katkı vermektedir. Dil temizliği ile ağzımızda bulunan bakteri veya bakteri gibi birçok organizma kolayca yok olacaktır. Bu yüzden dişimizden dilimize kadar ağzımızın her bir köşesi temiz olmak zorundadır. Aksi taktirde hayatımız çekilmez bir hale gelebilir.

Sağlıklı Bir Dil İçin Ne Yapmalı?

Her şeye yediğimiz veya içtiğimiz şeylere dikkat etmek ile başlamalıyız. Sağlıksız besinlerden uzak durmalıyız. Dilimizde tahrişe neden olan asitli ve gazlı içecekler bu besinlerin başında gelmektedir. İşe onları hayatımızdan çıkarmak ile başlamalıyız. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmalıyız. Dil temizliği için ayrıca çok acı yiyeceklerden de vazgeçmeliyiz. Uzmanların görüşüne göre ağzı aşırı derecede yakan yiyeceklerin tüketilmesi, zamanla dili tahriş edecek ve hissizleştirecektir.

Çok soğuk içecekleri de tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Hem boğaz hem de dil için oldukça zararlıdır. Bunların dışında temizliğinden emin olmadığımız gıdaları da tüketmemeliyiz. Hijyenik olmayan ortamlarda hazırlanmış besinler, ilk olarak dilimize daha sonra da vücudumuzun diğer organlarında bir hasarın oluşmasına sebep olmaktadır.

Dil Üzerindeki Bakteriler Nasıl Temizlenir?

Dil Üzerindeki Bakteriler Nasıl Temizlenir?

Dil temizliği dişler gibi son derece önemli ve asla geçiştirilmemesi gereken bir eylemdir. Özellikle ağız kokusu şikâyeti olanlar mutlaka dillerinin üzerindeki bakterileri temizlemelilerdir. Bunun için ilk olarak dilinizi tamamen dışarı çıkarın. Dilinizi dışarı çıkarırken ağzınızı olabildiğince açın. Dilinizde beyaz kısımlar görürseniz bilin ki dilinizde bakteri vardır.

Dili düzenli olarak temizlemek gerekmektedir. Bu işlemi de diş fırçanız ile yapabilirsiniz. Diş fırçasının arka yüzeyi dil temizlemek için üretilmiştir. Fakat bazı diş fırçalarında bu kısım bulunmamaktadır. Eğer kendi fırçanızda böyle bir arka yüzey varsa dilinizi bu kısım ile temizleyebilirsiniz. Böylece dil temizliğinizi tamamlamış olacaksınız.

Peki, fırçada bulunan bu kısım nasıl kullanılmaktadır? Diş fırçalar gibi nazikçe fırçayı dilinizde gezdirin. Aslında işlem gayet basittir. Tek fark, dişlerinizi değil dilinizi fırçalamanızdır.

Farklı bir aparat kullanmak isterseniz dil temizleme işlemi için özel olarak satılan ürünler de mevcuttur. O ürünleri kullanarak da dilinizin arkasından önüne kadar temizleyebilirsiniz. Dil temizliği işleminin yeterli olduğu kanaatine vardığınızda ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz.

Dil Nasıl Temizlenmeli?

Dilimizi her şeyden önce fırçayla veya dil temizleme aparatı ile temizlemeliyiz. Aslında günlük olarak bu temizlik son derece yeterlidir. Fakat geçmeyen bir ağız kokunuz var ise veya dilinizin temizliğinden emin olamıyorsanız ağız gargaralarını da kullanabilirsiniz. Birkaç saniye boyunca dilinizde tuttuğunuz gargara, gözden kaçmış bakterileri de yok edecektir.

Hangi Aralıklarla Dil Temizliği Yapılmalı?

Hangi Aralıklarla Dil Temizliği Yapılmalı?

Dil temizliği dişler fırçalanacağı zaman yapılmalıdır. Dişlerimizi sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa fırçalamak yeterli olacaktır. Kimi uzmanlar günde üç defa fırçalamanın daha doğru olacağını savunmaktadır. Fakat iki defa da ağız sağlığı için yeterlidir. Dişleri fırçaladıktan hemen sonra fırçanın arka yüzü veya dil temizleme aparatı ile dil temizlenmektedir.

Dil temizliğini ise bir veya iki dakikadan fazla tutulması önerilmez. Dilinize çok baskı uygulamadan yapacağınız bir temizlik son derece yeterli olacaktır. Dilinizi bu şekilde temizlediğiniz halde şikayetleriniz geçmiyorsa o zaman uzman doktorunuz ile görüşmelisiniz. Doktorunuz sizler için en iyi tespiti yapacak ve tedavi yollarını sunacaktır.

Dil Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Dil temizliği yapmayan insanların başlıca sorunu bakterilerdir. Temizliği yapılmayan dilde ise bakteriler hızla artarak dişe kadar yayılabilir. Bakteriler daha sonraki zamanlarda diş etine ulaşır. Diş etinde çeşitli iltihaplanmalar bu bakımdan diş kayıplarını beraberinde getirecektir. Dil temizliğine dikkat edilmediği durumlarda dilin renk değiştirdiği gözlemlenebilir.

Dilde ‘’papilla’’ denilen bölümde çeşitli lekeler ortaya çıkabilir. Bu leke ilerleyen dönemlerde kararma, daha sonra da dilin tüylü görünmesi gibi problemleri ortaya çıkaracaktır. Bunların dışında dil temizliğine dikkat edilmediğinde ağız kokusu da baş gösterebilir. Çeşitli şekerler veya sakızlar kullansanız da ne yazık ki dildeki bakteriler ölmediği taktirde bu koku gitmeyecektir. Dil temizliği ayrıca ağızda biriken mikropların bademcik veya yemek borusu gibi bölgelere ulaşmasına da engel olur. Dilimiz temiz olmadığında çeşitli solunum veya sindirim yolu rahatsızlıkları ile baş başa kalabiliriz.

Temiz bir dil ve ağız sağlığı için düzenli olarak diş hekimlerine görünmekten kaçınmayın.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?