try

Diş Beyazlatma

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

Randevu Talebi
diş beyazlatma

Diş Beyazlatma

Beslenmenin ve iletişimin en önemli unsurları olan ağız ve dişler, aynı zamanda estetiğin de başlangıç noktasıdır. Pek çok insan için ağız sağlığı sorunları gündeme geldiğinde başta gelen şikâyet diş beyazlatma olur. Çünkü beslenme şekli, genetik kalıntılar ya da sigara bağımlılığı dişlerin sararmasındaki en büyük etkendir. Ağız bakımının da eksik ya da bilinçsiz yapıldığı düşünülürse sorunun büyüklüğü ortadadır.

Teknolojinin geldiği nokta, hekimlerin kazandığı beceriler ve yeni kullanılmaya başlayan kimyasallar ile ışın tedavileri yeni bir çığır açmıştır. Bu uygulamalar ile dişleri beyazlatmakta devrim niteliğinde değişiklikler yaşanmıştır. Klasik yöntemlere nazaran daha zararsız ve estetik görünüm veren diş beyazlatma işlemi farklı yollarla yapılabilmektedir.

Diş Beyazlatma Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Beslenme ve sindirimin ilk noktası ağız, beslenme şekline göre çok farklı besine maruz kalmaktadır. Çeşitli genetik sebepler, diş gelişimi sırasında kullanılan ilaçlar zamanla dişlerin renginde koyulaşmaya neden olmaktadır. Ayrıca çay, kahve veya kola gibi boyar madde içeren besinlerin tüketimi, sigara bağımlığı da dişlerin rengini en fazla sarartan etkenlerdir. Ağız ve diş bakımı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bazı durumlarda sararmanın ve koyulaşmanın önüne geçilemez. İnsan yaşı ilerledikçe dişler daha sarı olabilmektedir.

Bu aşamada diş beyazlatma işlemi en sık başvurulan yöntemdir. Evde yapılabilen doğal veya kozmetik ürünler bulunabilmektedir. Ancak soruca ulaşmanın en iyi yolu diş hekiminden uzmanlık yardımı almaktır. Çünkü dişlerin neden olduğu sarılığın öncelikle tespit edilmesi gerekir. Ardından uygulanacak temizleme ve beyazlatma işlemi için yol haritası belirlenmelidir. Klinik ortamda diş hekimi gözetiminde yapılan beyazlatma işlemleri iyi sonuca ulaşılmasında önemli faktördür.

Dişler Neden ve Nasıl Sararır?

Alışkanlıklara ve yaşam şekline bağlı olarak dişler farklı sebeplere bağlı olarak sararmaktadır. Bazen aynı sıradaki dişlerde sararma görülebilirken, bazen de tek bir dişte renk farkı oluşumu gözlenir. Beyazlatmaya başlamak için uzman diş hekiminin muayenesi gereklidir. Öncelikle dişlerin sararma sebebinin bulunması gereklidir. Çünkü dişler iki sebeple sararmaktadır. Bunlar şöyle açıklanabilir:

  • İçsel renk değişikliği: Anne karnında maruz kalınan antibiyotik türü ilaçlar, çocukken geçirilen ateşli hastalık ve buna bağlı ilaçlar renk değişikliği sebebidir. Sigara, kahve gibi alışkanlıklar olmasa bile yaş ilerledikçe diş renklerinde değişiklik gözlemlenebilmektedir. Yani, dişin içeriden gelen sebeplerle renginin değişmesi anlamını taşımaktadır.
  • Dışsal renk değişimi: Bu doğrudan beslenme şekli ve alışkanlıklarla ilgili bir durumdur. Kahve, sigara gibi dişleri sarartabilecek alışkanlıklar nedeniyle diş yüzeyinde oluşan lekelerdir. Diş yüzeyinde olduğundan temizleme yöntemi de farklıdır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Estetik görünümün anahtar noktası olan dişlerin beyazlığı ve temizliği son derece önemlidir. Bu nedenle çoğu kişinin istediği beyaz dişler için en iyi yol diş hekimlerinin belirlediği yoldur. Hekimler, diş beyazlatma ve temizliği için farklı formüller kullanmaktadır. Çünkü temizleme işlemi dişlerdeki sararmanın nedeni belirlendikten sonra yapılmaktadır. Beyazlatmanın nasıl yapılacağı belirlendikten sonra ofis tipi ve ev tipi olarak adlandırılan yöntemler kullanılmaktadır. Her iki yöntemde de hem kimyasal, hem de teknolojinin son nesil ürünleri kullanılmaktadır. Klasik yöntemde, oksijen peroksit içeren jeller ve bazı kimyasallar kullanılmaktadır. Kimyasalların ışınla reaksiyonunu sağlayacak donanım kullanılmaktadır.

Diş Beyazlatma Çeşitleri Nelerdir, İşlem Nasıl Uygulanır?

Dişteki sararmanın içsel mi, yoksa dışsal mı olduğunun tespitinden sonra beyazlatma işlemi yapılır. Diş beyazlatma için şu yöntemler kullanılmaktadır:

  • Klasik yöntem: Dışsal faktörlere bağlı olarak diş taşı temizliği ve beyazlatmayı kapsamaktadır. Diş hekimi tarafından diş minesine zarar vermeyen kimyasallar ve döner fırçalar kullanılmaktadır. Klinik ortamda uygulanan en sık uygulanan yöntemlerden biridir.
  • Ofis (Klinik) tipi beyazlatma: Yine hekim tarafından öncelikle diş taşı temizliği yapılarak işleme başlanmaktadır. Bu yöntem ile hem içsel, hem de dışsal sararmalara karşı beyazlatma mümkündür. İşlem, peroksit katkılı jellerin ve diğer kimyasalların kullanımı ile başlamaktadır. Hekim tarafından uygulanan jeller homojen şekilde dişlere yayılmaktadır. Ardından 1 saate kadar sürebilen ışın süreci başlamaktadır. Burada jeli oluşturan kimyasalın ışıkla reaksiyona girmesi sağlanmaktadır. Bu sayede diş beyazlatma mümkündür.
  • Ev tipi beyazlatma: Sıklıkla başvurulan ve yaygınlaşan bu yöntem de klinik ve ev tedavisi birleştirilmektedir. Klinikte yine hekim tarafından tartar temizliği yapılmaktadır. Ancak hasta jeli evde kendisi uygular. Kendisine uygun ağız protezini jeli sürdükten sonra takmak zorundadır. Hastanın bu şeklide 4 ila 8 saat durması gerekmektedir. Süreç 8-10 gün sürebilmektedir.

Diş Beyazlatma Kimlere Yapılır?

Beyaz dişlere ve estetik bir görünüme sahip olmak herkesin hakkıdır. Öncelik her zaman ağız ve diş bakımının öz bakımın bir parçası olduğunu kabul etmektir. Ancak çeşitli sebeplerle renk değişimine uğrayan dişleri tekrar beyazlatmak mümkündür. Bunun için çene ve ağız gelişiminin oluşmuş olması yeterlidir. Dişeti ve ağız hastalıkları bulunmayan herkes diş beyazlatma işlemini uygulayabilmektedir. Bu sayede estetik bir gülüşe sahip olmak mümkündür. İşlem, dişlerin renginin dengelenmesini sağlamaktadır. Belirli dişlere ya da bütüne uygulanabilen bir yöntemdir. Bembeyaz dişlere sahip olmak için gereken sürecin kısalığı büyük bir avantajdır. Bu sayede pek çok insan günlük yaşamına devam edebilmektedir.

Diş Beyazlatmada Nelere Dikkat Etmeli?

Ağız sağlığına özen göstermek herkesin sorumluluğundadır. Ancak diş beyazlatma işlemi için yola çıkmak için öncelikle istekli olmak gerekmektedir. Her ne kadar son teknoloji kimyasallar ve ışınlar kullanılsa da işlem dişlerde hassasiyet oluşturmaktadır. Bu nedenle beyazlatma işlemine başlamadan önce bazı alışkanlıkların terk edilmesi gereklidir. Bu süreçte hekimin vereceği tavsiyeler aynı şekilde uygulanmalıdır.

Çünkü bu işlem bir süreç gerektirmektedir. Bu süreçte dişlerdeki hassasiyet artmaktadır. Ayrıca işlem sürerken sigara, kahve gibi boyar ürünler tüketmek daha da zarar verebilmektedir. Bu nedenle işlem sırasında ve sonrasında daha dikkatli olmak gereklidir. Çünkü bembeyaz dişlere ulaşmak, herkesin hayalidir ancak her şey hekimden ve bilimden beklenmemelidir. Kişisel gayret de önemlidir.

Diş Beyazlatma Sonrasında Ne Yapmalı?

Uygulanan işlem dişlere müdahale içermektedir. Bu nedenle süreç boyunca dişlerdeki hassasiyet beklenen bir gelişmedir. Bu süre içinde sıcak, soğuk ve havaya hassasiyet duyulabilmektedir. Ancak sürecin tamamlanmasıyla bu hassasiyet azalarak kaybolmaktadır. Aynı zamanda bu hassasiyet diş etlerine de yayılabilmektedir.

Bunun dışında diş beyazlatma sonrası için şu bilgiler gereklidir:

  • Diş beyazlatma işlemi sadece hekimin elinde değildir. Bu süreçteki kişisel gayret önemlidir. Hekimin tüm tavsiyeleri dinlenmelidir.
  • İşlem sonrası kavuşulan beyaz dişler kalıcı değildir. İlerleyen süreçte renk değişimleri yeniden görülebilmektedir.
  • İşlemlerin tekrarı önemlidir. Bunun için diş hekiminin vereceği tarihlere uyulmalıdır.
  • Yaşam tarzında değişiklik gereklidir. Çünkü rengi hızlı değiştiren çay, kahve, renklendirilmiş yiyecek ve içecekler ile sigaradır. İşlemden sonra bu ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmakta yarar vardır.

Temiz ve güzel dişlere sahip olmak, gülümsediğinde ışık saçmak herkesin isteğidir. Ancak bu isteğe ulaşmak gayret ve bilinç gerektirir. Ağız sağlığının korunması için düzenli diş hekimi kontrolü şarttır. Diş beyazlatma işlemi için de en doğru adres diş hekimleridir. Kişisel gayret, diş hekiminin uygulama ve yönlendirmesi ile sağlıklı bir ağız ve dişler, aynı zamanda ışık saçan bir gülüş mümkündür.

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?