Ortodonti

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

ortodonti

Ortodonti

Tıp biliminin, uzmanlığı sağlayabilmek için gittiği branşlaşma yöntemi, ağız ve çene ve dişler için de geçerlidir. Beslenmek, konuşmak nefes almak gibi pek çok hayati fonksiyonu yerine getiren ağız ve çene bölgesinin sağlıklı olması şarttır. Ağız ve çene sağlığının kişisel bakımlarla sağlanamayacağı durumlarda hekimler devreye girmektedir. Ortodonti de ağız ve dişlerle birlikte değerlendiren çene yapısı ile ilgilidir.

Komplike bir organ olan ağız, çene ile bir bütündür. Bu nedenle de ağız ve diş sağlığı uzmanları branşlaşarak uzmana dönüşmektedir. Çünkü doğuştan gelen, yetişkinlikte fark edilen çene bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu branş ile çene bozukluğu ve neden olduğu sağlıksız diş dizilimi tarihe karışmıştır.

Ortodonti Nedir?

İnsan yaşamının sürebilmesinin ilk kuralı beslenmedir. Beslenme de ağızla yapıldığından, dişlerin sağlıklı olması son derece önemlidir. Sadece dişlerin değil, çene de sağlıklı olmalıdır. Çiğneme esnasındaki dengesizlikler, çene yapısının bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bu aynı zamanda konuşmaya da etki eden bir durumdur. Bu durumun pek çok sebebi bulunmaktadır. Ortodonti biliminin amacı da bu sebepleri ortadan kaldırmaktır.

Bunun için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Çoğunlukla çocuklarda dikkat çekse de ortodontik sorunlar her yaştaki insanda görülmektedir. Çene gelişimi devam eden hastalarda teller ve protezlerle dişler ve çene istenilen forma getirilebilmektedir. Bu yolların kullanılamayacağı yaştaki hastalar için de cerrahi müdahaleler ve protezler gerekebilmektedir. Diş hekimliğinin bu uzmanlık alanıyla tüm bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Ortodontik Bozukluk Nedir?

Çene yapısı bozukluğu hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Bunun pek çok sebebi bulunabilmektedir. Genetik faktörler, çocukluk ve bebeklik yaşlardaki alışkanlıklar ve beslenme ön plana çıkabilmektedir. Alt çenenin önde ya da arkada olması, dil ya da dişlerin büyüklüğü nedeniyle oluşan dengesizlik gibi sorunlar ortodonti biliminin uzmanlık alanıdır.

Çene, belirli yaşlara kadar cerrahi müdahale olmadan şekillendirilebilen bir organdır. Bu nedenle erken gelişen bir diş kaybı bile çene yapısının değişmesine neden olabilmektedir. Bu ve bunun gibi neden olduğu sorunlar diş yapısının da bozulmasına neden olmaktadır. Uzmanlar, bu sorunları ortadan kaldırabilmektedir.

Ortodonti Sorunlarının Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Çene yapısındaki bozukluğun pek çok farklı sebebi bulunabilmektedir. Tedaviye erken başlamak, uzun süren ancak en iyi sonuca ulaştıracak yoldur. Sıklıkla görülen çene yapısı kaynaklı diş yapısı bozukluklarının sebebi şöyle sıralanabilir:

  • Genetik faktörler: En etkili faktörlerden biridir. Aile bireylerinde görülen sorunlar çocuklara da aktarılabilmektedir. Ancak erken fark edilmesi ve hasta öyküsünün bilinmesi, tedavideki başarı şansını artırmaktadır.
  • Biberon ve emzik kullanımı: Bebeklikten çocukluğa geçişte bırakılamayan alışkanlıklardan biri biberon ve emziktir. Ancak uzun süreli kullanım çene yapısında bozulmalara neden olmaktadır. Aynı zamanda parmak emme alışkanlığı da çene yapısının değişmesinde etkilidir.
  • Gereğinden büyük dil veya dişler: Seyrek de olsa görülen bu durum çene yapısında etkilidir. Gereğinden büyük ve dengesiz gelen bir diş de hem çenede hem de diğer dişlerde bozulmalara neden olmaktadır.
  • Eksik dişler: Gelişme döneminde kaybedilen bir diye önlem alınmalıdır. Aksi taktirde diğer dişler yer değiştirir. Böylelikle çıkması gereken diş kendine yer bulamadığından karmaşık bir diş yapısı oluşur.

Ortodonti Tedavisi Neden Gerekli?

Çene, insanların gelişim çağı boyunca değişimini sürdüren bir yapıdadır. Çenedeki bu süreç, dişlerin yerlerini de etkilemektedir. Bu nedenle yapının değişimi, ağızdaki değişikliklerle birlikte takip edilmelidir. Bunun için de ortodonti uzmanına ihtiyaç vardır. Genellikle çocukların ihtiyacı varmış gibi bir algı bulunsa da herkesin çenesi ağız ve diş yapısında etkilidir. Sağlıklı beslenebilmek için doğru çene ve diş yapısına sahip olunmalıdır.

Bunun için de hangi yaş olursa olsun muayene şarttır. Çene yapısındaki bozukluklar bir ömür boyu devam etmektedir. Ancak bu kader değildir. Farklı yöntem ve teknikler kullanılarak, çeneye müdahale ve dişlerin düzgünleştirilmesi mümkündür. Bir ortodonti uzmanının muayenesi pek çok hayatı değiştirebilmektedir.

Üstelik, ileri teknoloji ve uzmanlıklar sayesinde gelecekte oluşabilecek sorunların önüne de bu yolla geçilebilmektedir. En iyi yöntem, sorun oluşmadan önlem almaktır. Diş hekimliğinin uzmanlık isteyen bu alanı ile ağız sağlığını ömür boyu korumak mümkündür.

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Tedavi, uzman hekimin muayenesi ve yol haritası belirlemesiyle başlamaktadır. Uzman hekim, çene ve diş yapısının nasıl olması gerektiğinin bir modellemesini yapmaktadır. Kişiye özel olarak tasarlanan bu modelleme aynı zamanda kalıbın oluşmasını sağlamaktadır. Bu aşamada şu tedavi yöntemleri uygulanmaktadır:

  • Aparey kullanımı: Uzman hekimin muayenesi sonrası oluşturulan ve aparey ismi verilen ağız içi bir şekillendirme aparatı kullanılmaktadır. Apareyin temel mantığı diş yapısını olması gereken hale gelmeye zorlamaktadır. Bunun için de vücudun kendi gelişim fonksiyonunu temel almaktadır. Uygulaması uzman hekim tarafından yapılan apareyler de 3 farklı şekilde kullanılmaktadır.
  • Hareketli apareyler
  • İşlevsel apareyler
  • Sabit apareyler

Bu aparatlar, uzman hekimin belirlediği şekilde kullanılmaktadır. Hareketli olanlar hastalar tarafından takılıp çıkarılmaktadır. Diğerleri ise hekim kontrolünde kullanımı zorunlu olanlardır.

  • Cerrahi müdahaleler: Ortodonti biliminin uzmanlık alanı içinde çeneye cerrahi müdahale yapmak da vardır. Bu müdahaleler, diğer yöntemlerin sonuçsuz kaldığı durumlarda tercih edilmektedir. Çene bozuklukluları nakil ve implantlar kullanılarak düzeltilmektedir.

Pekiştirmenin Önemi

Ortodonti tedavisi yapıldığında devamlılık arz etmektedir. Uzun süren tedavinin başarılı olabilmesi için sonrasında pekiştirme apareyi kullanılmalıdır. Retainer ismi de verilen pekiştirme aparatları diş hizalanmasının devamlılığı için son derece önemlidir. Çene kemiklerinin değişime müsait olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bunun için uzman hekimin tavsiyesi doğrultusunda pekiştirme apareyleri kullanılmalıdır. Bunun için de üç farklı seçenek bulunmaktadır. Hekimin uygun gördüğü şekilde hareketli, sabit ya da şeffaf pekiştirme apareyleri kullanılmaktadır. Tavsiyelere uyulmasıyla mükemmel sonuca ulaşmak mümkündür.

Kimler Muayene Olmalı?

Ortodonti, her insanın ihtiyaç duyduğu bir alandır. Hizalanmış ve düzgün çiğneyebilen dişler herkesin hakkıdır. Ancak bunun için ağız yapısının haritasının çıkarılması gerekmektedir. Bu harita, uzman bir hekim tarafından incelenmektedir. Bu sayede çene yapısındaki bozukluklar tespit edilmekte ve diş bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Dolayısıyla ortodonti, insan yaşamının en önemli parçalarından biridir.

Bu nedenle diş hekimi muayenesi ciddiye alınmalı ve tavsiyelere uyulmalıdır. Uygulanacak tedavilerle yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür. Çünkü beslenme özgürlüğü, konuşmadaki rahatlık ve estetik görünüm düzgün dişlerle mümkündür. Düzgün dişlerin yolu da diş hekimliğinin uzmanlık isteyen bu alanı ile açılıyor.

Ortodonti Muayenesi Neden Önemli?

Pek çok sorun, gelişen teknoloji ve uzmanlık sayesinde giderilebilmektedir. Hatta sorunlar daha oluşmadan önlenebilmektedir. Ancak ağız sağlığına etkisi sadece bunlarla sınırlı değildir. Bu sayede düzgün hizalanmış dişler daha sağlıklı bir hayat sunmaktadır. Düzgün dişler, bakteri oluşumunu azaltması, temizliğin ve bakımın kolay olmasını sağlamaktadır.

Ağız bakımı ve diş hekimi muayenesinin rutin hale getirilmesi kişisel bir sorumluluktur. Buna ek olarak bu branş sayesinde çene bozuklukları, dolayısıyla diş yapısındaki düzensizlikler giderilebilmektedir. Bu da sağlıklı bir hayat sunmaktadır. Yaşam kalitesinin artması, estetik özgüven doğrudan ağız sağlığı ile ilgilidir. Bu nedenle, diş hekimliğinin bu alanı ihmal edilmemelidir. Herkesin ortodonti uzmanına muayene olmaya ihtiyacı vardır.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.