Gülüş Estetiği

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

gülüş estetiği

Gülüş Estetiği

Gülüş tasarımı olarak da anılan gülüş estetiği, özel uygulamaları kapsayan yaklaşımları içerir. Estetik diş hekimlerinin uyguladığı bu tedavide, öncelikle ağız ve diş sağlığını etkileyen sorunlar çözülür. Ardından görünüm açısından orantısız, dizilimi bozuk ve çatlak dişler düzeltilir. Böylelikle gülüş estetiğini zedeleyen tüm faktörler ortadan kaldırılır. Dolayısıyla mükemmel bir gülüş için gereken tüm kriterler sağlanmış olur.

Gülüş Estetiği Nedir?

Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında yer alan gülüş estetiği, kişilerin güzel bir gülüşe engel diş ve diş eti sorunlarını ortadan kaldıran bir tekniktir. Son dönemlerin en popüler estetik diş uygulamalarından biri olan bu yöntem ile kişiler istedikleri gülüşe kavuşur. Diş çekimi, dolgu ve diş eti hastalıkları gibi genel uygulamalardan farkı ise estetik kaygıları da ortadan kaldırmasıdır. Bu etapta öncelikle sorun yaratan diş koşullarını ortadan kaldırır, ardından ise çekici gülüş için gereken kriterleri sağlar.

Diş estetiği aynı zamanda ‘Hollywood gülüşü’ olarak anılan karizmatik gülüşü tasarlayan bir tekniktir. Dolayısıyla bu isimle de anılmaktadır. Planlanan işlemler dijital olarak istenen gülüşün tasarlanması ve kişinin onayının alınması ile uygulanır. Böylelikle elde edilen sonuçlar ilk randevuda hedeflenen ile aynıdır. Üstelik cinsiyete, farklı gülüş şekillerine göre de farklı tasarımlar yapılabilirken bu sayede kişinin istediği imaj yaratılır.

Gülüş Estetiği Kimlere Yapılır?

Farklı nedenlerle bozulan diş görünümünde yapılan bu estetik diş tedavisi, genelde başarılı sonuçlar verir. Herkese uygulanabilir olması sayesinde ise güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenler için cazip bir tedavi tekniğidir. Çekici bir gülüşe sahip olmak isteyen herkes estetik diş hekiminden yardım alabilir. Estetik bir gülüş için müracaat edenler genelde şu kriterlere sahip olanlardır;

 • Orantısız diş ve diş eti olanlar
 • Eksik dişleri bulunanlar
 • Diş eti hastalıkları olanlar ve görüntüsü bozuk olanlar
 • Diş boylarında sorun olanlar
 • Dişleri anormal renkte ve lekeli olanlar
 • Diş diziliminde sorun olanlar

Bu maddelere sahip olan kişiler bu tedaviye başvurabilmektedir.

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımının da her diş tedavisi gibi işlem adımları vardır. Kişinin ihtiyacına, sağlık durumuna ve isteklerine göre kombine tekniklerle uygulanır. Uzman ile kişinin ortak bir noktada buluşması sonucu bu teknikler seçilirken ortalama 2-3 seansta tedavi tamamlanır. Ancak bazı diş sorunlarında ek seanslar gerekebilir. Genel itibariyle gülüş tasarımı işlem adımları şu şekilde ilerler;

 • Öncelikle ilk muayene ile diş sorunları belirlenmektedir.
 • Tespit edilen çürük ve eksik diş, diş eti sorunları ve güzel gülüşe engel sorunlar tedavi edilmesi gerekir.
 • Diş ve ağız sağlığı sağlandıktan sonra gülüş tasarımı için gereken adımlar atılır.
 • Kişinin diş ve ağız yapısı görüntülenerek dijital ortama aktarılır.
 • Kişiye uygun ve doğal olacak şekilde gülüş için dijital çalışma ve ölçümler yapılır.
 • Çalışmalara istinaden ortak verilen karar ile gülüş tasarımına yönelik tedaviler yapılır.
 • Son aşamada kişinin ilk hedeflenen gülüşe kavuşması ile seanslar sonlandırılır.

Diş beyazlatmadan, kaplamalara, diş diziliminden ortodontik tedavilere kadar birçok teknik ile gülüş tasarımı istenilen şekilde yapılmaktadır. Belirlenen tedavi teknikleri ve seans sayısı ile kişi ilk hedeflediği çekici gülüşe kavuşur.

Gülüş Estetiği Çeşitleri Nelerdir, Hangi Teknikleri İçerir?

Güzel bir gülüşün formu kişiden kişiye değişir. Diş beyazlatma, kaplama, diş rengi açma veya duruma göre dudağa yapılan kombine birçok tedavi ile istenilen gülüş formunu elde etmek mümkündür. Bir nevi gülüş tasarımı olan bu diş tedavi tekniği genel olarak 3 sınıfta ele alınır. Bunlar;

 • Çekici Gülüş Estetiği: Genelde ön dişleri öne çıkartan bu gülüş tasarımı en sık yapılan uygulamalar arasındadır. Yapılan farklı diş tedavi ve uygulamaları ile kişinin daha genç görünmesi sağlanır. 
 • Entelektüel Gülüş Estetiği: Düz bir çizgiye çekilmesi için dişlerin aynı hizaya alındığı bir tekniktir. Genelde daha olgun bir görünüm elde etmek isteyenlere uygulanır. 
 • Sportif Gülüş Estetiği: Orta dişlerin boyutunun uzatıldığı bu teknikte kişinin daha dinamik bir gülüşe sahip olması sağlanır.

Gülüş tasarımında kişinin yukarıda belirtilen gülüş formlarından hangisini istediğine ve sağlık durumuna göre birçok farklı diş tedavisinin uygulanması gerekebilmektedir. Gülüş tasarımında sıklıkla kullanılan diş tedavi teknikleri şunlardır;

 • Porselen kaplama
 • Yaprak kaplama
 • Şeffaf plak
 • Lingual tedavi
 • Küretaj
 • Diş eti tedavisi
 • Diş teli tedavisi
 • İmplant gibi eksik diş tedavileri
 • Damaklık
 • Dolgu tedavisi
 • Kanal tedavisi

Doğal bir estetik gülüş için gereken bir veya birkaç uygulama tercih edilirken seçilen tekniklerde ana kriter kişinin ihtiyaçlarıdır. Mesela dişleri eksik olan birinde öncelikle implant tedavisi yaparak bu eksiklik tamamlanır.

Başarılı Bir Gülüş Estetiği Nasıl Olur?

Gülüş tasarımını başarılı kılan altın kurallar vardır. Öncelikle kişinin memnuniyetine odaklanan bu tedavi şekli estetikliği bozan tüm diş sorunlarını ortadan kaldırmayı amaçlar. Temel diş sorunlarını ortadan kaldırsa da asıl amacı estetik kaygıların giderilmesidir. Kişinin yüz şekline uygun olması ise doğallık sağlarken, bu başarılı olmasında ilk sağlanması gereken kriterler arasındadır.

Başarılı bir gülüş tasarımının sağlaması gereken başka kriterlerde vardır. Diş diziliminin kişinin yaşına, yüz hatlarına, dudak yapısına, cinsiyeti ve yaşına uygun olması gerekir. Örneğin yaş nedeniyle dişlerin aşınması ve diş eti sarkması gibi bir durum söz konusudur. Böyle bir durumda uzmanın buna uygun bir tedavi uygulaması gerekmektedir. Bunun yanında cinsiyete göre diş yapıları değişir. Uzmanın kişinin cinsiyetine göre etkileyici bir gülüş için bir teknik seçmesi şarttır.

Gülüş Estetiği Uygulamalarının Yararları Nelerdir?

Her teknik ve tedavinin kendine has avantajları vardır. Gülüş tasarımının sağladığı avantajlardan en önemlisi öncelikle kişilerin istedikleri görünüme kavuşmasıdır. Rutin ağız bakımına dikkat edildiği sürece ise uzun süreli olması işlemin tekrarlanmasının önüne geçer. Aynı zamanda tedaviye başlanmadan önce yapılan taramalar sayesinde önceden bilinmeyen diş sorunları tespit edilebilmektedir. Gülüş tasarımının sunduğu diğer avantajlar şunlardır;

 • Kişi, beyaz ve parlak dişlere sahip olur.
 • Diş etleri sağlıklı görünür.
 • Doğal bir gülüşe sahip olurken, imaj yükselir.
 • Özgüven artar.

Son yılların favori diş uygulamalarından biri olan gülüş tasarımı kişiyi sosyal anlamda çekingen kılan diş ve diş eti sorunlarından kurtarır. Medikal estetik uygulamalar ile kişiye özel ihtiyaçlara cevap verir.

Gülüş Estetiği Ne Kadar Süre Dayanır?

Kalıcı bir gülüş tasarımı için öncelikle uzman tecrübesi kritik değerdedir. Çünkü kişiye özel seçtiği teknikler ile güzel bir gülüş için sağlanması gerekenleri yerine getirir. Bunun yanında kullanılan malzemelerin kalitesi de gülüş tasarımının ne kadar kalıcı olduğunu belirleyen faktörler arasındadır. Kişinin ağız ve diş bakımına gösterdiği özen de yine kalıcılığı için belirleyicidir. Mesela dişleri beyazlatılan biri şayet rutin ağız bakımını yapmazsa lekelenmeler ve renk değişikliği görülebilmektedir.

Gülüş tasarımında en sık uygulanan tekniklerden biri olan kaplamalar, ortalama olarak 5-10 yıl arasında sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Ancak bunun için rutin ağız bakımına özen gösterilmesi şarttır. Ayrıca düzenli diş hekimine de görünmek şarttır. Gülüş estetiği yaptıran kişiler özetle ağız bakımına ve rutin diş hekimi kontrollerini aksatmadığı sürece çok uzun yıllar kullanabilmektedir.

Gülüş estetiği yüzyıllardır insanlığın ‘güzel görünme’ istek ve arzusuna hitap eden bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Gelişen teknolojinin tıp ve sanatı harmanladığı bu alan, günümüzde görsel etkinin kendini hissettirdiği beğenilme duygusuna hitap eder. Uzman bir hekim tarafından uygulanması ile de sonucu genelde memnuniyettir.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.