try

Gülüş Tasarımı

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

gülüş tasarımı

Gülüş Tasarımı

Güzel bir gülüşe engel olan diş sorunları sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Estetik diş hekimliği dendiği zaman ise ilk akla gelen multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı işlemidir. Bu diş tedavisi gülüş estetiği olarak da anılırken, biçimsel ve bazı görsel bozuklukları giderir. Böylelikle kişinin hayal ettiği diş yapısına kavuşmasını sağlar. Uygulama kişiye uygun ve doğal olacak şekilde yapılırken, hekimlik ve sanatın bir arada uygulanması sayesinde ise kişiye özel bir gülüş tasarlanabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Bütüncül bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, son yıllarda trend olan bir diş estetiği uygulamasıdır. Estetik açıdan güzel bir gülüş yaratmak amacıyla uygulanırken ‘Hollywood gülüşü’ veya ‘gülüş estetiği’ olarak da anılır. Bu uygulamada öncelikle kişinin diş ve ağız yapısına uygun olarak ihtiyaçları belirlenir. Ardından yapılacak işlemler şekillendirilir. Böylelikle hedeflenen gülüş formuna kavuşmak için gereken diş tedavileri planlanır. Bunlar genelde implant, kaplama veya farklı bir diş uygulamaları şeklindedir.

Gülüş estetiğinde kişinin dudak renginden, ten rengine, yüz hatlarından burun yapısına kadar birçok faktör ele alınmaktadır. Mevcut ağız ve diş sorunları tespit edilir ve giderilmesi için bir tedavi planı çıkartılır. Mesela eksik dişlerin tamamlanması için implant uygulanır. Bunun haricinde gerektiği takdirde gingivektomi olan diş eti estetiği uygulanabilmektedir. Uygulanan implant ve diş kaplama yöntemleri ile dişler daha beyaz bir görünüm kazanır. Bunun yanında ortodontik tedavilerde de bazı durumlarda gerek duyulur.

Gülüş Tasarımı Kapsamında Gerçekleşen İşlemler

Diş çekimi ve dolgu gibi klasik tedavi yöntemlerinden farklı olarak gülüş tasarımı, estetik kaygıya istinaden yapılan uygulamalardır. Farklı nedenlerden dolayı kişinin rahatsız olduğu diş ve ağız sorunlarını tedavi etmeyi amaçlar. Böylelikle kişinin hedeflediği ve hayal ettiği bir gülüşe kavuşmasını sağlar. Gülüş tasarımı bünyesinde birçok işlem yapılabilirken, sıklıkla uygulananlar genelde şunlardır;

 • Yüzün daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayan uygulamalar
 • Enfeksiyon, diş eti hastalığı ve çürük diş gibi sorunlarının tedavisi
 • Gülüşün dudak kıvrımlarıyla olan uyumunun artırılmasına yönelik işlemler
 • Diş kaplamaları
 • Dişlerin güçlendirilmesine yönelik uygulamalar
 • Diş eti ve diş oranının mükemmel seviyelere çekilmesine yönelik çalışmalar
 • Ön dişlerin aynı genişlikle ve yükseklikte olmasına yönelik uygulamalar
 • Yanlış hizalanan dişlerin düzeltilmesi
 • Diş beyazlatma

Mevcut şartlar ile kişinin taleplerine göre şekillenen gülüş tasarımı, ortak noktaların estetik parametreler çevresinde buluşması ile uygulanır. Bir veya birden fazla işlem yapılması sayesinde ise kişinin gülüşünü güzelleştirir.

Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?

Diş formunun orantısız görünmesi güzel bir gülüşü sekteye uğratır. Kişi doğuştan veya bir travma sonrası bu orantısız diş formuna sahip olabilmektedir. Estetik diş hekimliği uygulamaları ile günümüzde bu olumsuz koşullardan kurtulmak mümkündür. Gülüş estetiği bu alanda hizmet vererek kişilere birçok avantajlar sunar. Bu avantajlardan en önemlisi henüz uygulama yapılmadan nasıl bir gülüşe sahip olunacağını bilme fırsatı sunmasıdır.

Bu avantajın yanında ayrıca tamamen hastanın onay verdiği ve istediği gülüşe kavuşabilmesi de vardır. Aynı zamanda bu tedaviye başlarken yapılan taramalar ile kişinin bile farkında olmadığı diş hastalıkları tespit edilebilmektedir. Böylelikle erken teşhis ve tedavi ile diş ve ağız sağlığı korunabilmektedir. Ayrıca herkese uygulanabilmesi diğer sağladığı yararlar arasındadır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kişiye özel tasarlanan gülüş tasarımı öncesi yapılması ve belirlenmesi gerekenler vardır. Çünkü işlemlerde her iki tarafın hem fikir olması şarttır. Öncelikle bu kapsamda dişlerin muayenesi yapılmaktadır. Böylelikle diş ve diş etlerindeki sorunlar tespit edilmektedir. Bunun yanında şayet çürük varsa tedavisi yapılmakta ve dolayısıyla gülüş estetiği işlemine hazır hale gelinmektedir. Sonrasında ise önceden karar verilen şekilde gülüş planlanmaktadır.

Tedavi öncesi kişinin videoları ve fotoğrafları çekilmektedir. Aynı randevuda ayrıca kişinin alt ve üst çenesinden ölçüler alınır. Dijital ortama aktarılan bu görüntülerle kişinin istediği gülüşün onda nasıl duracağına dair çalışmalar hazırlanır. İkinci randevu da alınan görüntüler ve ölçülerle silikon kalıplar Mock up adı verilen bir uygulama ile kişinin dişlerinin üzerine yerleştirilmektedir. Bu denemeler yine kayıt altına alınarak mümkün olan en iyi gülüş tasarımı elde edilmektedir.

Tüm bu süreçte hastaya, yapılması gereken işlemler hakkında bilgi verilir. Ayrıca alternatif işlemler varsa onlar da anlatılır. Nihayetinde her iki tarafın ortak kararı ile tedavi yapılır. Yapılan tedavilerin tamamı kayıt altına alınarak dijital ortama aktarılır. Böylelikle genellikle 3 seans sonucunda istenen gülüşe kavuşulmuş olur. Ancak işlemlerin mahiyetine ve sonuca göre daha uzun sürmesi de muhtemeldir.

Başarılı Bir Gülüş Estetiği Nasıl Olur?

Gülüş tasarımını başarılı kılan altın kurallar vardır. Öncelikle kişinin memnuniyetine odaklanan bu tedavi şekli estetikliği bozan tüm diş sorunlarını ortadan kaldırmayı amaçlar. Temel diş sorunlarını ortadan kaldırsa da asıl amacı estetik kaygıların giderilmesidir. Kişinin yüz şekline uygun olması ise doğallık sağlarken, bu başarılı olmasında ilk sağlanması gereken kriterler arasındadır.

Başarılı bir gülüş tasarımının sağlaması gereken başka kriterlerde vardır. Diş diziliminin kişinin yaşına, yüz hatlarına, dudak yapısına, cinsiyeti ve yaşına uygun olması gerekir. Örneğin yaş nedeniyle dişlerin aşınması ve diş eti sarkması gibi bir durum söz konusudur. Böyle bir durumda uzmanın buna uygun bir tedavi uygulaması gerekmektedir. Bunun yanında cinsiyete göre diş yapıları değişir. Uzmanın kişinin cinsiyetine göre etkileyici bir gülüş için bir teknik seçmesi şarttır.

Gülüş Tasarımı Kaç Seanstır?

Bu diş tedavi tekniğiyle kişinin istediği ile elde ettiği gülüş birebir aynıdır. Genelde çalışmalarda bir sapma olmaz, dolayısıyla kişiler memnun kalır. Böylelikle işlem tamamlandığı an tekrarlanması gerekmez. Gülüş estetiği ile gülüşlerini alımlı kılan bir değişikliğe girmek isteyenlerin ise kafasında tek bir soru bulunmaktadır. Bu da tedavi sonrası elde ettikleri gülüşün kalıcı olup olmadığıdır.

Birçok farklı diş tedavisinin bir arada uygulanması ile elde edilen gülüş genelde kalıcıdır. Ancak kişiler bu tedavi sonrası ağız ve diş bakımlarına azami özen göstermeleri gerekir. Genelde bir defa bu tedavinin yaptırılması yeterlidir. Dolayısıyla kişinin gülüş formunun bozulup bozulmadığı yönünde bir kaygısı olmamalıdır. Bu konu için uzmana tekrar gitmelerine ve düzenli kontrol ettirmelerine hiç gerek yoktur.

Gülüş Tasarımı Sonrası Görünüm

Gülüş estetiği sonrası kişi güzel bir gülüş için gereken kritere kavuşmuş olur. Kişi hayal ettiği görünümü kazanırken bu konuda kaygıları sona erer. Dolayısıyla özgüveni yükselir. Uzmanlar tarafından genelde estetik açıdan mükemmel kabul edilen gülüşe kavuşur. Böylelikle güzel bir gülüş için altın kural kabul edilen kriterlere erişir. Bu kriterler genelde şu şekildedir;

 • Dişler parlak bir görünüme kavuşur.
 • Dişler lekesiz ve doğal bir parlaklığa ulaşır.
 • Yüz ve diş dizilimi birbirine uyumlu hale gelir.
 • Varsa ağızdaki eksik dişler tamamlanır.
 • Diş etleri ile dudaklar birbirine uyumlu hale gelir.
 • Üst ön dişler diğerlerine göre daha belirgin bir görünüme sahip olur.
 • Alt ve üst dişlerin dizilimi birbirine uyumlu hale gelir.
 • Dişlerin tamamı düzgün şekilde sıralanır.
 • Diş ve diş etlerinin tamamı sağlıklı görünür.

Gülüş tasarımı veya diğer tabirle gülüş estetiğinde elde edilen sonuçlar planlanan ile aynıdır. Seans tamamlandığında kişinin diş sağlığı ve estetik istekleri mükemmel bir gülüş için olması gereken gibidir. Alanında uzman bir estetik diş hekimi tarafından uygulandığında ise uzun süre kalıcı olurken kişiyi de tatmin eder.

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?