Kanal Tedavisi

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

kanal tedavisi

Kanal Tedavisi

Günümüzde diş tedavilerinin ilk amacı dişi kurtarmaktır. Fakat bilindiği gibi hiçbir uygulama insanın kendi dişi yerini tutmaz. Buna rağmen kişinin kendi dişine en yakın şekilde tedavi gerçekleştirilmektedir. Kanal tedavisi çürük bir dişin kurtarılmasında etkin ve sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Yaygın, basit ve güvenli bir işlem olan bu diş tedavisi, çürük dişleri bile kurtarır bir potansiyele sahiptir.

Kanal Tedavisi Nedir?

‘Endodonti’ veya ‘endodontik tedavi’ olarak geçen kanal tedavisi, dişin pulpa dokusuna inen çürüğün oluşturduğu iltihabın temizlenmesi işlemidir. İltihaplı dokunun kök kanallarından çıkarılması şeklinde uygulanır. Halk arasında ‘diş siniri’ olarak bilinen pulpa, dişin beslenmesini sağlar. Ancak dişte oluşan çürüğe erken müdahale edilmezse dişin içindeki bu kanallara kadar iner. Böyle bir durumda ise en etkin çözüm bu tedavinin yapılması ve dolgudur.

Diş kökü kanalları bu işlem sırasında önce dezenfektan bir madde ile temizlenmektedir. Ardından uygun malzeme ile dolgu işlemi yapılır. Bu malzemeler porselen, onley, kompozit gibi malzemeler olabilir. Gerekli olan restore işleminin yapılmasının ardından ise tedavi sonlandırılmaktadır. Bu işlemin normal dolgu işleminden farkı ise genelde uzun süreli olmasıdır.

Kanal Tedavisi Kimlere ve Neden Yapılır?

Dişin pulpa tabakasına kadar inen çürük nedeniyle iltihaplanan dokunun temizlenmesi olan bu tedavi birçok farklı nedene bağlı olarak uygulanabilmektedir. Modern diş hekimliği uygulamaları arasında yer alan bu tedavi şeklinin gerek duyulduğu durumlar;

 • İleri safhalarda diş çürükleri
 • Diş eti hastalıkları
 • Diş içerisinde bulunan dokunun canlılığını kaybetmesiyle dişin rengini değiştirmesi
 • Yemek yerken dişin üzerine baskı uygulanması sonucu acı ve ağrı hissedilmesi
 • Dişlerde gelişen sıcak-soğuk hassasiyeti
 • Diş çevresinde oluşan şişlik ve apse
 • Herhangi bir uyarıcı olmaksızın başlayan diş ağrıları
 • Dişlerin çatlaması
 • Daha önce bu tedavinin uygulandığı dişte sorunun tekrarlanması.
 • Diş kökü ve dişin çatlaması ile pulpa tabakasının iltihaplanması

Gibi durumlarda kanal tedavi işlemi uygundur.

Gerekmediği sürece yapılmayan bu diş tedavisi, genelde dişin kurtarılması için son bir çare olarak uygulanır. Böylelikle sızdırmaz olacak şekilde doldurulan diş, uzun süre boyunca kullanılabilmektedir. Ancak tedavi sonrası gerekli ağız bakımının aksatılmaması gerekir.

Kanal Tedavisi Kimlere Yapılamaz?

Dişin tekrar kazanılmasında her ne kadar etkili bir yöntem olsa da kanal tedavisi uygulanamadığı durumlarda vardır. Uzmanın yaptığı ilk muayene sonrasında kişinin mevcut sağlık sorunları ve dişin durumuna göre bu tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. Bu tedavinin yapılmasının uygun olmadığı sağlık koşulları ve durumlar şu şekildedir;

 • Kötü ağız hijyeni
 • Yönetilemeyen iltihap akışı
 • Dişlerdeki dikey kırıklar
 • Restore edilemeyecek türde dişler
 • Kök kanalının temizlenemeyecek durumda olması
 • Diş ve kök çevresindeki kemiklerde aşırı derecede doku ve kemik kaybı olması
 • Hamileliğin ilk ve son üç ayı

Gibi durumlardır. Aynı zamanda romatizma, diyabet, kalp, lösemi ve diğer kanser türlerinde bu diş tedavisinin uygulanması kesinlikle çok acil durumlarda gerekli önlemler alınarak yapılmalıdır. Böylelikle güvenli bir şekilde uygulanarak diş kurtarılabilmektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi ile uygulanan kanal tedavisinde ilk adım çürüğün tamamen temizlenmesidir. Tamamen uyuşan dişte öncelikle çürük temizleme işlemi gerçekleştirilir. Ardından diş kökünün iç kısmında bulunan pulpa dokusu (sinir-damar ağı) temizlenmektedir. Dişin iltihap durumuna göre birkaç gün ila bir hafta arası süren bu işlemlerden sonra ise dolgu işlemi yapılması gerekir. Tedavi süresinde hastanın antibiyotik kullanması gerekebilmektedir.

İçi temizlenen dişe sızdırmaz özellikle bir dolgu işlemi yapılır. Genel itibariyle kanal tedavi bu şekilde yapılırken, üste yapılacak işleme göre değişebilir. Üstüne yapılacak işlem ise kuron restorasyon veya dolgu şeklindedir. Bunun yanında lokal anestezi ile uygulandığından bu diş tedavisi esnasında genelde acı ve ağrı hissedilmez. Ancak bunun sağlanmasında işleme başlanması için dişin tam uyuşmuş olmasına özen gösterilmesi gerekir. Günümüzde modern anestezi ve aletlerle artık birçok diş tedavisi basit, hızlı ve sıklıkla uygulanır bir durumdadır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bir diş tedavisinin ne kadar süreceği, ilgili dişin durumuna göre farklılıklar gösterir. Genel itibariyle tek köklü dişlerin tedavisi tek seansta tamamlanabilmektedir. Bunun yanında çok köklü dişler için genelde iki-üç seans ayrılması önerilmektedir. Böylelikle hem hasta hem de hekim için süreç daha pratik geçer. Ayrıca işlemin etkinlik düzeyi de artar. Agresif bir enfeksiyon söz konusu ise sürekli pansuman gerektireceğinden total işlem süresi aylarca bile sürebilmektedir.

Kanal tedavisi sürecinde ilk muayene sonrası uzman karar verirken genelde hastanın da fikrini alır. Örneğin durumundan dolayı uzun süre ağzını açık tutamayan bir hasta için seansları bölerek uygulamak en konforlu tedavi şeklidir. Genelde 30-40 dakika arasında tutulan seanslar esnasında tedavinin devam etmesine engel bir acı ve ağrı varsa seansın sonlandırılması gerekir. Bu tamamen hastanın tedavi esnasında yönlendirmesi ile gelişen bir durumdur.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Genel itibariyle kanal tedavisi sonrası ağrı pek görülmemektedir. Ancak anestezinin etkisi geçince 1-2 gün civarı hafif sızlama olur. Bu genelde normal kabul edilirken hafif dozdaki ağrı kesicilerle geçecek düzeydedir. Söz konusu bu hafif ağrılar çoğunlukla bir-iki gün son bulur. Ağrıların nedeni ise dişin sinir ve damarlarının koparılması ile çevresinin yaralanmasıdır. Tedaviden bir hafta geçtikten sonra ise genelde bu ağrılar son bulur.

Tedavi süresinde de bazı durumlarda ağrı oluşabilmektedir. Böyle bir durumda ağrının geçmesi için tedaviye ara verilmesi gerekir. Oluşan ağrılar hekimin uzmanlığına bağlı olarak azalsa da bazı durumlarda iyi tedavi yapıldığı zaman bile ağrı oluşabilmektedir. Hatta ilk günlerde bu ağrılar kişinin uyumasına bile engel olacak mahiyette sürebilir. Şayet ağrılar şiddetli ve uzun sürüyorsa bir sorun olduğunun işareti olabilir. Bu yüzden tedaviyi yapan uzmana bilgi verilmeli ve kontrol edilmelidir. Enfeksiyon tekrar başlamış olabileceği gibi tedavinin yenilenmesi bile gerekebilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Olası Sorunlar

Her tedavi gibi kanal tedavisi de titizlik gerektirir. Ancak bazı durumlarda dişten kaynaklı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu durumda ise dişte ağrı ve sancı görülebilmektedir.

Uzun süre sorunsuz kullanım için ise tedavi sonrası rutin diş bakımının aksatılmaması çok önemlidir. Aksi takdirde çürümeye devam ederek dişin kaybolmasına neden olur. Bu diş tedavisi sonrası olası sorunlar;

 • Kök dolgusunun uyumsuzluğu nedeniyle dişte renk değişikliği veya kararma
 • Dolgu yüksekliği gibi nedenlerle dişe bastırıldığı zaman sancı ve ağrı yapması
 • Ağız bakımının aksatılması ile yeniden enfeksiyon gelişmesi
 • Gelişen enfeksiyon nedeni ile şişlik
 • Kronik enfeksiyonun tedavi edilememesi
 • Tedavi yapılan dişin çürümesi
 • Tedavi yapılan dişin sürekli ağrıması
 • Dişin farklı bir bölgeden çürümesi
 • Dolgunun düşmesi

Gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Kanal tedavisi sonrası en sık görülen sorunlardan biri olan ağrı, farklı nedenlerle gelişebilmektedir. Çürüğün iyi temizlenmemesi, yüksek kuron veya dolgu, kök dolgusunun sızdırması, gözden kaçan bir kanal veya eksik bir tedavi protokolü bu nedenler arasındadır.

Çürük bir dişin kurtarılmasında yaygın olarak kullanılan kanal tedavisi, pratik, güvenli ve hızlı bir tedavi olmasıyla sıklıkla uygulanır.  Ağız ve diş sağlığında modern teknik ve araçlarla uygulanan bu tedavi yöntemi, sorunlu dişi geri kazanmak için ideal bir tedavidir. Dolayısıyla uzmanların tecrübesi ve yetkinlikleri gün geçtikçe artmakta ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.