Diş Beyazlatma ve Diş Temizliği Arasındaki Farklar Nelerdir?
BLOG
Diş Beyazlatma ve Diş Temizliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Diş Beyazlatma ve Diş Temizliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnsan yaşamının temeli olduğu kadar estetiğin de en önemli unsuru dişlerdir. Beslenmenin ilk adımı olan dişlerin temiz, bakımlı ve sağlıklı olması da önemli. Bunun için bebeklikten başlayan bir diş bilinci gerekiyor. Fakat ne kadar iyi bakılırsa bakılsın dişlerin zaman zaman temizlenmeye ihtiyacı var. Aynı zamanda beyazlatma da en çok ihtiyaç duyulan yöntemlerden biri. Peki, diş beyazlatma ve diş temizliği arasında bir fark var mı? Dişi temizletmek, aynı zamanda beyazlamasını sağlıyor mu?

Tıbbın, kimyanın ve teknolojinin geldiği nokta bu soruların hepsine ayrı cevap veriyor. Öncelikle diş temizleme, fırçalamayla yok edilemeyen tartar gibi oluşumları önlemek için son derece gereklidir. Günümüz teknolojisinde diş minelerine en az zararı veren temizleme yöntemleri var. Diş beyazlatma ise gerçekten “inci gibi” dişlere ulaşmanın teknolojik yöntemidir.  Bunun için farklı beyazlatıcılar ve ışın kullanılıyor.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma Nedir?

Sindirimin ilk aşamasındaki dişler, genetik faktörlere, beslenme ve yaşam şekline göre kirleniyor. Özellikle, sigara, çay, kahve ve gazlı içecekler gibi boyar maddelerin tüketimi dişlerde istenmeyen renk değişimlerini beraberinde getiriyor. Bu aşamada diş beyazlatma ve diş temizliği gündeme geliyor. Fakat dikkat! Diş renginin neden değiştiğinin öncelikle tespit etmesi gerekiyor. Çünkü diş rengi, içsel ve dışsal faktörler nedeniyle değişebiliyor.

İçsel faktör anne karnında alınan antibiyotikler, çocuk yaşlarda kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle olabiliyor. Ayrıca yaşa bağlı olarak da diş renklerinde değişim görülebiliyor. Dışsal faktörde ise az önce sayılan beslenme şekli etkili oluyor.

Bu aşamada tespitin doğru yapılması ve doğru beyazlatma yönteminin kullanılması gerekiyor. Fakat bu gerekliliğe uzman hekimin karar vermesi önemlidir. Muayene sonrasında ev tipi ve ofis tipi olarak belirlenen yöntemler kullanılıyor. Seanslar halindeki bu işlemde bazı kimyasallar ve ışın kullanılıyor. Doğru zamanlı ve doğru şekilde yapılan diş beyazlatma ve diş temizliği uygulamalarda beyazlama fark edilir şekilde artıyor.

Diş Temizliği Nedir?

Diş Beyazlatma ve Diş Temizliği

Ağız bölgesi besin girişini sağladığından çok fazla dış etkene maruz kalıyor. Asidik gıdaların dişlerde yarattığı etki zamanla görülüyor. En büyük etki ise diş taşı diye de bilinen tartar oluşumlarında görülüyor. Diş ve dişetinin birleştiği bölgede beslenmeye bağlı olarak küçük taşlar oluşuyor.

Fırçalansa bile oluşumu tam anlamıyla önlenemeyen tartarlar temizlenmezse diş ve diş eti hastalıklarını beraberinde getiriyor. Tartarın verdiği zarar diş etinde başlıyor ve sağlıklı diş köklerine kadar ulaşabiliyor.

Bu nedenle uzman hekimler tarafından klinik ortamlarda diş beyazlatma ve diş temizliği işlemi yapılmalıdır. Çünkü diş eti gibi çok hassas bir bölgenin temizliğinde ancak bir uzman uygun ekipmanları kullanmalıdır. Diş temizliği, hekimin diş taşı gibi zararlı oluşumları özel ekipmanlarla diş minesine zarar vermeden temizlemesi işlemidir.

Diş Temizletme ve Beyazlatma Zararlı Mı?

Ağız ve diş sağlığı herkesin kendi kontrolündeki bir konudur. Bu konudaki bilinç düzeyi, sağlıklı ağız yapısına sahip olmayı sağlıyor. Fakat rutin bakımlarla elde edilemeyen sonuçlar için uzmandan yardım almak gerekiyor. Dişler, insan vücudundaki en sert yapılar olarak bilinseler de hassas yapıları unutulmamalıdır. Bu nedenle diş beyazlatma ve diş temizliği için uzman ve tecrübeli hekimler ile iyi bir klinik seçilmelidir.

Diş temizleme, doğru şekilde, doğru ellerde yapıldığında zararlı değildir. Temizliğin hemen ardından dişlerde hassasiyet oluşması normaldir. Fakat temizleme yapıldıktan sonra hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır. Hastanın hassas davranmasıyla diş temizliğinde zarardan söz edilemez.

Diş beyazlatma ve diş temizliği birlikte yapıldığında daha sağlıklı sonuç alınabiliyor. Beyazlatma işlemi için de zarardan söz edilemez. Fakat beyazlatma işlemi bir süreçtir ve bu esnada hekimin tavsiyeleri çok önemlidir. Tedavinin başarıya ulaşması için hekiminkinden çok, hastanın gayreti önemlidir.

Diş Beyazlatma ve Diş Temizliği Arasındaki Farklar

İnci gibi dişlere sahip olmak herkesin hayalidir. Fakat öncelikle ağız ve diş bakımı hakkındaki bilinci artırmak önemlidir.

Dişin temizlenmesi tartar gibi zararlı oluşumların uzaklaştırılmasıdır. Bu işlemde aynı zamanda kısmen de olsa dişlerdeki lekeler gitmektedir. Fakat bu işlem tam olarak bir beyazlatma işlemi değildir.

Diş beyazlatma işleminde ise bazı cilalar ve özellikle ışın kullanılıyor. Sigara, kahve gibi lekeler de yok edilebiliyor. Bu nedenle diş beyazlatma ve diş temizliği sırasında doğru yöntemin uygulanması son derece önemlidir.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.