try

Ağız ve Çene Cerrahisi

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

Ağız ve Çene Cerrahisi

Diş hekimliği, en iyi ve sağlıklı sonuca ulaşmak için branşlara ayrılmış bir bilimdir. Sadece diş değil, ağız ve çeneyi de kapsayan uzmanlıklar, farklı sorunlara fonksiyonel ve kalıcı sonuçlar üretebilmektedir. Bunlardan en önemlilerinden biri de ağız ve çene cerrahisi branşıdır. 5 yıllık diş hekimliği üzerine 5 yıllık da çene ve cerrahi alan uzmanlar tarafından yapılan özel operasyonları kapsamaktadır.

Tamamen uzmanlık isteyen bu branş, sadece diş hekimi tarafından çözülemeyen kemik yapısı sorunlarına da çözümler bulabilmektedir. Pek çok zorlu çene bölgesi ameliyatı, çene cerrahları tarafından başarıyla yapılmaktadır. Bunlar sadece kemik yapısı bozuklukları değil, tümörler, bozuk diş yapıları ve implantlar da bu branşın uzmanlık alanı içindedir.

Ağız ve Çene Cerrahisi Nedir?

Genetik faktörler, kaza ve sakatlık gibi nedenler çene yapısında bozukluğa neden olabilmektedir. Çene kemiklerinin anomali gösterdiği durumlar, kazaya maruz kalıp kırıldığı ve zedelendiği vakalar özel uzmanlık isteyen bir alandır. Bu da diş hekimliğinin özellikli bir branşı olan ağız ve çene cerrahisi uzmanlığı ile mümkündür. Özel yetişmiş cerrahlar, ileri düzey diş hastalıkları, çene bozukluğu, kemik sorunları ile ilgilenmektedir.

Uzman; sağlık sorununun çözümü için ameliyat, aparey ya da protez kullanımına karar vermektedir. Sağlıklı bir çene yapısına sahip olmayı amaç edinen branş, bireyler için son derece önemli bir görev üstlenmektedir. Uzmanlar, stres durumu ya da sağlık gerekçeleriyle diş çekiminden çekinen hastaları genel anestezi altında tedavi etmektedir.

Ağız ve Çene Cerrahisi Hangi Tedavileri Kapsar?

Doğuştan gelen etkilerle çocuklarda, sonradan yaşanılan olaylarla yetişkinlerde çene sağlığı her yaşın sorunudur. Sağlıklı bir çene, sağlıklı dişleri beraberinde getirmekte, bu da sağlıklı bir hayatın kapılarını aralamaktadır. Bu bağlamda ağız ve çene cerrahisi, diş hekimliğinin önemli bir alanıdır. Branş ile şu tedaviler yapılabilmektedir:

  • Cerrahi müdahale gerektiren ya da normal yolla yapılabilecek diş çekimleri
  • Dişetinin altında kalan ve ‘gömülü diş’ olarak adlandırılan durumların tedavileri
  • Kemiklere monte edilerek kullanılan implant türleri tedavisi
  • Çene ve ağız bölgesinde oluşan tümörlerin tedavisi
  • Protez öncesi kemik ve dişetlerinin uygulamaya hazır hale getirilmesini sağlayan ameliyatların yapılması
  • Nefes yolunda bulunan sinüslerin sarkması sonucu nefes almayı zorlaştıran sinüslerin kaldırılması ameliyatlarının yapılması. Bu ameliyatlarda implant kullanımına karar verilmesi
  • Kemik nakillerinin yapılması
  • Kaza ve darbeler sonucu diş, dişeti ve çenede oluşan hasarların tedavi edilmesi
  • Dişlerin sağlıklı dizilimini sağlamak için ortodontik hazırlığı kapsayan ortognatik cerrahi yöntemlerinin kullanılması
  • Çene eklemi hasarları ve hastalıklarının tedavisinin yapılması

Ağız ve Çene Cerrahisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzmanlık alanındaki rahatsızlıklar genellikle uzun tedavi süreçlerini kapsamaktadır. Çene ve diş yapısı bozukluklarından mustarip olanlar için en önemli aşama muayenedir. Uzman hekim, modern bilgiler ve deneyimi ile vaka incelemesi yapmaktadır. Özellikle ileri görüntüleme teknolojileri sayesinde çene bölgesinin net görüntülenmesi sağlanmaktadır. Ağız ve çene cerrahisi, ortodonti ve estetik diş hekimliği ile birlikte çalışarak durum değerlendirmesi yapmaktadır.

Hastanın durumu ve izlenecek yol haritası belirlenmektedir. Tedavinin durumu ve şekline göre bazı operasyonlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Ayrıca çene kemiğini yapılandırma, çarpık dişleri düzeltme gibi pek çok operasyon kısa sürse de tedavi süreci kimi zaman uzundur. Bu nedenle, tedavinin tüm aşamalarında uzman hekimin tavsiyeleri dinlenmelidir. Hekimin yönlendirmeleri sağlığa kavuşmak için önemlidir.

Ağız ve Çene Cerrahisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş hekimliği ağız ve çene bölgesinin sağlığından sorumlu geniş bir alandır. Ayrıca ağız, diş ve çene sorunları sadece diş çürümesinden ibaret değildir. Sağlıklı dişler, sağlıklı çene yapısıyla mümkündür. Ağız ve çene cerrahisi, ideal sağlığa kavuşulması için çalışmaktadır. Bu kapsamda pek çok alanda pek çok tedavi yöntemi kullanmaktadır. Diş hekimliğindeki çoğu tedavi yönteminde cerrahi teknikler kullanılmaktadır. Ancak rahatsızlığın durumuna göre ileri düzeyde tedaviler gerekebilmektedir.

Çoğu insanın başına gelen 20 yaş dişi gibi gömülü dişler sıklıkla görülebilmektedir. Uzman, dişin sağlıkla çıkabilmesi ya da çene kemiğinden ayrılmasını sağlamaktadır. Özellikle ileri düzeydeki diş kayıplarında gerekli olan implant öncesi yine uzman müdahalesi gereklidir. Kısaca uzmanlık alanı, diş hekimliği ile bir bütün olarak çalışmaktadır. Bu sayede sağlıklı olmanın temeli olan beslenmeyi sağlayan ağız sağlığa kavuşmaktadır.

20 Yaş Dişinde Cerrahi Tedavinin Önemi

20 yaş dişi evrimin bir süreci olarak insan yaşamının bir parçasıdır. Bazı insanlarda bu dişin çıkması doğal ve sağlıklı olurken kimi zaman bu mümkün olmaz. Çocuklukta geçirilen ağız ve diş hastalıkları, çene yapısı bozuklukları 20 yaş dişini tedaviye muhtaç bir hale getirmektedir. Bu durumlar ağız ve çene cerrahisi uzmanlığı ile tedavi edilebilmektedir. Diş etinden çıkmayı başaramayan ya da diğer dişlere zarar vererek çıkan bu dişler, ciddi sağlık sorunlarını da getirebilmektedir.

Çevresine zarar veren, kist oluşmasına ve iltihaba neden olan 20 yaş dişleri çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında da aksaklığa neden olmaktadır. Bu durumlar, ileri görüntüleme teknolojileri ve uzmanlık sayesinde sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Uzman kontrolünde yapılan 20’lik diş tedavisinde kesin sonuç mümkündür.

Ağız ve Çene Cerrahisi Uzmanına Kimlerin İhtiyacı Vardır?

Günümüzde tıp biliminin ilerlemesi, ağız sağlığında da etkilerini göstermiştir. Geçmiş yıllarda tedavisi güç olan pek çok çene ve ağız rahatsızlığı artık bir sürecin takibiyle tedavi edilebilmektedir. Doğuştan gelen genetik etkiler nedeniyle bazı çocukların ağız ve çene cerrahisi uygulamalarına ihtiyacı bulunmaktadır. Çene kemiği değişime açık olduğundan her yaşta değişim görülebilmektedir. Bu nedenle bu branş doğumdan mezara tadar insanlığın ihtiyaç duyduğu bir alandır.

Bazı engelleri nedeniyle diş hekiminde aşırı strese giren özel bireylerin tedavisi bu yolla yapılabilmektedir. Diş sağlığı konusunda da dezavantajlı durumda olan özel bireylerin diş ve çene yapısı tedavileri uzmanlar sayesinde yapılmaktadır. Genel anestezi altında tedaviler sağlıkla yürütülmektedir.

İmplant Tercihinde Çene Cerrahisinin Önemi

Özellikle ilerleyen yaşlarda, genetik faktörler ya da yaşam koşulları nedeniyle dişler kaybedilebilmektedir. Kaybın hepsi bir anda olmadığından ve ağız bakımı ihmal edildiğinden çene yapısı değişikliğe uğramaktadır. Özellikle günümüzün en önemli buluşlarından implant uygulamaları için de çene yapısının önemi büyüktür. Bu nedenle ağız ve çene cerrahisi alanına bu bölümde büyük görev düşmektedir.

Çünkü çene, çiğneme esnasında aşırı basınç uygulayan bir yapıdadır. Bu basıncı karşılayabilecek kemik yapısı implantın başarısı açısından son derece önemlidir. Bu nedenle implant öncesinde uzmana büyük görev düşmektedir. Çenenin implantı taşıyıp taşıyamayacağı, protez ya da kemik nakli ihtiyacı gibi gereklilikler uzman tarafından belirlenmektedir. Uzman, implantın hangi yöntemle uygulanacağı ve hangi malzemelerin kullanılacağı uzmanın kontrolündedir.

Diş hekimliği teknolojileri, günümüzde pek çok rahatsızlığı hızla tedavi yöntemleri sunmuştur. En önemlisi de koruyucu ağız sağlığı ile gelecekte oluşabilecek sorunların da önceden tespit edilmesidir. Ağız ve çene cerrahisi ile çene ve diş yapısının durumu, geleceği analiz edilebilmektedir. Uzmanlık gerektiren bu alan sayesinde doğuştan gelen ya da sonradan kaza ile oluşan hasarlar da giderilebilmektedir. Bu uzmanlık alanına çoğu insanın her zaman ihtiyacı olmaktadır. Çünkü çene değişen yapısı ile sorunlar doğurmaktadır. Ancak uzman hekimler kontrolünde bu tedaviler sağlıklı şekilde yapılabilmektir.

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?