Pedodonti

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

pedodonti

Pedodonti

Çocukluk çağında edinilen kötü tecrübeler, bireyin tüm hayatını etkiler. Kötü tecrübelerden biri olarak gelişen dişçi korkusu da çocukluk çağında gelişen ve sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu durumun yaşanmaması adına çocukların diş sorunlarında uzman bir pedodonti tarafından desteklenmesi en doğru yaklaşımdır. Çocuklara özel diş koruyucu ve tedavi hizmetleri veren bu diş hekimleri, özellikle bu yaş grubu ile sağlıklı iletişim konusunda profesyoneldir. Bir çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişimine uyumlu şekilde hizmet verirken, böylelikle erken dönemde diş sorunlarını çözer.

Pedodonti Nedir?

Çocuk diş hekimliği olan pedodonti aynı zamanda ‘pediatrik diş hekimliği’ olarak da geçer. Latince bir kelimeden dilimize geçen bu kavram, çocuk dişleri anlamına gelmektedir. 0-13 yaş aralığındaki kişilerin sağlıklı olarak korunmasına yönelik tedaviler yürütür. Ayrıca kalıtımsal, travma ve çürük gibi etkenlerle oluşan diş sorunlarını tedavi eder. Bebeklik çağından başlayarak ağız ve diş ile çene-yüz bölgesi gelişimlerini takip eder. Olası sorunlarda erken dönemde tedaviye başlar.

Bu diş hekimleri çocuklarla sağlıklı iletişim kurmaya yönelik özel eğitimler alır. Bu sayede dişçi korkusu yaşatmadan koruyucu ve iyileştirici diş tedavilerini uygular. İlk öncelikli amaçları ise çocuklarda diş sorunlarının engellenmesine yönelik önlemler almaktır. Böylelikle çocukları çürüksüz bir geleceğe hazırlamaktadırlar. Rutin kontroller esnasında tespit edilen diş ve ağız sorunlarının erken döneminde tedavisini yaparak, sorunu büyümeden çözerler. Çocukların aynı zamanda doğru diş bakımını konusunda bilinçlenmelerini de sağlar.

Pedodonti ayrıca bebeklik ve çocukluk döneminde gelişen tırnak yeme ve parmak emme gibi kötü ağız alışkanlıklarının bırakılmasına yönelik tedaviler de sunar. Bunun yanında en hareketli dönem olan çocukluk döneminde dental travmalar sonrası gelişen diş sorunlarına çözüm üretir. Aldığı eğitim ile şayet travmadan kaynaklı diş kaybı varsa, en uygun yolu gösterir. Özetle bu bilim dalı multidisipliner bir yaklaşımla, bu çağlarda diş ve ağız sağlığı konusunda profesyonel bir diş hekimliği verir.

Pedodonti Neden Önemlidir?

Çocuk diş hekimleri, çocuklar ile arasında olan güçlü iletişim sayesinde bu yaş kitlesinin ağız ve diş bakımını severek yapmalarına yardımcı olur. Çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimlerini yakından takip ederek diş hekimine alışmalarını sağlar. Bilgi sahibi oldukları için diş sürme sorunlarını kolay bir şekilde tespit edebilir. Ayrıca ortodontik bozuklukları erken dönem görerek bir ortodontiste yönlendirme yapabilmektedir. Bunun yanında çocuğun tırnak yeme ve parmak emme gibi alışkanlıkları varsa bırakılmasına yönelik tedavi uygular.

Pedodonti bebeklikte diş sürme döneminden itibaren süt ve kalıcı dişlere koruyucu uygulamalar yaparak sağlıklı kalıcı dişler için zemin hazırlar. Sabit dişler çıktığı zaman ise bozukluk durumlarında erken müdahale edilmesini sağlar. Böylelikle geleceğin yetişkinleri olacak çocukların ömrü boyunca ağızlarında taşıyacakları dişlerin gereken şekilde korunmasını sağlar. Ayrıca çocukların diş temizlik ve bakımında kullanması gereken kaliteli bakım ürünleri ve doğru teknikler hakkında eğitici destek sağlar.

Çocuk diş hekimleri ayrıca çocukluk döneminde sıklıkla yaşanılan düşme kazaları sonucu ağız bölgesine aldıkları darbeler ile zarar gören dişlerin tedavisini yapar. Dişlerin çene kemiğinden tamamen çıkmasına neden olan bazı kazalarda ailelere ne yapılması gerektiği konusunda yol gösterir. Böyle bir durumda en doğru yaklaşım; yerinden çıkan dişin köküne hiç dokunmadan basınçsız suyun altında yıkamak ve en kısa zamanda pedodontise müracaat etmektir.

Pedodontist Kimdir ve Neler Yapar?

5 yıllık diş hekimliği fakültelerinden mezun olan diş hekimleri pedodonti anabilim dalı kapsamında uzmanlık veya doktorluk eğitimi alırsa çocuk diş doktoru olur. Pedodontist olarak anılan bu çocuk diş doktorları, çocuklarda öncelikle diş sorunlarının önlenmesini hedefler. Bu diş hekimlerinin görevleri tam olarak nedir?

 • Çocuklarda diş korkusunun oluşmasını önlemek.
 • Çocuklarda dental travma sonrası gereken tedavileri ve takibini yapmak.
 • Gerektiği durumlarda süt dişlerinin çekimlerini ve protezlerini yapmak.
 • Tırnak yeme, parmak emme gibi kötü ağız alışkanlıklarının bırakılmasına yönelik tedavi uygulamak.
 • Koruyucu ortodontik işlemler yürütmek.
 • Çocukların diş ve çene gelişimlerinin düzenli ilerleyip ilerlemediğini kontrol ve takip etmek.
 • Süt ve kalıcı dişlerin endodontik ve restoratif tedavilerini yürütmek.
 • Çürük oluşmaması için koruyucu diş uygulamalarını yapmak.
 • Çocukların diş sağlığı için ihtiyacı olan beslenme alışkanlıklarını geliştirmek ve düzenlemek.
 • Ağız ve diş sağlığı konusunda çocukların ve ailelerin bilgilendirilmesini sağlamak.
 • Çocuğa özel çürük risk grubunu belirlemek.
 • Özel ilgi ve alaka gerektiren çocukların diş tedavilerini gerektiği takdirde anestezi altında yapmak.

Çocukların diş sorunlarını onların ilgisini çekecekleri ve sevecekleri şekilde tedavi eden pedodontistler, genelde çocuklar tarafından sevilirler. Bu sayede ise çocuklar sağlıklı ağız ve diş bakımı alışkanlıkları geliştirmektedir.  

Pedodontistler Hangi Tedavileri Yapar?

0-13 yaş arası çocukların diş sağlığı konusunda etkin çözümler üreten pedodonti bilim dalı özellikle son on yıldır oldukça gelişen bir alandır.

Önceki dönemlerde süt dişleri nasıl olsa kalıcı olmadığı düşüncesiyle pek önemsenmemiştir. Oluşan çürük ve bozukluklarda herhangi bir tedaviye gidilmemiştir. Günümüzde ise çocuk diş hekimlerinin varlığının öneminin kavranması ile diş sürmeye başlayan çocuklar rutin olarak çocuk diş hekimlerine götürülmektedir.

Çok diş hekimleri ihtiyaca göre birçok farklı uygulama yaparken bu uygulamalardan yaygın olanlar;

 • Diş çekimi
 • Yer tutucular
 • Süt ve kalıcı dişlerde dolgu
 • Kanal tedavisi gibi endodontik tedaviler
 • Dental travmaların tedavisi
 • Fissür örtücü, fluorid verniği, fluorid jeli gibi diş koruyucu uygulamalar
 • Çocuk diş protezleri
 • Kötü ağız alışkanlıklarının bırakılmasına yönelik tedaviler
 • Sistematik hastalıklarla beraber görülen diş eti hastalıkları ve lezyonların tedavisi

Çocuk ve gençlik döneminde her bireyin sorunlarla başa çıkma yolları ve gösterdiği tepkileri farklıdır. Hiç diş doktoruna gitmemiş bir çocuk korkularını genelde ailesinin anlatımıyla alır. Bunun haricinde çevresinde arkadaş, diğer aile fertleri ve akrabalarının birbirleriyle tecrübelerini paylaşmalarına şahit olarak öğrenir. Bu durum da dişçi korkusu gibi bir önyargıya neden olabilmektedir. Oysa çocuklarda yaşanılan diş sorunlarında erken dönemde çocuk diş hekimine müracaat edilmesi ile sorun gerekli olan yukarıdaki yöntemlerle erken dönemde çözülebilir.

İlk Petodontist Ziyareti Ne Zaman Yapmalıdır?

Çocuklarda 6. ayda sürmeye başlayan süt dişleri 5 yaşına kadar çıkabilir. Bazı durumlarda ise ilk diş, 6. aydan daha erken bile sürebilmektedir. Bebeklerin 1 yaşına geldikleri zaman ise ilk diş hekimi kontrolüne götürülmesi önerilir. Bunun yanında Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ve WHO Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu ilk diş hekim kontrolünün 6 ay ila 1 yaş arasında yapılması en ideal olandır.

Pedodonti ile bebeğin ilk tanışması ilk muayene ile başlamaktadır. Bu süreçte uzman aileye bebeklerinin ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler verir. Normal ve normal olmayan süreç hakkında verdiği bilgilerle bu dönemde olası diş sorunlarını erken dönemde fark etmelerini sağlar. Bebeğin dişlerinin korunması için yapılması gereken ağız temizliği konusunda aileleri bilinçlendirir. Bebeğin süren dişlerinin kontrolünü de yaparak normal seyredip seyretmediği hakkında değerlendirme yapar.

Bazı çocuklarda süt dişleri çok erken dönemde çürümeye başlar. Bu durum kalıtsal, beslenme alışkanlıklarına bağlı veya yetersiz diş bakımından kaynaklanabilir. Buna ek olarak, bazı durumlarda bebek veya çocuk parmak emme, biberon çiğneme, emzik ve tırnak yeme gibi dişleri olumsuz etkileyen alışkanlıkları ile de çürükler gelişebilmektedir. Pedodonti tüm bu konularda aileye ve çocuğa yardım ederek gerekli tedavileri başlatır.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al