Diş Protezleri

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

diş protezleri

Diş Protezleri

Diş, insan yaşamının en önemli gerekliliklerinden biridir. Beslenme gibi hayati bir fonksiyon ağız ve dişler sayesinde mümkündür. Ancak genetik faktörler ya da yaşamsal koşullar nedeniyle dişler her zaman aynı sağlıkta kalamaz. Zamanla çürüyen dişler, kırılmaya, çürümeye ve yok olmaya başlar. Bu durumlar için diş protezleri, günümüzün en etkili ve hızlı çözümü olarak dikkat çekmektedir.

Yıllardan bu yana üzerinde süren çalışmalarla geliştirilen diş protezleri elbette gerçek dişin yerini tutmaz, ancak alışıldığında vazgeçilmez hali almaktadır. Çünkü tam ya da kısmi protezler sayesinde beslenme sağlıklı bir hal alır, konuşma ve telaffuz düzelir, estetik eksiklikler de giderilir. Bu nedenle protezler, modern diş hekimliğinin en önemli parçalarından biridir. Doğru uygulamalar milyarlarca kez tarafından tekrarlanmış ve çok büyük çoğunluğu başarıya ulaşmıştır.

Diş Protezi Nedir?

Dişler kaybedildiğinde geri getirilemeyen vücudun en önemli parçalarıdır. Eksikliği pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, diş hekimliğinin bir tıp alanı olarak yer almaya başladığı günden bu yana diş protezleri uygulanmaktadır. Çünkü, besinleri çiğneyebilmek beslenmenin ve sindirimin ilk adımıdır. Bu nedenle tıp bilimi buna kafa yormuş ve yapay dişleri çözüm olarak bulmuştur. Yüzyıllar boyunca uygulanması nedeniyle de günümüzde en sağlıklı hallerini almışlardır.

Uygulama tek bir dişin kaybedilmesiyle de çoklu diş kayıplarında da başarıyla kullanılabilmektedir. Farklı türleri damaktan, çene kemiklerinden ve sağlam dişlerden destek alınarak uygulanabilmektedir. Bazı türleri de doğrudan çene kemiğine implant yöntemiyle monte edilmektedir.

Dişler, yapısı itibariyle insan vücudunun en sert yerlerinden biridir. Bu nedenle yapay dişler için de benzer sertlikte malzemeler kullanılmaktadır. Porselen, zirkonyum, reçineler kullanılarak insan diş yapısı taklit edilmektedir. Yeni nesil diş protezleri çok iyi sonuçlar vermektedir.

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Protez uygulamaları diş hekimliğinin uzmanlık alanındadır. Kaybedilenin yerine getirilecek olan yapay diş, kişiye özel olarak kaybettiği dişin modellemesiyle elde edilmektedir. Çene yapısına uygun olarak hazırlanan protez, hastanın hayatını daha kolay yürütebilmesi ve yaşam konforunu elde etme açısından son derece önemlidir. Diş protezleri farklı şekillerde kullanılmaktadır. Öne çıkanlar şöyledir:

  • Tam protezler (Total protez): Takma diş olarak bilinen protez yöntemidir. Üst damağı ve alt damağı kapsayacak şekilde özel olarak üretilmektedir. Diş hekiminin kurtarılacak diş kalmadığı durumlarda başvurduğu bir yöntemdir. Protezin tam oturabilmesi için bazı dişlerin sökülmesi gerekmektedir. Diş eti aracılığıyla çene kemiğine tutunacak olan protez için öncelikle ölçü alınmaktadır. Üst ve alt çeneler için ayrı ayrı tasarlanan protezler için alışma süreci önemlidir. Alt çenede ayrıca dil bulunduğundan bu bölgenin alışma süreci biraz vakit almaktadır. Ancak uygulama sonrası çoğu hasta sağlıklı tüketim ve estetik görünüme kavuşmuş olur.
  • Bölümlü Protez (Parsiyel Protez): Ağız içindeki eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan yöntemdir. Yine kişiye özel olarak üretim yapılmakta ve ölçü ile oturtulmaktadır. Bağlantılar için kroşe ya da kuron (kesilmiş sağlam dişe tutturma) yöntemi kullanılabilmektedir. Bu yöntem ile eksik diş ya da dişlerin tamamlanması sağlanmaktadır.
  • İmplantlı protezler: Ağız ve çene cerrahisinde son yılların en dikkat çeken yöntemi implantlardır. Bu yöntemde çene kemiğine sabitleme yöntemi kullanılmaktadır. Önce çene kemiğine parça yerleştirilmekte, ardından protez diş ağız içine sabitlenmektedir. Bu yöntemin diğerlerine göre çok sayıda avantajı vardır. Sabit kalması ve ağız içinde hareket etmemesi alışma kolaylığını da beraberinde getirmektedir. Ancak implantın sağlıklı olabilmesi çene kemiği sağlığı ile ilgilidir. Kemiği sağlıklı olmayan hastalarda çeneye cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Kemiğin sağlıklı olmadığı hastalarda uygulama mümkün olmamaktadır.
  • Geçici protezler: Ölçünün alınması, ağız yapısının uygun hale getirilmesi uzun bir süreçtir. Bu aşamada diş hekimleri hastalarının rahat etmesi ve proteze alışma sürecini hızlandırmak için geçici yapay diş kullanabilmektedir. Geçece protezler, orijinali yapıldığında sökülmektedir.

Diş Protezine Hangi Durumda İhtiyaç Duyulur?

Genetik faktörler ya da yaşam şekli diş sağlığındaki en önemli faktörlerdir. Kullanımının bilinçsiz olması, ağız sağlığına önem verilmemesi beraberinde diş kayıplarını getirmektedir. Bu kayıpların önüne geçmek, ancak bilinçlenmeyle ve fonksiyonel diş hekimliği uygulamalarının kusursuz yapılmasıyla mümkündür. Her koşulda kaybedilen dişin geri getirilmesi imkansızdır. Ancak protezler, alışma sürecinin hemen ardından önemli bir eksiği giderebilmektedir.

Dişlerin kaybedilmesi halinde protez en sağlıklı yoldur. Çünkü eksik dişler sadece beslenmeyi engellemekle kalmaz, konuşma zorluğu ve kötü estetik görünümü beraberinde getirir. Bunun için diş hekiminin uygun göreceği yapay dişler tercih edilmektedir. Bu sayede pek çok insan yeni yaşamına adım atmaktadır.

Diş Protezleri Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Eksik diş, bireysel ihtiyaçların yeterince yerine getirilmemesi anlamını taşımaktadır. Diş eksiği nedeniyle bazı besinleri tüketememek sağlıksız bir yaşamı da beraberinde getirmektedir. Eksik dişlerin tamamlanması ve uygun protezin yapılabilmesi hekimin uzmanlığına güvenmekle mümkündür. Yeni nesil protez yöntemleri, tıp bilimindeki gelişmeler ve hekimlerin kazandığı uzmanlık önemlidir.

Bu nedenle hastanın yaşamını en iyi şekilde devam ettirebilmesi ve estetik olarak güzel bir görünüme kavuşması için hakimler tüm uzmanlığını kullanmaktadır. Yapay dişler, hastanın kendi dişlerinin modellemesi ile elde edilmektedir. Bu nedenle ısırma sorunları ya da renk farklılığı bulunmamaktadır. Hastalar, alışma sürecinin ardından protezleri kendi dişleri gibi kullanabilmektedir. En iyiye ulaşmak için hekimlerin uzmanlığına güvenilmelidir.

Diş Protezleri Kullanımı ve Alışma Süreci

İnsanın yıllarca eksik dişlerinin bulunması, çene kemiği, dil ve yanakların bu duruma alışmasına neden olmaktadır. Diş protezleri, yerleştirildikten sonraki en sıkıntılı süreç, alışma dönemidir. Diş hekimleri, proteze göre en uygun yöntemi seçmektedir. Ancak ağız içinde değişen yapı, dilin ve yanakların yadırgamasına neden olabilmektedir. Ayrıca çene kemiklerinin proteze uyum sağlaması için de süreç gereklidir.

Tüm bunlar hekimin hastası ile paylaşacağı detaylardır. Ancak protez dişleri kullanmak için hem vücut olarak hem de ruhen alışma sürecinin tamamlanmasıyla maksimum verime ulaşır. Bu nedenle yeniden eskisi gibi yiyebilme, konuşabilme ve gülümseyebilme için protezlerin içselleştirilmesi gerekmektedir. Protez, vücudun bir parçasıdır ve onunla yaşamaya alışmak en iyi yöntemdir.

Diş Protezleri, Kaybedilen Sağlık ve Mutluluğu Geri Getirebilir

Uzman hekimler tarafından uygun şekilde yapılan yapay dişler uzun yıllar kullanımıyla büyük rahatlık sunmaktadır. Ancak dişin yapay olması bakıma ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu nedenle uygulama sonrası uzman hekimin belirttiği yöntemler ile bakım yapılmalıdır. Tıpkı gerçek dişler gibi fırçalanmalıdır, bakımları yapılmalıdır. Çünkü ağız sağlığı son derece önemlidir ve protezlerin bakımı ihmal edilmemelidir. Çünkü ağız, vücudun dışarıya açılan kapısıdır ve uygulamalar sonrası hekimin tavsiyeleri birebir uygulanmalıdır. Bu protezin sağlığı ve bakteri oluşumun önlenmesi açısından gereklidir.

Eğer eksik dişler nedeniyle yaşam zorlaşıyorsa çözüm diş protezleri ile mümkündür. Gelişen teknoloji ve hekimlerin uzmanlığı sayesinde uzun yıllar sağlıklı kullanılan yapay dişlere kavuşmak mümkündür. Alışma sürecinin ardından pek çok hasta, eksik dişle geçirdiği günlere üzülmektedir. Çünkü yaşamın kaynağı beslenmedir ve beslenme için de sağlıklı ya da protez dişe ihtiyaç vardır. Uzman hekimimiz, daha sağlıklı, mutlu bir hayat sürebilmeniz için diş protezleri konusunda da en iyi hizmeti vermeyi bekliyor.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al