Fonksiyonel Diş Hekimliği

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

fonksiyonel diş hekimliği

Fonksiyonel Diş Hekimliği

Sadece beslenmenin değil, iletişim kurmanın da yolu olan ağız ve dişlerin sağlıklı olabilmesi, diş hekimliğinin ilk kuralıdır. Genetik faktörler, yaşama şekli ve beslenme alışkanlıkları ağız sağlığında çok önemli bir rol oynamaktadır.  Bir ömür boyu ihtiyaç duyulan ağız ve dişler her zaman sağlıklı olmalıdır. Bu aşamada, fonksiyonel diş hekimliği alanı imdada yetişmektedir. Çünkü bu alan, ağız sağlığını korumak, oluşan sorunların köküne inmek ve sorunları daha hiç oluşmadan yok etmeyi amaçlamaktadır.

Sağlıklı bir ağıza sahip olmak herkesin hakkıdır. Bu nedenle bu alan son derece önemlidir. Ağız bakımı ve sağlığının kültüre dönüştüğü toplumlarda sıklıkla başvurulan diş hekimliğinin bu yönü önemini her geçen gün artırmaktadır. Fonksiyonel diş hekimliği; düzensiz çıkan dişler, diş eti hastalıkları, çürük dişler, ağız kokusu, çene gelişimi gibi pek çok alanı içermektedir. Uzmanlaşmış hekim, tüm sorunları derinlemesine incelemekte ve olası sonuçları da çok önceden önleyebilmektedir.

Fonksiyonel Diş Hekimliği Nedir?

Diş hekimliğinin uzmanlık isteyen bu bölümü iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. Her yaşta fonksiyonel diş hekimliği hizmeti almak mümkündür. Çünkü, ağız yaşayan bir organizmadır ve sürekli değişimlere maruz kalmaktadır. Ayrıca çocukluk yaşlarında başlayan fonksiyonel uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulamalarda çocuğun yaşına bağlı olarak çene gelişimi şekillendirilebilmektedir. Böylelikle olası sorunlar çok öncesinden önlenebilmektedir. Hekim bu uygulamaları teknolojik cihazlar ve protezler kullanarak yapmaktadır.

Hekimlikte ilk kural yaşatmaktır. İnsan için de en önemli olan kendi dişleridir. Çünkü hiçbir protez ya da implant, gerçek ve sağlıklı bir dişin yerini tutmaz. Uzmanlık alanı fonksiyonellik olan bir diş hekiminin de öncelikli amacı budur. Beslenmeden diş yapısının takibi ve düzenlenmesine kadar geniş bir görev alanı bulunur. Öncelikli görevi, her zaman sorunu oluşmadan yok etmektir.

Fonksiyonel Diş Hekimliği Neleri Kapsar?

Diş hekimliğinin bu alanında kesin tedavi amaç edinilmektedir. Sorunların daha oluşmadan önlenmesi için süreç uzun olabilmektedir. Çocukluk yaşlarda başlanan fonksiyonel diş hekimliği süreçleri sonuca ulaşana kadar devam edebilmektedir. İleri yaşlardaki uygulamalarda ise öncelikle ağız ve diş sağlığı tespit edilmektedir. Çürüklerin tespiti ve tedavisi eksik dişlerin tamamlanması sürecin bir parçasıdır. Ayrıca çene yapısının genel analizi yapılarak olası sorunlar tespit edilmektedir.

Bunun için teknolojinin sunduğu imkanlar kullanılmaktadır. Hastalarımızda görüntüleme ve modelleme teknolojileri kullanılmaktadır. Ardından hekimlerimizin uzmanlığı ile sonuçlar değerlendirilmektedir. Tedavi ve bakım süreçleri belirlenmektedir. Bu aşamada hekimlerin verdiği beslenme listeleri ve diş bakımı teknikleri eksiksiz uygulanmalıdır.

Fonksiyonel Diş Hekimliğinde Tedaviye Başlama Yaşı Kaçtır?

Ağız ve dişler, bir ömür ihtiyaç duyulan yapılardır. Bu nedenle her zaman bakımı yapılmalı, gerekli tedaviler zamanında yapılmalıdır. Ancak ağız sağılığının devamı tıbbın bu alanıyla ile mümkündür. Teknoloji, diş hekimliğinin geldiği nokta, yeni nesil uygulamaları da beraberinde getirdi. Ağız bakım ve sağlığı insan öz bakımının bir parçasıdır. Ancak hayatın sağlıklı devam edebilmesi için hekim muayenesi ve müdahalesi her zaman gereklidir.

Bu nedenle diş hekiminden fonksiyonel hizmet almanın yaşı yoktur. Hatta ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir. Çünkü bilinçsiz ağız bakımı, sorunları erken yaşlarda beraberinde getirmektedir. Bu nedenle ağız ve dişlerle ilgili hiçbir sorun yaşamamak için diş hekimliği hayatın her aşamasında gereklidir.

Ebeveynler İçin Fonksiyonel Diş Hekimliğinin Önemi

Özellikle ebeveynler çocuklarının ağız ve diş yapısını yakından takip etmelidir. Genetik faktörler nedeniyle diş ve çene yapısında bulunan bozukluklara karşı duyarlı olunmalıdır. Çene yapısındaki bozukluk, diş yapısını da etkilemekte, bu da ilerleyen yaşlarda sorunlar doğurmaktadır. Düzensiz çıkan ve sağlıksız dişler ilerleyen yaşlarda daha zor tedavi edilmektedir.

Fonksiyonel diş hekimliği ile ortodonti tedavisi mümkündür. Kullanılan teknoloji, cihaz ve aparatlarla büyümenin bir parçası olarak tedavi edilmektedir. Böylelikle çoğu hastada en iyi sonuca ulaşılmaktadır. Ancak bu süreç uzun ve zahmetlidir. Sabır en önemli kuraldır. Bu aşamada hekimin vereceği beslenmeden protezlerin kullanımına kadar tüm tavsiyelere eksiksiz uyulmalıdır.

Fonksiyonel Diş Hekimi Ne Yapar?

Çocukluktan başlayan diş hekimi ihtiyacı bir ömür devam etmektedir. Hangi yaşta başlanırsa başlansın, bu alanın başarısı ortadadır. Çünkü branşın uzmanlığı, sorunların giderilmesinden sonra yeni sorunların da oluşmasını önlemektedir. Diş hekimi, bu sorunların önlenmesi için beslenme ve ilaç tavsiyelerinde bulunabilmektedir. Sağlıklı dişlere kavuşmak, ancak bakım ve kontrollerin kusursuz olmasıyla mümkündür. Dişlerinizin yapısını, hikayesini bilen bir hekim, bir ömür boyu sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmanın anahtarıdır. Kısaca bir insanın ömrü boyunca bu hekimliğe ihtiyacı vardır.

Fonksiyonel Diş Hekimliği Tedavi Süresi Ne Kadar Sürer?

Ağız ve diş sağlığı bebeklikten ölüme kadar insan hayatının bir gerekliliğidir. Fonksiyonel diş hekimliği ile sorunsuz bir hayat sürmek mümkündür. Erken yaşlarda tanışılan bir uzman hekimin faydası ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu alandaki tedaviye tek bir dişin tedavisi şeklinde bakmak yanlıştır. Bu branş, bireyin sağlıklı bir hayat sürmesini amaç edinmiştir. Çene yapısından dişlere ve diş etlerine kadar pek çok alandaki hastalık daha oluşmadan önlenebilmektedir.

Bunun yolu da koruyucu hizmetleri de kapsayan ağız ve diş sağlığı hizmetidir. Diş hekimliğinin fonksiyonel uzmanlığı sayesinde tedaviden korumaya kadar ağızla ilgili tüm hizmeti almak mümkündür. Uzman hekimler, tedaviyi yapmakla kalmayıp, gelecek sorunları da öncesinden tespit edebilmektedir. Bu sayede sağlıklı bir hayat sürülmesi mümkündür.

Fonksiyonel Diş Hekimi Gerekli Mi?

Ağız sağlığı küçük yaşlardan itibaren dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Bu konuda toplumsal bilinçlenme hareketleri devam etmektedir. Ancak tek başına ağız bakımını yapmak sağlıklı olmanın yolu değildir. Genetik faktörler, maruz kalınan stres ya da ilaç kullanımı gibi faktörler ağız sağlığında etkili olmaktadır. Bunları öğrenebilmek ve önleyebilmek ise diş hekiminin uzmanlığındadır. Bu nedenle hekimlik, her bireyin hayatında bulunması gereken bir uzmandır.

Sağlıklı kalabilmenin yolu ağız ve diş sağlığından geçmektedir. Günümüz teknolojisi de bakımı ve tedaviyi etkili hale getirmiştir. Ancak diş hekimliğinin bu branşı ile ömür boyu sürecek sağlık mümkündür. Uzmanlık, sorunun derinine inmekte ve oluşma sebeplerini ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede hayat sağlıkla idame edilmektedir. Fonksiyonel diş hekimliği, her yaştan insanın ihtiyacıdır ve her zaman hayatında bulunmalıdır.

Ağız Sağlığı İçin Beslenme ve Bakım

Herkesin ilk görevi ağız sağlığını korumaktır. Sigara, kahve ve çay gibi tüketimler, asitli besinlerden sonra yapılmayan ağız bakımları büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Ayrıca dişi oluşturan kalsiyum ihtiyacı bir ömür boyu devam etmektedir. Bu nedenle ağız bakımı sadece bireysel koruma olarak düşünülemez. Diş hekimlerinin de bu sürece dahil edilmesi önemli bir ihtiyaçtır. Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, birçok etken nedeniyle dişler zarar görmektedir.

Bu aşamada fonksiyonel diş hekimliği uygulamalarına güvenilmelidir. Çünkü uzmanlık gerektiren bu alan, ağız sağlığının önemli aşamalarındandır. Ağızda sorunu daha oluşmadan ortadan kaldırabilmek ileri teknoloji ve uzman hekimler sayesinde mümkün olmuştur. Bu aşamada uzman hekim, sorunları ortadan kaldırabilmekte, gelecekteki olası sorunları tedavi edebilmektedir. Ancak yine de en önemli görev bireylere düşmektedir. Hekimin söylediği beslenme şekillerine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda bakım ve temizlik ihmal edilmemeli, hekimin gösterdiği yöntemler uygulanmalıdır.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al