try

İmplant Tedavisi

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

implant tedavisi

İmplant Tedavisi

Sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilmek ağız ve diş sağlığı ile mümkündür. Beslenebilmek ve iletişim kurmak için sağlıklı bir ağıza ihtiyaç vardır. Sağlıklı dişler, istenilenin istenildiği zaman tüketebilmek için büyük bir nimettir. Genetik faktörler, sağlıksız yaşam ve ağız bakımı ihmali diş kayıplarına neden olabilmektedir. Ancak dişsiz yaşamak kader değildir. Sunduğu sağlıklı sonuçlar nedeniyle özellikle son yıllarda kullanımı artan implant tedavisi bu kaderi değiştirmekteki en büyük anahtardır.

İmplantlar sayesinde klasik diş protezleri yeni bir boyuta taşınmıştır. Yöntem ile çene kemiği desteklenmekte ve yapay dişlerin bu desteğe tutturulması sağlanmaktadır. Çene, besin çiğnerken güçlü bir basınç uygular. Bu basınca dayanabilecek sağlamlıkta implantlar günümüzde kullanılmaktadır. Klasik takma dişlerin aksine bu yöntem uzun süreli ve sağlıklı bir kullanım yöntemi sunmaktadır. İnsan dişine en yakın olan protez uygulaması için bazı gereklilikler bulunmaktadır.

İmplant Tedavisi Nedir?

Modern diş hekimliği tedavileri içinde protezler önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda cerrahi yöntemlerin, malzemelerin ve teknolojilerin gelişmesiyle imkânsız gibi görünen protezler bugün mümkündür. İmplant tedavisi de bunların en başında yer almaktadır. Yöntem ile çene kemiğine destek materyalleri yerleştirilmektedir. Ardından yapay dişler farklı teknikler kullanılarak bu destek materyallerine tutturulmaktadır.

Uygulama kaybedilen tek diş ya da daha fazla dişte uygulanabilmektedir. Tedavinin uygulanabilmesi için çene kemiğinin uygunluğu şarttır. Eğer hekim, uygun görürse çene kemiğine kemik nakli ya da yapay materyaller takabilir. Çene kemiğinin uygun hale getirilmesinden sonra titanyum alaşımla üretilen implant uygulanabilmektedir. Ancak tedavi tek aşamalı değildir. Bu nedenle hekimin belirleyeceği takvimde aylar süren bir sürece yayılmaktadır. İmplant için uygun adaylar, uzun süren ama mutlu biten bir süreç geçirmektedir.

İmplant Tedavisi İçin Kimler Uygundur?

Eksik dişlerin yapaylarıyla tamamlanması olarak nitelendirilen implant pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Yapay diş, kaybedilenin yerine konulabilse de en sağlıklısı insanların kendi dişleridir. Ancak bazı durumlarda dişlerin kaybedilmesi kaçınılmazdır. İmplant tedavisi bunun gibi sorunlar için doğru bir tedavi yöntemidir. Diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan implant sayesinde pek çok insan ağız sağlığı ve estetik görünüme kavuşmuştur.

İmplant için uygun aday olup olmadığınıza uzman hekim karar vermektedir. İmplant, önceden çekilmiş ya da çürümüş dişin çekilerek yerine yerleştirilmesidir. Ancak bunun için şu şartlar taşıyor olunmalıdır:

  • Eksik dişlere sahip olmak.
  • Sağlıklı ve gelişimini tamamlamış çene kemiği bulundurmak. Çene kemiğinin implanta ve grefte uygun olması gerekir.
  • Diş etleri ve ağzı oluşturan diğer dokular sağlıklı olmalıdır.
  • Sigara kullanılmamalıdır.
  • Bazı kronik rahatsızlıkları barındırmamak gerekir.

İmplant Tedavisi Süreci Nasıl İşler?

İmplant tedavisi uzun bir süreci ifade etmektedir. Uzman diş hekimi hastanın implant için uygun olup olmadığını analiz etmektedir. Burada ileri görüntüleme teknolojileri, bilgisayar yazılımları ve en önemlisi tecrübe kullanılmaktadır. Ardından uygulanacak tedavi yöntemi belirlenmektedir. Kullanılacak malzemelerin belirlenmesinin ardından tedavi süreci başlamaktadır. Tedavi adım adım yapılmaktadır. İlk adım olarak cerrahi bir operasyonla çene kemiklerine diş kökü görevini görecek işlemler yapılmaktadır.

Bu, titanyum malzemelerin yerleştirilmesi ya da greft ismi verilen çene kemiği güçlendirmesi olabilmektedir. Sonrasında implantın vücuda uyumunun beklenmesi gerekir. Böylelikle işlemin sağlıklı yürümesi sağlanmaktadır. İyileşme sürecinin ardından bağlantı elemanlarının montesi için kısa süreli bir işlem daha yapılması gereklidir.

Bu aşamadan sonra diş provaları yapılarak yapay dişin oluşum süreci başlatılmaktadır. Hastanın diş rengine uygun olarak kaybettiği dişin benzeri modellenmektedir. Diş hekimi, bu süreçte üç boyutlu modeller üzerinde çalışarak mükemmel sonuca ulaşılmasını sağlamaktadır.

Sonrasında diğer sağlıklı dişlere zarar vermeden montajı yapılmaktadır. Böylelikle, implant tedavisi ile doğala en yakın sonuca ulaşılmaktadır.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Kayıp dişlerin yerine gelmesini sağlayan bu protez yöntemi hayatı da kolaylaştırmaktadır. Çiğnemeyi sağlayacak basınca dayanacak güçteki implantlar, yaşam kalitesini artırmaktadır. Çiğneme kalitesinin geri kazanımını sağlayan bu yöntem sağlığın önemli bir parçasını tamamlamaktadır. Bu protez yöntemi diş hekiminin uygun görmesinden sonra iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Kemik içi ve kemik üzeri olarak adlandırılan yöntemler temelde aynı, ancak kullanımda farklılıklar sunmaktadır.

Kemik içi olarak adlandırılan ilk yöntemde, yapay dişler çene kemiğine vida gibi yöntemlerle tutturulmaktadır. Ekonomik olması ve bakımı kolaylaştırması nedeniyle en çok tercih edilen implant tedavisi yöntemidir.

Kemik üzerine yapılan uygulamada ise köprüler kullanılmaktadır. Yöntemde, diş etinin hemen altındaki çene kemiğine direkler tutturulmaktadır. Ardından yapay dişler bu direkler üzerine sabitlenmektedir. Sabit uygulamalar uzun ömürlü olması nedeniyle de tercih edilmektedir.

Diş İmplantında Uzmanlığın Önemi

Yapay diş protezlerinin en önemlilerinden implantın başarıya ulaşması, sürecin iyi yönetilmesiyle mümkündür. Hasta uygunluğunun tespitinden cerrahi müdahalelere kadar her aşama sabırla yönetilmelidir. Uzmanlık gerektiren bu süreçte hasta beklentisi doğru aktarılmalıdır. Tedavinin tamamlanması uzun süren bir rahatlığı beraberinde getirecektir. Bu nedenle tedavi sürecinde sabırlı olmak en iyi tedavi yöntemidir.

Beslenme, konuşma, estetik gibi pek çok konuda eksiklikler doğuran diş eksiğinden kurtulmak sabırla mümkündür. Tedavi ve iyileşme süreçleri hastaya göre değişiklik göstermektedir. Çünkü tedavi kişiye özgü bir uygulamadır. Ancak hekimin belirleyeceği her işlemden sonra iyileşme süreci beklenmektedir. Bu da süreç boyunca hastanın iyileşme hızına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla implant tedavisi, hasta ve hekim iş birliği ile yönetildiğinde başarıya ulaşmaktadır.

Diş İmplant Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Uzmanlık isteyen estetik diş hekimliği, günümüzün tüm teknolojilerini, kullanan bir alandır. Ancak burada hekimlerin uzmanlığı da çok önemli bir etkendir. Alanında kendini geliştirmiş, yenilikleri ve gelişmeleri takip eden uzman ekip, konunun en önemli detayıdır. Çünkü doğru uygulamalar ve istenilen sonuç için hekimin uzmanlığı her şeyden önemlidir. Hekim, ayrıca estetik bakış açısına sahip, konusunda uzmanlaşmış ve teknolojiye hâkim olmalıdır.

Özellikle görüntüleme ve modelleme teknolojileri, hekimlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak teknolojiyi doğru kullanmak, doğru malzemeyi uygulamak teknolojinin yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle estetik diş hekimliğinde en önemli konu, hastasını tanıyan ve ne istediğini bilen uzman hekimlerdir.

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?