try

Estetik Diş Hekimliği

Sağlıklı Gülümsemeniz İçin

estetik diş hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Günümüzdeki pek çok operasyon estetik amaçlara ulaşmak için kullanılmaktadır. Ancak estetiğin başlangıç noktası ağız ve dişlerdir. Düzgün ve bakımlı dişler, öz saygının ve özgüvenin en önemli parçasıdır. Estetik bir diş ve ağız yapısına sahip olmak komplike bir takım prosedürü gerektirebilmektedir. Bundan dolayı günümüzün estetik diş hekimliği uzmanları, sağlıklı ve çekici bir güzelliğe sahip olmanın anahtarıdır.

Diş hekimleri sayesinde diş yapısındaki bozukluk, diş etlerindeki sağlıksız ve istenmeyen görüntüler yok edilmektedir. Seyrek ve düzensiz dişler dengelenebilmekte ve aralıkları kapatılabilmektedir. Bunun için dişlere zarar vermeyen formüller ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Sürecin sonunda sağlıklı ve güzel bir ağız yapısına sahip olmak mümkündür.

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Diş hekimliği çok geniş yelpazede düşünülmesi gereken bir tıp alanıdır. Çene sağlığından diş etlerine kadar ağızla ilgili tüm konuları içermektedir. Estetik diş hekimliği, temeli asırlar önce atılan bir daldır. Toplumsal güzellik algılarının değişmesiyle birlikte önem kazanmıştır. Diş hekimlerinin branşlaşabileceği bir alandır. Temel olarak ağız sağlığını koruyarak estetik ve güzel bir ağız yapısına sahip olmayı amaçlamaktadır.

Genetik faktörler, yaşam şartları, beslenme alışkanlıkları ağız sağlığında son derece etkilidir. Ağızda doğuştan gelen ya da zamanla oluşan istenmeyen görüntüler estetik kusurlar oluşturmaktadır. Branş, burada devreye girer. Görünümü güzelleştirmek için dişlerin yeniden planlanması, diş etlerinin durumu tek tek değerlendirilmektedir. Uzman hekimler bunun için teknolojinin tüm imkanlarını kullanmaktadır.

Estetik Diş Hekimliği Süreci Nasıl İşler?

Diş hekimliğinde estetiğin öneminin yükselişinde teknolojinin payı büyüktür. Görüntüleme teknolojileri başta olmak üzere kaplama ve dolgu çeşitliliği, bilgisayarlı modelleme gibi pek çok yenilik bu alanın gelişmesinde etkilidir. Yeni nesil diş hekimliğinin bir tezahürü olan bu alanda hekimlerin uzmanlığı ve estetik bakış açısı da çok önemlidir.

Uzman hekimler, öncelikle ağız yapısının modellemesini yaparak istenilen sonuca nasıl ulaşılacağının planlamasını yapmaktadır. Ardından yine teknoloji yardımıyla kullanılacak yöntemler ve malzemeler seçilmektedir. Her ilerleme hasta ile paylaşılarak, istenilen en iyi sonuca ulaşılması amaçlanmaktadır. Hekimin müdahalesi ile başlayacak süreç sonrası istenilen gülüşe sahip olmak mümkündür.

Estetik Diş Hekimliği ile Neler Düzeltilebilir

Diş hekimliğinin uzmanlık isteyen bu alanı ile pek çok iyileştirme mümkündür. Hekim, sonuca iki yol kullanarak gitmektedir. Estetik sonuca ulaşmak için ortodonti tedavileri ve protezler kullanılmaktadır. Bu bir süreci başlatmaktadır ve sonuca adım adım gidilmektedir. Hekim, hastanın isteği doğrultusunda ağız ve diş yapısında şu değişiklikleri yapabilir:

  • Kaplama ve kapaklar (Laminalar ve Kronlar): Bu yolla dişlere ve diş etlerine materyaller eklenmektedir. Böylece dişin ana yapısına zarar vermeden eksiklikler giderilebilmektedir.
  • Diş ve diş yapısının eksiltilmesi: Sağlıklı ağız yapısına ulaşmak için çürük ve hasarlı olan diş ve diş etleri çıkarılmakta ve tedavi edilmektedir.
  • Beyazlatma: Gelişen kimya teknolojisi, dişlere en az zararı vererek beyazlatacak yöntemi bulmuştur. Kimyasal ve ışığın bir araya geldiği yöntemlerle etkili sonuçlara ulaşmak mümkündür.
  • Gülüş tasarımı: Burada yüz görünümünü iyileştirme amacı vardır. Bu nedenle dişlerin yeniden tasarlanması gerekebilmektedir. Bu da yine kaplama ve implantlarla mümkündür.
  • Kaplamalar: Yine kimya teknolojisinin önemli buluşlarından zirkonyum ve porselen kaplamalar ile mükemmel görünüm mümkündür.
  • Bonding: Bu yöntem ile küçük boyuttaki diş kırıkları ve eksikleri düzeltilebilmektedir. Porselen ya da kronlar kullanılarak yapılan bu yöntem estetik diş hekimliği alanının önemli parçasıdır.

Estetik Diş Hekimliğinin Etkili Olduğu Diğer Alanlar

Estetik diş hekimliği sadece mükemmel gülüşe odaklı değildir. Pek çok insanın mustarip olduğu diş gıcırdatmanın sonuçları bu yolla tedavi edilebilmektedir. Dişlerin gıcırdatmayla, reflü gibi rahatsızlıklarla zarar görmesi olasıdır. Bu hasar ısırık düzensizliğine neden olmaktadır. Hekimliğin bu alanı ile ısırığı düzeltecek uygulamalar yapılmaktadır.

Diş etleri, ağız sağlığı ve yüz görünümü açısından önemlidir. Bu alanda diş etleri düzenlemesi yapılabilmektedir. Diş etinin diş ile birleştiği alanı betimlemek için kullanılan diş eti çizgisi, düzeltmeleri de hekimlerin uzmanlık alanındadır. Bunun için çeşitli teknolojiler ve kişisel beceriler kullanılarak diş etinde en iyi sonuca gidilmektedir.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemler

Diş hekimliği ağız ve diş sağlığının geneliyle ilgilenen ve düzeltilmesini sağlayan tıp alanıdır. Bu nedenle estetik diş hekimliği için bu alanda kullanılan tüm yöntemler geçerlidir. İstenilen ağız yapısı ve gülüşe sahip olmak için yukarıdaki uygulamaların her birine hekim karar vermektedir. Bu yöntemler tek tek olabildiği gibi komplike bir tedavi şeklinde de olabilmektedir. Ayrıca uzman hekim, kaplama ve kimyasallar dışında protezler de kullanabilmektedir. Kullanılan protezlerden bazıları şöyledir:

  • İmplant: Diş tedavisine yeni bir boyut getiren implantlar, yaşamı kolaylaştırdığı kadar estetiğe de büyük katkı ekliyor. Estetik uygulamalar sırasında hasarlı veya çürük olan ya da çok önce çekilmiş olan dişleri implantla geri kazanmak mümkündür. Kemik yapısının uygunluğu çok önemlidir. Çene kemiği implanta, uygun olan hastalarda estetik düzeltmeler sırasında başvurulmaktadır.
  • Köprü: Diş hekimliğinin çok uzun süredir kullanılan yöntemi köprülerdir. Eksik olan dişe komşu dişlere tutturma yöntemi kullanılır. Böylelikle eksik diş, protez olarak yerine gelebilmektedir. Tüm protezlerde olduğu gibi köprüde de ağzın 3 boyutlu modeli üzerinde çalışılmaktadır. Böylelikle en iyi ve sağlıklı sonuca ulaşılmaktadır.
  • Kaplama: Ağız sağlığı ve görünümüne önem verenlerin başvurduğu en sık yöntemlerden biri kaplamalardır. Teknolojinin gelişimiyle dişe zarar vermeyen ve mükemmel görünümü sağlayan kaplamalar mümkündür. Mikro yapılı bu malzeme dişe zarar vermeden yapıştırılmaktadır. Ancak tasarım süreci uzundur. Ayrıca hekim, ağız yapısının kopyasını oluşturan maket üzerinde çalıştıktan sonra uygulamayı yapmaktadır. Bu sayede yapısı gereği beyazlamayan dişler beyazlatılmakta ve boşluklar doldurulmaktadır.

Estetik Diş hekimliği İçin Teknolojinin Gerekliliği

Uzmanlık isteyen estetik diş hekimliği, günümüzün tüm teknolojilerini, kullanan bir alandır. Ancak burada hekimlerin uzmanlığı da çok önemli bir etkendir. Alanında kendini geliştirmiş, yenilikleri ve gelişmeleri takip eden uzman ekip, konunun en önemli detayıdır. Çünkü doğru uygulamalar ve istenilen sonuç için hekimin uzmanlığı her şeyden önemlidir. Hekim, ayrıca estetik bakış açısına sahip, konusunda uzmanlaşmış ve teknolojiye hâkim olmalıdır.

Özellikle görüntüleme ve modelleme teknolojileri, hekimlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak teknolojiyi doğru kullanmak, doğru malzemeyi uygulamak teknolojinin yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle estetik diş hekimliğinde en önemli konu, hastasını tanıyan ve ne istediğini bilen uzman hekimlerdir.

Estetik Diş Hekimliğinde Uzmanlığın Önemi

Özetle; estetik diş hekimi sayesinde istenilen gülüşe, sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak mümkündür. Bunun için hekimin uzmanlığına ve rehberliğine ihtiyaç vardır. Ağız ve diş tedavisi bir süreçtir. Bu nedenle, uygulanacak yöntem, kullanılacak malzemeler hekim tarafından seçilmektedir. Ağız ve diş yapınıza en uygun tedavi yöntemleri seçilerek mükemmel görünüme ulaşmanız hedeflenmektedir. Bu aşamada diş etleri tedavi edilmekte, çarpık ya da eksik olan dişler düzeltilmekte ve tamamlanmaktadır. Bunun için son derece teknolojik cihazlar ve ürünler kullanılmaktadır. Artık, ağız ve dişlerin neden olduğu kötü görünümü yok etmek mümkündür. Bunun yöntemi de estetik diş hekimliği ile mümkündür. Ağız ve diş sağlığınızı korumak, aynı zamanda estetik bir görünüm ve gülüşe sahip olmak için tüm uzmanlığımızla hizmete hazırız.  

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?