Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?
BLOG
diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Herkes, sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak ister. Kimi zaman her gün sabah akşam dişler fırçalansa da bembeyaz olmayabilir. Kimi zaman dişler dışsal ya da içsel sebeplerden dolayı renk değişimine maruz kalabilir. Bu tür durumlarda herkesin başvurduğu yöntem diş beyazlatma işlemidir. Bu işlem; dişlerini olduğundan birkaç ton daha beyaz hale getirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Uzman hekimlerin belki de en çok uyguladığı işlemlerden birisi olarak bilinmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Diş beyazlatma işleminin birden fazla türü mevcut. Klinik ortamlarında yapılan beyazlatma işlemi hekimlerin uygun gördüğü prosedürle ilerler. Uygulama öncesinde dişler işleme uygun hale getirilir ve diş yüzeyi temizlenir. Bu işlemde diş taşları ve yüzeyi temizlenmiş olur. Daha sonra diş tonu belirlenerek jel uygulanır. Ortalama olarak bir beyazlatma işlemi 20 ile 30 dakika arası sürer.

En İyi Diş Beyazlatma Yöntemi Nedir?

diş beyazlatma

En iyi beyazlatma yöntemi elbette ki klinik ortamında yapılan beyazlatma olacaktır. Fakat yine dişlerinizin rengine göre bu yöntem değişkenlik gösterebilen bir yöntemdir. Ortalama beyazlatma işlemi için lazer tipi ya da ev tipi beyazlatma yeterlidir. Ancak kahve ve çaydan ötürü dişler çok sararmışsa, kombine beyazlatma işlemi daha etkili olacaktır.

Diş Beyazlatma Kaç Seans Sürer?

Ortalama bir diş beyazlatma işlemi 2 seans sürmektedir. Bunun dışında en kalıcı ve net çözümler için birkaç seans daha yapmak daha doğrudur. Dişin tonuna ve yapısına göre seanslar değişkenlik göstermektedir. En doğru bilgi için uzman diş hekimi ile görüşüp karar vermek gerekmektedir. Diş hekimi dişin yapısını inceler ve en doğru seans bilgisini sizlere vermektedir.

Diş Beyazlatma Acı Verir Mi?

Beyazlatma işlemi kesinlikle acı veren bir işlem değildir. İster lazerli ister ev tipi beyazlatma olsun hiçbirinde acı ya da ağrı gibi durumlar yaşamazsınız. Son derece rahat ve basit bir şekilde uygulanan bir işlemdir. Seans sonrası hastanın hayatına kaldığı yerden devam etmesinde bir sakınca yoktur.

Diş Beyazlatma Sağlıklı Mı?

diş beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi sağlıklı bir işlemdir. Bu işlem dişlerin yapısına ve sağlığına zarar vermez. Aksine hastayı psikolojik ve estetik açıdan daha mutlu eden bir işlemdir. Günlük hayatta kişiye oldukça konfor ve özgüven sağlar. Dişlere ve diş etlerine zarar veren bir işlem değildir. Detaylı bilgi için uzman diş hekimleri ile görüşmek daha doğru olacaktır.

Diş Beyazlatmadan Sonra Tekrar Sararır Mı?

Düzenli bakım görmediği zaman dişlerde sararma medyana gelir. İşlem, dişleri her ne kadar beyazlatıyor olsa da bir süre sonra eski rengine dönmesi olasıdır. Fakat eskisi gibi koyu renkte olmamaktadır. Beyazlatma işlemi sonrası dişlere ne kadar iyi bakılırsa bu süreç o kadar uzar. İşlem sonrası dişlere iyi bakmak ve düzenli olarak fırçalamak önemlidir.

Bu noktada bilmeniz gereken en önemli bilgi, dişlerini beyazlatan herkesin aynı sonuçları almadığıdır. Çünkü dişlerin sararmasında çeşitli etmenler söz konusu. Dolayısıyla elde ettiğiniz beyazlama oranı da değişkenlik gösterir. Dişilerin sonradan sararması konusu da buna eşdeğerdir. İşlem sonrası ağız ve diş sağlığınıza önem vererek sararmaların önüne geçmek elbette sizin elinizde.

Diş Beyazlatma Sonrası Ne Yenmez?

İşlem sonrasında dişlere özenle bakmak ve fırçalamak önemlidir. Bunun dışında kahve ve çay gibi dişlerin sararmasına sebep olan içeceklerin tüketimini de azaltmak gerekir. Tüketmeye elbette ki devam edebilirsiniz fakat seans sonrası bir – iki gün bu tür içecekleri tüketmemek önemlidir.

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanmaz?

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanmaz?

Diş hastalığı olmayan herkes için uygun bir işlemdir; diş ya da diş eti hastalığı olmayan kişilere yapılmaktadır. Bunun dışında çürük ve hasarlı dişlerin de olmaması önemlidir. Fakat yine de beyazlatma işlemi öncesinde diş hekimleriyle görüşüp muayene olmak gerekmektedir.

Diş Beyazlatma Kaç Kere Yapılabilir?

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir işlemdir. Bazı kişiler beyazlatma işlemi sonrasında 2 ya da 3 sene boyunca aynı tonda kalıyor. Fakat çay ya da kahve tüketimi ne kadar fazla olursa dişlerin eski haline dönmesi o kadar erken olur. Bunun dışında senede bir ya da iki seans yapılması uygundur.

Diş Beyazlatma Çürük Varken Yapılır Mı?

Eğer çürük ya da kırık – çatlak gibi hasarlı yapılar varsa beyazlatma işleminin uygulanması doğru olmaz. Bu durumda uygulanırsa dişlerde hassasiyet meydana gelmesi olası bir durumdur. Bu yüzden öncesinde hasar görmüş dişleri onarmak ve dolgu yapmak gerekir. Onarım sonrasında beyazlatma yapılması daha doğrudur.

 

 

 

 

Diş Hekimi İlyas Durmaz

.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.