try
Çene Eklemi Tedavisi Nedir?
BLOG

Çene Eklemi Tedavisi Nedir?

İnsanların gün içinde en çok ihtiyaç duyduğu eklemlerin başında çene eklemi geliyor. Beslenmek ve iletişim kurmak için zorunlu olarak hareket ettirilmesi zorunlu olan bu eklem hayati önem taşıyor. Yaşam şekline bağlı olarak çene ekleminde, kireçlenme kayma gibi istenmeyen rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Diş sıkma, stresli bir yaşam, beslenme sırasında çenenin tek tarafını kullanma gibi birçok nedenden ötürü çene eklemi zarar görebiliyor. Bu durumda çene eklemi tedavisi hemen başlamalıdır. Çünkü özellikle beslenme için bu yapıya herkesin ihtiyacı var. Aynı zamanda herkesin çene sağlığı konusunda bilinçli olmaya da ihtiyacı vardır.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Çene Eklemi Rahatsızlığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Her gün binlerce kere kullanılmasına karşın, sorun olmadığı sürece böyle bir eklemin varlığı hissedilmez. Fakat yaşam tarzı ve bazı rahatsızlıklar çene ekleminde hasarlar oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle stresli bir yaşam sürenler, soğukta çalışanlar, gece uyurken dişini gıcırdatanlar, farkında olmadan çene eklemine baskı uyguluyor. Gereksiz yere yapılan bu hareket özellikle büyük zarar veriyor ve çene eklemi tedavisi yapılması gerekiyor. Bu aşamada ağrılı olan çene eklemi rahatsızlıklarının başlıca sebepleri şöyle sıralanıyor:

  • Diş sıkma ve gıcırdatma
  • Telefon ve tablet kullanımıyla bir kez daha gündeme gelen boyundaki duruş bozukluğu. Başın sürekli eğik durmasıyla eklemin baskıya maruz kalması
  • Dişlerden kaynaklı olabilen çenenin kapanma bozukluğu
  • Çenenin sadece bir tarafıyla çiğnemenin neden olduğu orantısız baskı

Görüldüğü gibi uzun bir düzensizliğin sonucu olarak sorun ortaya çıkıyor ve çene eklemi tedavisi ihtiyacı duyuluyor. Fakat kulaktan dolma bilgiler ya da riskli alternatif yöntemler denenmemelidir. Hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemek de doğru değildir. Rahatsızlığın tedavisi için en önemli aşama, doğru teşhisin konulmasıdır.

Çene Eklemi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çene Eklemi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle; çiğneme ve konuşma gibi hayati faaliyetleri etkileyen rahatsızlığın tanısı konulmalıdır. Fizik tedavi uzmanlarının alanındaki bu konu için çene cerrahisi, kulak burun boğaz uzmanları ve psikiyatristlerle işbirliği yapılabiliyor. Doğru teşhis, doğru tedaviyi beraberinde getiriyor.

Tedavinin başlaması da tanının konulmasıyla başlıyor. Ardından uzman hekim bir takvim belirliyor. Bazı müdahaleler ve ilaçlarla ağrılar azaltılabiliyor. Fakat tedavinin süresi, hastalığın durumuna ve kişilik özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Bu konuda doktordan daha çok, onun programına ve hastaya iş düşüyor. Çünkü bu rahatsızlıktan kurtulmanın yolu kişisel gayret ve egzersizlerden geçiyor. Rahatsızlığın tedavisi için şu yöntemler kullanılıyor:

  • Egzersizler: Çene eklemindeki ağrıları gidermenin en iyi yöntemi egzersizlerdir. Bu konuda hekimin vereceği egzersiz programına bire bir uyulmalıdır. Eklemi çalıştırmaya ve eski sağlıklı günlerine döndürmek için egzersizler aksatılmadan yapılmalıdır.
  • Fizik tedavi: Vücudun birçok bölgesini yeniden çalıştırmak, kasları canlandırmak için uygulanan bu yöntem çene eklemi tedavisi için de sıklıkla kullanılıyor.
  • İlaç tedavisi: Ağrının kaynağını yok etmek için değil ama dayanılmaz ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler tedavide kullanılabiliyor.
  • Enjeksiyon: Çene ekleminin uğradığı hasara bağlı olarak, kemiklerin birbirine sürtünmesini engellemek için ekleme enjeksiyon uygulaması yapılıyor.
  • Psikolojik tedavi desteği: Özellikle strese bağlı diş sıkmanın sebebinin çözülmesi için psikiyatrik tedavi desteği gerekebiliyor.

Bu bağlamda, çene eklemi tedavisi için bir süre belirlemek doğru bir yaklaşımı göstermez.  Hekimin muayenesi sonrası belirlenen programa hastanın bağlılığı ve gayreti de önemlidir. Bu nedenle süre, kişisel özelliklere ve davranışlara göre değişiklik gösteriyor.

Çene Eklemi Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İnsanoğlu, hayatta kalmak için beslenmek ve iletişim kurmak zorunda. Bu nedenle çene en hayati organlardan biridir. Fakat yaşam koşullarına bağlı olarak çeneyi omurgaya bağlayan eklem rahatsızlanabiliyor. Bu süreç uzun bir zamana yayıldığından hastalığın tanısı geç başlıyor ve tedavide de geç kalınıyor.

Çeneyi boyun bölümüne bağlayan eklemde başlayan ağrılar bu hastalığın en önemli habercisi. Bunun dışında eklemden ses geliyorsa, bir şey çiğnerken ya da konuşurken ağrı görülüyorsa muayene zamanı gelmiş demektir. Çene eklemi tedavisi yapılmadığında hayati fonksiyonlardan biri büyük zarar görüyor. Beslenmenin ve konuşmanın zor hale geldiği bir yaşam başlıyor. Bu süreçte tedavinin geç başlaması geri dönülmez aksaklıkları beraberinde getiriyor. Sonuç, cerrahi müdahaleye ve sancılı bir sürece uzanabiliyor. Bu nedenle çene sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Özellikle diş gıcırdatma ve sıkma gibi bir sorununuz varsa hızla tedaviye yönelmelisiniz.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?