Ağız ve Çene Cerrahisi Nedir?
BLOG

Ağız ve Çene Cerrahisi Nedir?

Diş hekimliği alanı tıp dünyasının en fazla gelişme gösteren kollarından biridir. Çürük dişlerin tedavi girişimiyle başlayan süreç, yüzyıllar içinde ağız için bile branşlara ayrılmayı gerektirdi. Günümüzün en çok ihtiyaç duyulan uzmanlık alanlarından birini de ağız ve çene cerrahisi bölümü oluşturuyor. Çünkü bu uzmanlık alanı sayesinde doğuştan gelen, kazayla oluşan ve hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıklar tedavi edilebiliyor.

Bu uzmanlık alanı, ağız ve çeneyi oluşturan yapının tamamıyla ilgileniyor. Bunun içine kemik yapısından dil, yanak, diş etleri ve damak gibi bölümler de giriyor. Ağız ve çene bölgesinde oluşan her türlü olumsuzluğu gidermek ve önlemek üzerine uzmanlaşan alan birçok insana tedavi umudu oluyor. Ağız ve çene cerrahisi uzmanları, tedavisi zorluklar taşıyan hastaları sağlığına kavuşturmak için gayret gösteriyor.

Gömülü diş gibi ileri düzey diş hastalıkları, çene yapısındaki bozukluk, kemik ve eklemlere bağlı sorunlar tedavi edilebiliyor. Tedavi, cerrahi müdahaleler içerdiği gibi aparey ya da protez montajı da içerebiliyor.

Ağız ve Çene Cerrahi Ne Yapar?

Diş hekimliğinin bir branşı gibi görülse de bu başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Bu iki bölgeyi ilgilendiren tüm rahatsızlıklar bu branşın kapsamına giriyor. Özellikle çoğu insanda sorun yaratan gömülü 20’lik diş tedavisinden, doğuştan gelen yarık dudak tedavisine kadar pek çok konu bu branşın uzmanlık alanına giriyor.

Çoğunlukla ilk muayene diş hekiminin yönlendirmesi ile yapılıyor. Muayenede doktorun tecrübesi kadar kullanılan cihaz ve ekipman da önemlidir. Uzman, rahatsızlığın tam belirlenebilmesi için röntgen ve ileri görüntüleme teknolojilerini kullanıyor.

Rahatsızlığın durumuna göre bir tedavi süreci belirleniyor. Çene ve dişle ilgili sorunların tedavisi bir sürecin yaşanmasını zorunlu kılıyor. Dolayısıyla ağız ve çene cerrahisi uzmanları, hastaları ile uzun süren bir yakınlaşmaya giriyor. Bu da tedavinin doğru ilerlemesinde önemli bir adımdır.

Çene, diş ve diş eti gibi bölgelerdeki rahatsızlıklar bu süreç sonucunda tedavi ediliyor. Uzman, bünyeye zarar veren yapıların değiştirilmesini sağlıyor. Cerrahi müdahalelerle yapılan bu uygulamaların bazılarında implant kullanılabiliyor. Sonuçta hasta sağlıklı ve estetik bir çene yapısına kavuşuyor.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Tedavileri Gerçekleştirir?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Tedavileri Gerçekleştirir?

Çene ve ağız bölgesi hem beslenmek hem de iletişim kurabilmek için son derece önemlidir. Fakat birçok insan çene ve ağız bölgesinde sorunlar yaşıyor. Doğuştan gelen etkiler çocuklarda çene bozukluğu ya da yarık dudak gibi hasarlar oluşturuyor. Kaza ve travmalar, çene bölgesinde hasar oluşturduğunda yaşamak güç bir hal alıyor. Bu hasarların giderilmesinde ağız ve çene cerrahisi bölümüne büyük görev düşüyor.

Bu uzmanlık alanı sayesinde şu tedaviler yapılabiliyor:

·         Diş çekimi: Normal yolla çekilemeyen ve cerrahi müdahale gerektiren dişlerin çekimidir. Bu kategoriye özellikle 20’lik dişlerde görülen gömülü diş tedavisi de katılıyor.

·         İmplant: ‘Takma diş’ kavramına yeni bir boyut getiren implantların kullanılması bazı şartlara bağlıdır. Bunun için öncelikle çene kemiğinizin düzgün olması gerekiyor. Bu da bu branşın uzmanlık alanındadır.

·         Tümörler: Tümörler, insan sağlığını etkileyen önemli faktörlerden. Ağız ve çene cerrahisi bölümünde bu bölgede görülen tümörlerin tedavisi yapılabiliyor.

·         Protez hazırlığı ameliyatları: Ağız bölgesinde protez kemik ya da diş için kemik yapısının uygun hale getirilmesi sağlanıyor.

·         Kaza ve travma tedavileri: Çene bölgesinde anomali oluşturan kaza ve travma etkilerinin tedavisidir.

·         Sinüs sarkması tedavisi: Nefes yolunda bulunan sinüslerin sarkması nefes almayı zorlaştırıyor. Bu tedavi, ağız ve çene cerrahisi sayesinde mümkündür.

Çene Cerrahisi Dolgu Yapar Mı?

Çene Cerrahisi Dolgu Yapar Mı?

Tıp dünyasında cerrah kelimesinin karşılığı operasyonlar yapmaya yetkili doktor anlamını taşıyor. Bu bağlamda ağız ve çene cerrahisi uzmanının alanı da bu bölgeleri oluşturuyor. Uzman, dişin sağlığından ziyade dişin çeneye olan etkisiyle ilgileniyor. Bu aşamada cerrahi müdahaleler yaparak çeneyi, diş etlerini, damağı ya da yutak bölgesini sağlıklı hale getirmeye çalışıyor. Fakat genel anestezi altında tedavi edilmesi gereken kişiler vardır. Bazı özel bireyler, çocuklar ve ağır hastalar bu kişilere örnektir. Bu gibi durumlarda ağız ve çene cerrahisi uzmanı devreye giriyor. Hastanın, dolgu ya da kanal tedavisi gibi cerrahi olmayan tedavilerine bu yolla eşlik ediyor.

Çene alanında uzmanlaşan hekimler, diş sağlığı ile doğrudan ilgilenmiyor. Bu iki bölgede oluşan, hayati önem taşıyan hasarların giderilmesi için bu uzmanlara başvurulması gerekiyor.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.