İmplant Tedavisi Nedir?
BLOG

İmplant Tedavisi Nedir?

Köprü ve takma dişlere iyi bir alternatif olan implant tedavisi son dönemlerde sıklıkla uygulanan bir diş prosedürdür. Yapay protezlerle yapılan bu tedavi ile gerçek dişlerinize yakın bir görünüm elde edersiniz. İmplantlar titanyum esaslı iki parçadan oluşur. Biri yapay olan kök, diğeri ise dişin öz kısmını oluşturan üst tabakadır. Tedavi öncesi işlevini kaybeden diş çekilirken yerinin iyileşmesinin ardından oluşan çukura öncelikle kök parça yerleştirilmektedir. 3-5 ay gibi uyum sürecinden sonra ise üst parça yerleştirilerek işlem sonlandırılmaktadır. Peki, implant tedavisi hangi durumlarda uygulanır biliyor musunuz? İşte bu diş tedavisi ile ilgili tüm detaylar;

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Eksik dişlerin işlevselliği bozduğu kadar estetik görünümü de sekteye uğrattığı aşikardır. Neyse ki son dönem diş tedavi teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde gerçek diş yapısına benzer sonuçlar elde etmek mümkündür. Üstelik bu dişler işlevsellik bakımından da kendi dişinizi aratmaz niteliktedir. İmplant tedavisi sağladığı avantajlar ile işlevsel bir diş yapısı sunar. Bu tedavinin yapılmasının gerektiği durumları ise şu şekildedir;

  • Herhangi bir sebepten dolayı kaybedilen dişin yanındaki komşu dişlerin kesilmesi ve küçültülmesi istenmediği durumlarda
  • Uzun diş boşluklarınız varsa ve köprü yaptırıldığında istenilen sonuçlar alındıysa
  • Uzun diş boşlukları için köprü yapıldı ve desteklenmesi gerekiyorsa
  • Büyük azı dişlerinizi kaybettiyseniz ve arka kısım dişsizse, ayrıca bu kısımda protez kullanmak istenmiyorsa
  • Aşırı kemik erimesi durumunda protezin tam kullanılmadığı durumlarda

Eğer dişlerinizde eksikler varsa veya takma diş kullanmaktan şikayetçiyseniz vidalama şeklinde yapılan bu tedavi tam size göre olabilir. Takma diş ve köprüye nazaran daha kullanışlı olan implant tedavisi için öncelikle uzman bir diş hekimine başvurmanız gerekir.

İmplant Nasıl Yapılır?

implant nasıl yapılır

Hafif sedasyon verilerek uygulanan implant tedavisi öncesi uzman hekim tarafından tam bir muayene yapılmaktadır. Röntgen çekildikten sonra ise mevcut dişlerin ve çenenin ölçüleri alınır. Tedavi için ise iki yöntem söz konusudur. Şayet takılacak implant tek bir işlemle gerçekleştirilecekse kök vidalar yerleştirildikten sonra geçici başlıklar takılmaktadır. İki adım ile gerçekleştirilen de ise implantlar takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kaplanmaktadır. Ardından iyileşmeye bırakılır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra ise üst başlıklar (diş) takılmaktadır.

Tüm bu yöntemlerle tedavi sürecinde olan diş geçici köprüler ile desteklenmektedir. Bazı durumlarda implantların üzerine diş kısmı hemen takılır. Bazı durumlarda 3-6 ay arasında iyileşme için beklenmesi gerekir. Ancak iyileşme sürecinde dahi hasta sıkıntı olmadan yeme-içme ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bunun yanında tüm tedavi adımları ve süreç kesinlikle uzman bir diş hekimi tarafından yönetilmelidir.

İmplant Tedavisi Kaç Seans Sürer? 

implant tedavisi kaç seans sürer

Bir diş tedavisinin ne kadar süreceği uzman seçiminiz, dişlerin durumu, uygulanan tedavi teknikleri ve iyileşme sürecine göre değişir. İmplant tedavi için de bu durum geçerli olup en önemli faktör titanyum ile çene kemiğinin birbirine uyumudur. Bu uyum süreci ne kadar kısa sürerse üstüne dişlerin takılması da o kadar kısa sürede olur. Dolayısıyla tedavi daha kısa zamanda tamamlanabilmektedir.

Diş kemiği ile titanyumun birbirine uyum süreci ise genelde 3 ayda belli olur. Uzman bir diş hekiminin işlemi gerçekleştirmesi ise tedavi sürecinde olası sorunları minimize eder. Cerrahi operasyon olarak tanımlanan bu tedavi sürecinde ise köklerin takılması 10-30 dakika arasında değişir. Bunun yanında takılacak implant sayısına göre işlem süresi uzarken bu süre 30 dakika ila bir saat arasında değişir. 3 ay iyileşme süresinden sonra ise bir iki seansta üst dişler takılmaktadır.

İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadar?

Şayet implant tedavisi sonrası ağız bakımınızı uzmanın önerdiği şekilde yaparsanız yeni dişlerinizin ömrü 20-30 yıl civarı olabilmektedir. Bunun yanında bu tedavinin doğru ve gerektiği şekilde yapılması da ömür için belirleyici bir etmendir. İşte bu noktada uzman hekimin önemi devreye girer. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesi de dişlerinizin ömrü açısından belirleyici bir etmendir. Bunun yanında düzenli kontrollere gidilmesi de şarttır.

İmplantın Zararları Var Mı?

implantın zararları var mı

Bu diş tedavi tekniğinin sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Kullanım kolaylığı ve sunduğu diğer avantajlar ile aksine oldukça yararlıdır. Çünkü kaybedilen dişleri, takma ve köprü uygulamalarına göre daha uzun ömürlü olarak tamamlamayı sağlar. Ancak işinin uzmanı bir diş hekimi tarafından yapılması ve kaliteli malzemeler kullanılması şarttır. Böylelikle 3-4 ay gibi bir sürede tamamlanan tedavi sonucu takılan dişlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.

İmplant Kimler İçin Uygun Değil? 

Yüz ve çene gelişimini tamamlayan 18 yaş üzeri bireylere uygulanabilen bu diş tedavisi, geniş bir kitleye hitap eder. Ancak bazı kişiler için uygun olmamaktadır. Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi alanlar bu diş tedavisi için uygun değildir. Ayrıca sigara kullanımı ağız yaralarının geçmesini olumsuz etkilediği için sigarayı bırakmaları önerilmektedir. Bunun yanında kortikosteroid, bifosfonat ve immun sistemi baskılayıcı ilaç kullananlar, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları olanlar, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı bulunanlara da uzmanla beraber yapılan konsültasyon sonrası gerekli şartlar sağlanıyorsa implant takılabilmektedir.

Teknolojinin bize sunduğu nimetlerden biri olan bu diş tedavisi uzman diş hekimi tarafından uygulandığında memnun olacağınız sonuçlar verebilmektedir. Böylelikle kendi dişleriniz gibi uzun yıllar konforla kullanabilirsiniz.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.