Diş Çürümesi Neden Olur?
BLOG
Diş Çürümesi Neden Olur?

Diş Çürümesi Neden Olur?

Herkesi etkileyebilen diş çürümesi dişin en dıştaki sert kaplaması olan minenin, bir altındaki dentin ve kök yüzeyini kaplayan sert dokunun iflas etmesidir. Ağızda bulunan bakteriler, gıda artıklarıyla beslenerek asit üretmektedir. Gelişen asidik ortam belirli bir süre sonra sert dokularda yıkıma sebebiyet vererek diş çürüklerinin başlamasına ve oyuklara yol açmaktadır. Ayrıca çok ciddi sağlık problemlerinin yanı sıra kişinin fizyolojik, sosyal ve açıdan yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle çürüğü önlenmek, daha bakımlı ve sağlıklı dişlere sahip olmak için mutlaka uzman hekimle görüşmelisiniz.

Diş Çürümesi Neyin Belirtisi?

Her yaştan bireyi etkileyen diş çürümesi dişlerde minenin ve diğer sert yüzey dokularının tahrip olması sonucu gelişmektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe dişin içerdiği florür azalarak çürümelere yol açar. Diş çürüğünün belirtileri, çürüğün büyüklüğü, kapladığı alan ve konumuna göre farklılık gösterir. İlk olarak herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak daha ilerleyen zamanlarda çeşitli problemlerle ortaya çıkarabilmektedir. Çürük derinleştikçe ve olgunlaştıkça, genellikle sıcak ve soğuya daha duyarlıdır. Aynı zamanda dişte renklenmelere, görünen deliklere, çiğneme ve ısırma sırasında ağrı hissine sebep olur.

Diş Çürümesini Nasıl Engelleyebilirim?

Diş Çürümesini Nasıl Engelleyebilirim?

Bilindiği gibi diş çürüklerini engellemenin en iyi yolu henüz çürükler oluşmadan önlemektir. Bunun için de ağız ile diş hijyenini, düzenli ve en iyi şekilde yaparak diş çürüklerinin veya diş boşluklarının önüne geçebilirsiniz. Dolayısıyla diş çürümesi oluşmadan gerekli hijyenin sağlanması çok etkili bir yöntemdir. Özellikle sabah kahvaltının ardından ve gece uyumadan önce dişleri fırçalamak oldukça önemlidir. Bununla birlikte diş yapısını korumak için şekerli ve nişastalı gıdalardan uzak durmakta da fayda vardır. Diş çürüklerini engellemenin en etkili yolu ise uzman bir diş hekimine düzenli ve belirli aralıklarla kontrole gitmektir.

Dişi En Çok Ne Çürütür?

Kademeli olarak gelişen diş çürükleri oluşmasının ana sebebi dişlerde oluşan plaklardır. Aşırı miktarda şeker ve nişasta gibi karbonhidratlı yiyecekler tüketmek ve ardından diş temizliği yapmamak çürüklere sebep olabilir. Bununla birlikte çürükler, şekerli ve gazlı içeceklerin tüketiminden de kaynaklanmaktadır. Ayrıca çikolata ve kek gibi yapışkan yiyeceklerin diş yüzeyinde uzun süre kalması da diş çürüklerine sebebiyet verebilir.

Diş Çürüğü Kendisini Onarır Mı?

Birçok kişinin korkmasına neden olan diş çürüğü, kendi kendine iyileşmeyen bir sağlık sorunudur. Bunun yanı sıra gerekli tedavisi yapılmadığında ise daha fazla ilerleyerek istenmeyen sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Çürük diş ağız sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bunun yanı sıra vücuttaki diğer organların sağlığını da tetiklemektedir. Çürüğün meydana getirdiği bakteriler, böbrek ve kalbe yerleşmesi sonucu çeşitli enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

Diş Çürümesi Hangi Vitamin Eksikliğinde Ortaya Çıkar?

Diş Çürümesi Hangi Vitamin Eksikliğinde Ortaya Çıkar?

Aktif yaşam içerinde, besleyici diyet ile beslenmeye, sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirme ve diş sağlığına titizlik gösterilmelidir. Bunun yanında sadece diş hijyenine dikkat ederek dişlerin sağlıklı olacağı düşünülmektedir. Çünkü aslında vücut gibi dişlerin de güçlü ve sağlıklı olması için çeşitli vitaminlere de ihtiyacı vardır. Dolayısıyla vücuttaki bazı vitaminlerin eksikliği diş çürüğüne neden olabilmektedir. Vücuttaki gerekli düzeyde olması gereken vitaminler şu şekildedir;

D3 Vitamini

Vücuttaki D3 vitamin seviyesinin düşmesi durumunda, vücut kemik ve dişlerden kalsiyumu çekmeye başlamaktadır. Dolayısıyla D vitamin eksikliği de diş çürüklerinin artmasına, mine ve dentinde yapısal bozuklara neden olabilmektedir.

K Vitamini

Vücudun kan pıhtılaşması için kullandığı K vitamini, kemik ve diş mineralizasyonu için gerekli bir mineraldir. Vitaminin eksikliği durumunda dişlerin zayıflamasına ve diş etlerinin kolaylıkla kanamasına yol açabilmektedir.

B Vitamini 

Vücutta birçok görevi destekleyen B vitamininin düşüklüğü ağız ve dişlerin olumsuz etkiler. Buna ek olarak, dişlerin zayıflamasına yol açar.

Çürüyen Diş Kendiliğinden İyileşir Mi?

Çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilen diş çürümesi, diş yapısının yenilenme hücrelerine sahip olmadığı için kendiliğinden herhangi bir iyileşmesi söz konusu değildir. Bu nedenle çürüklerin en erken zamanda teşhis edilerek tedavi edilmesi çok önemlidir. Tedavi edilmeyen çürükler devamlı diş ağrısına, enfeksiyona, iltihaplanmaya ve diş kırılması sebep olur. Ayrıca çiğneme ve beslenme güçlüğünün yanı sıra, kan dolaşımına girerek sepsise kadar ilerleyen ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Dolayısıyla tüm bu sorunları yaşamamak adına düzenli diş muayenesi için mutlaka uzman hekimle görüşmelisiniz.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.