Estetik Diş Hekimliği Nedir?
BLOG
Estetik diş hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Herkes sağlıklı olduğu kadar estetik görünüme sahip dişler hayal eder. Ancak doğuştan veya farklı nedenlerde bu görünüme her zaman sahip olunamaz. Neyse ki farklı nedenlerle görünüşü sekteye uğratan çene ve diş yapısı bozukluklarını tedavi etmek artık mümkün. İşte gelişen teknolojiler sayesinde son yıllarda adından sıkça bahsettiren estetik diş hekimliği yenilikçi diş tedavi uygulamalarından biridir. Peki, bu diş hekimliği dalı nedir? Hangi durumlarda yapılır ve hangi uygulamaları kapsar? İşte sağlıklı ve güzel dişleri hedefleyen bu diş hekimliği uygulamasına dair detaylar;

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş hekimliğinin birkaç branşının birleşimi ile uygulanan estetik diş hekimliği diş sorunlarının çözümü yanında, gülüşün daha iyi hale getirilmesi amacıyla uygulanır. Etkileyici bir çene ve diş yapısı sahibi olmak istiyorsanız bu tedaviye başvurabilirsiniz. Ancak öncelikle sizi rahatsız eden çene ve diş sorunlarının tedavisi için mutlaka uzman hekimle görüşmelisiniz. Farklı teknoloji ve tekniklerden yararlanan bu diş hekimi uygulamasının yapıldığı durumları sıralamamız gerekirse;

  • Ağzın ön bölgesinde travma veya farklı nedenlerle kaybedilen dişlerin yüz ve dudak yapısına göre şekillendirilmesi,
  • Diş eti tedavilerinin ardından dişlerin estetik bir görünüme kavuşturulması,
  • Diş eti çekilmeleri kaynaklı estetik görünümü bozan dişlerin düzeltilmesi,
  • Farklı nedenlerden dolayı ön dişlerdeki çürümeleri tedavi etme,
  • Travma kaynaklı kırılan ön dişleri tedavi etme,
  • Dişlerdeki renk bozulmaları ve sararmaları yok etme,

gibi durumlarla ilgilenirler. Estetik diş hekimliği dişlerin genel sağlığını, boyutunu, hizasını, rengini, şeklini ve dolayısıyla gülüşünüzü iyileştirir. Kişinin şikayetçi olduğu ve estetik görünümü sekteye uğratan diş sorunlarına yönelik hizmet veren bu diş hekimliği, tedavi sürecini kişiye özel planlar. Kişinin hedeflediği yeni görünümünü önce bilgisayarda tasarlar ve hastaya onaylatır. Sonrasında ise birçok yöntem ve teknik arasında seçim yaparak uygulamaya alır.

Estetik Diş Hekimliği Hangi Uygulamaları Kapsar?

Estetik Diş Hekimliği Hangi Uygulamaları Kapsar?

Estetik diş hekimliği ağız sağlığı ve işlevsellik hedefleyerek gülüşünüzü mükemmelleştirir. Estetikliği bozan diş ve çene sorunlarını ele alarak hangi uygulamaları kullanacağını belirler. Ancak bu duruma karar verecek kişi sadece uzman bir diş hekimidir. Böylelikle alınan doğal sonuçlar ile sosyal yaşam üzerinde olumlu etkiler sağlar. Sağlıklı ve estetik dişlere kavuşmak için geliştirilen bu diş hekimliği, kişinin ihtiyacına göre farklı uygulamalar kullanabilir. Bunun yanında gerektiğinde birkaç farklı yöntem ve teknik aynı anda uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar şu şekildedir;

Diş Beyazlatma

Dişlerdeki sararma ve renk farklılıklarını ortadan kaldıran bu uygulama sayesinde gülüşünüz daha estetik hale getirilir. Hastanın ihtiyacına göre tek diş, kombine, ev tipi ve klinik ortamda beyazlatma işlemi yapılabilmektedir.

Zirkonyum Kron

Doku uyumu bakımından en etkili sonuçlar veren zirkonyum diş kaplama, estetik açıdan güzel dişler tasarlamaktadır. Mevcut diş kayıpları tamamlanırken bunun yanında diş kırıkları tamir edilmektedir. Ayrıca çarpık, ayrık ve kesik dişlerde istenen görünümü sağlar. Görünüm itibariyle doğal dişe oldukça yakındır.

Porselen Kron

Sabit protezler olan porselen dişler, görünümünüzde kayda değer fark yaratan bir uygulamadır. Diş kaybı, çürükler, kırıklar, renk değiştiren dişlerde uygulanır. Porselen laminate, empress porselen, zirkon destekli porselen ve metal destekli porselen olarak farklı şekilde yapılabilmektedir.

Dolgu Tedavileri

Yetersiz ağız bakımından dolayı çürüyen dişlere uygulanan dolgu, farklı şekilde yapılabilmektedir. En yaygın kullanılan uygulamalardan olan dolgu tedavileri içinde beyaz kompozit, çürük temizlendiği aynı gün kısa sürede tamamlanır. Bunun yanında inley-onley porselen dolgular anatomik olarak dişe uyumluluğu ile gülüşlerini estetik kılar.

Estetik diş hekimliği

Bonding Tedavisi

Dişlerdeki çürük, eziklik, deformasyon, şekil bozukluğu ve iki diş arasındaki boşlukların düzeltilmesinde bonding işlemi tercih edilmektedir. Diş kesme işlemine ihtiyaç duyulmadan estetik diş görünümü sağlar. İşlem öncesi ise bilgisayar tasarımından elde edilecek sonuçları görmek mümkündür.

Yaprak Porselen

Porselen diş laminalarının dişlerinizin ön yüzeyine yapıştırılması ile yapılan yaprak porselen, sağlam diş dokusuna zarar vermez. Yapı ve renkleri bozulmuş dolgularda, aşınan ve kırık dişlerin düzeltilmesinde ve beyazlatmanın sonuç vermediği durumlarda tercih edilmektedir.

Pembe Estetik

Dişlerin boyutları ele alınarak formunun gülme hattı boyunca simetrik hale getirildiği bu diş uygulaması, estetik bir gülüş sağlamada fark yaratmaktadır. Diş eti çekilmelerini ele almasıyla asimetrik görünümün önüne geçmektedir.

Estetik diş hekimliği özellikle son yıllarda isminden fazlaca söz ettiren bir uygulamadır. Mevcut ve sizi rahatsız eden diş sorunlarınızda en erken zamanda uzman hekimle görüşmelisiniz. Böylelikle başarılı sonuçlar alabileceğiniz tedavilere başlayabilirsiniz.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.