Diş Teli Kullananlar İçin Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?
BLOG
diş teli kullananlar için diş beyazlatma nasıl yapılır

Diş Teli Kullananlar İçin Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Günümüzde her geçen gün diş teli kullanım alanı artıyor. Bu sebeple bireyler diş teli takılması öncesi ve sonrasında yapılan işlemler hakkında daha fazla bilgi arayışı içinde. Tedavi sırasında ve hemen ardından yapılan işlemlerden bir tanesi olan beyazlatma işlemi oldukça merak edilmektedir. Dolayısıyla diş teli kullananlar için diş beyazlatma nasıl yapılır ya da diş teli varken beyazlatma işlemi uygulanabilir mi şeklindeki sorulara cevap aranmaktadır.

Diş teli taktıran kişilerin beyazlatma işlemi yaptırmasındaki temel amaç renk eşitliğinin sağlanmasıdır. Bu işlem sayesinde diş üzerinde bulunan kalıntılar çıkarılarak renk eşitliğini bozan maddelerin ağızdan temizlenmesi daha kolay hale gelir. İşlem sonrası sonuç alındığında beyazlatmanın etkisini görebilirsiniz. Uzman hekim gözetmenliği altında yapılan işlemlerde düzenli temizlik yapılarak uzun süreli beyazlık sağlanabilmektedir. Bu kapsamda diş teli kullananlar için diş beyazlatma işlemleri hakkında içeriğimizde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diş Teli Varken Diş Beyazlatma Yapılır Mı?

Diş Teli Varken Diş Beyazlatma Yapılır Mı?

Bireylerde diş teli taktırdıktan sonra beyazlatma işlemi yaptırıp yaptıramayacakları merak konusudur. Diş teli takılmasının ardından tüm işlemler tamamlandığında diş beyazlatması da sağlanabilmektedir. Buradaki asıl amaç, genel temizliktir. Ayrıca braketlerin yapılarının kenar kısmındaki atıkları ortadan kaldırmak da bu işlemdeki amaçlar arasında sayılır.

Diş teli kullananlar için diş beyazlatma işlemi ile herhangi bir ağrı oluşumu olmadan temizliğin sağlanması amaçlanmaktadır. Beyazlatma işlemi diş teli etrafındaki kalıntıları temizleyerek renk füzenini sağlayacak maddeler kullanımı ile yapılmaktadır. Tabi istenilen sonucu kalıcı olarak almak için diş temizliğinin düzenli yapılması en önemli detaylar arasındadır.

Diş beyazlatma işlemi, diş teli takıldıktan sonra da yapılabilen işlemlerdendir. Genel olarak ağrısı olmayan ve kısa sürede tamamlanan bir işlem diyebiliriz. Beyazlatma işlemi sayesinde diş teli kullanan kişiler olası sorunlar karşısında önceden önlem alabilirler. Çünkü tellerin çıkarılması sonrası, diş üzerinde çeşitli kalıntı ve lekelerin olduğu gözlemlenebilmektedir. Tabi bu kalıntı ve lekelerin giderilmesi; estetik duruş ve güzel bir gülümseme bakımından önemli görülen konulardan.

Uzman hekim tarafından, uygun temizleme malzemeleri ile diş minesinin aşınmasına neden olmadan ve baskı yapmadan temizleme işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Bu kapsamda diş teli kullananlar için diş beyazlatma işlemi oldukça rahat sayılabilir.

Diş Teli Varken Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Teli Varken Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Düzenli diş temizliği yapılmadığında, diş eti ve ağız içinde bakteri birikimi kaçınılmaz bir son maalesef. Bu yüzden diş teli varken de diş temizliği düzenli bir şekilde yapılarak dişler bakterilerden arındırılmalıdır.

Diş teli bakımına gereken önemi vermediğiniz taktirde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Normal koşullarda da oluşma ihtimali bulunan plak ve iltihaplanmalar, bu dönemde daha hızlı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz sorunların önüne geçmek için diş teli bakımı detaylarını öğrenerek ağız sağlığınızı korumalısınız.

Diş teli varken diş temizliği yapmadan önce diş hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederiz. Uzman görüşüne uygun diş fırçası kullanımı çok önemlidir. Genellikle düz model, baş bölümü küçük boyutlu ve yumuşak uçlu fırçalar tavsiye edilmektedir. Diş teli varken elektrikli diş fırçası kullanımı tavsiye edilmemektedir. Ancak uzman hekiminizin uygun görmesi halinde düşük hızda kullanmanız mümkün.

Uzmanlar tarafından bireylerin günde en az 3 kez dişlerinizi fırçalaması önerilmektedir. Fakat diş teli olan kişiler için bu rutinin 2-3 kat arttırılması tavsiye edilmekte. Ayrıca diş fırçalarının yanı sıra diş aralarını daha iyi temizlemek için için ara yüz fırçaları da kullanılmalıdır. Her yemek sonrasında diş ipleri yardımıyla dişlerinizi ve diş tellerinizin arasını temizlemelisiniz. Ancak diş ipini en doğru şekilde kullanabilmeniz için mutlaka diş hekiminizden öneri almayı ihmal etmeyin.

Diş Teli Temizliği Süresi

Normal diş temizliğinde ayırdığınız sürenin en az iki katını diş teli temizliği için ayırmanız gerekmektedir. Çünkü diş tellerinin aralarına giren yiyecek atıklarının tamamen temizlenmesi oldukça önemlidir. Diş ve diş teli bakımınızı doktorunuzun tavsiye edeceği ürünler ile yapmanız gereklidir. Ayrıca doktorun tavsiye edeceği yöntemleri uygulamanız da önemlidir. Bu süreci en güzel şekilde tamamlayabilmeniz için gerekli özeni göstermelisiniz.

Diş Teli Dişleri Sarartır Mı?

diş teli kullananlar için diş beyazlatma nasıl yapılır

En fazla merak edilen konulardan biri de diş telinin dişlerde sararma yapıp yapmadığıdır. İşte bu yüzden diş teli kullananlar için diş beyazlatma işlemleri hakkında birçok soru karşımıza çıkar.

Diş teli kullanan kişilerin dişlerinde renk değişikliği gözlemlenebilmektedir. Bazı kişilerde kireçlenme ve kalsiyum birikintilerinin de ortaya çıkma olasılığı var. Ancak bu renk değişikliği sadece diş teli kullanımı ile bağdaştırılamaz. Kahve, kola, sigara veya çay gibi ürünlerin kullanılması da leke oluşturmaktadır. Tabi sonrasında gerekli hijyenin sağlanmaması ile leke sorunuyla karşılaşılmaktadır. Kısacası sadece diş teli tedavisinde leke oluşumu gözlemlenmemektedir.

Diş teli sonrasında çok küçük bir ihtimal de olsa bu leke sorunları sizi korkutmasın. Çünkü zamanla ortadan kaldırmanız mümkün. Diş teli kullananlar için diş beyazlatma işlemleri genel olarak bu şekildedir. Yine de bu sorularınızın asıl cevapları için uzman hekim görüşü almanız çok önemli. Genellikle uzman hekimler beyazlatma işlemi ve düzenli temizliklere devam ederek kısa zamanda çözüme ulaşılabileceğiniz öngörmekte. Ancak diş teli çıkarıldıktan sonra en az bir veya iki ay beklemenizi öneririz. Sonuç olarak diş teli kullananlar için diş beyazlatma işlemleri hakkında en doğru bilgiyi size muayene sonrası uzman hekiminiz verir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al