Fonksiyonel Diş Hekimliği Nedir?
BLOG
Fonksiyonel Diş Hekimliği Nedir?

Fonksiyonel Diş Hekimliği Nedir?

Proaktif bir uygulama olan fonksiyonel diş hekimliği sadece diş hastalıklarının tedavisini yapmaz. Bütünsel bir yaklaşımla hizmet verirken en teknolojik koşulları kullanır. Bu diş hekimliği dalı yalnızca diş hastalıklarının altında yatan nedenleri tespit etmekle kalmaz. Ayrıca gelecekte önlenmesine yönelik de hastaları eğitir. Diş hekimleri tarafından uygulanan bir işlemler dizisi olan bu yaklaşım ayrıca kişiye özel bir tedavi planı uygular. Peki, fonksiyonel diş hekimliği hangi uygulamaları kapsar biliyor musunuz? İşte merak edilen detaylar bu yazımızda.

Fonksiyonel Diş Hekimliği Hangi Uygulamaları Kapsar? 

Bu diş hekimliği öncelikle diş eti sorunları, diş eksikliği, ağız kokusu ve çürük gibi sorunların altında yatan nedenleri araştırmaktadır. Sonrasında uygun yöntem ve teknikler kullanılarak tedavi eder. Teknoloji ile desteklenen aletler kullanan fonksiyonel diş hekimliği bu sayede bu diş sorunlarının tekrarlanmasını önlemeyi amaçlar. Böylelikle kişinin diş sağlığını olması gereken üst seviyelere taşır. Örneğin tedavi edilmediği takdirde büyük sıkıntılar yaşayabileceğiniz çürükleri daha oluşmadan önlemeye çalışmaktadır.

Bu diş hekimliği uygulamalarında öncelikle uzman bir hekim tarafından detaylı diş muayenesi yapılır. Söz konusu süreçte ayrıca sizin dişlerinizle ilgili yaşadığınız tüm sıkıntılar ele alınır. Gerekli testler uygulanarak bu sorunların neden yaşandığı tespit edilir. Tedavi edilen bu diş hastalıklarının tekrarlanmaması için gereken önlemler alınırken destekleyici de tedavi uygulanır.

Fonksiyonel Diş Hekimliği İçin Önemli Noktalar Nelerdir?

Fonksiyonel Diş Hekimliği İçin Önemli Noktalar Nelerdir?

Diş hekimliğinin bu detaylı araştırma yapan branşında eğitim gören hekimlerin, tedavi sonuçlarının başarılı olması için göz önünde bulundurması gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle hastalarını doğru nefes almayı öğretir ve bunu alışkanlık haline getirmelerine dair motive eder. Çünkü doğru nefes alınması ağız ve diş sağlığı açısından kritik değerdedir.

Doğru nefes almaya motive edilen hastaların ayrıca 80/20 kuralını titizlikle uygulamalılardır. Bu kural ışığında süt ve peynir gibi dişlerin ana yapısını oluşturan kalsiyum alımına dikkat etmelisiniz. Böylelikle dişlerinizi çürüklerden koruyabilirsiniz. Ayrıca oral yolla probiyotikler alarak ağız florasını korumanız gerekir. Bu safhada bilinçsizce gargara kullanımından da kaçınılması önerilmektedir. Gargara sadece uzman diş hekimi tavsiyesi ile belirlenen süre boyunca kullanılmalıdır.

Diş hekimleri sağlıklı dişler için tatlı ve asitli meyve sularından korunma konusunda hastalarına tavsiyelerde bulunmaktadır. Günde en az 2 defa etkin bir fırçalama yapılması gerektiği konusunda hastalarını eğitirken, uygun diş bakımı ürünleri konusunda da tavsiyeler verir. Ayrıca diş ve ağız sağlığı açısından değerli K2, A ve D3 vitamini içeren diyet tavsiyelerinde bulunabilmektedir. Bunun yanında bruksizm gibi diş sorunları varsa bu da bu diş hekimliği tarafından ele alınarak tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Tedaviye Başlama Yaşı Kaçtır?

Fonksiyonel diş hekimliği tedavisine küçük yaşlarda başlanması özellikle çene sorunları gibi ileride tedavisi zor şikayetlerin çözümünde önemlidir. Bazı diş sağlığı sorunlarında erken tanı ve teşhis kritik değerdedir. Ayrıca çürük gibi nedenlerde diş kayıplarının önüne geçilmesi için doğru ağız bakımı alışkanlıklarının küçük yaşlarda edinilmesi önemlidir. Dolayısıyla çocuklarınızın bu bütüncül yaklaşımla hizmet veren diş hekimlerine mümkün olan en küçük yaşlardan itibaren başlaması önerilmektedir. Buna ek olarak, periyodik kontroller mümkün mertebe aksatılmamalıdır.

Fonksiyonel Diş Hekimliği Tedavi Süresi Ne Kadar?

Fonksiyonel Diş Hekimliği Tedavi Süresi Ne Kadar? 

Diş hastalıklarında tedavi süreci kişiye göre değişir. Hastanın mevcut durumu, yaşı, dişlerinin durumu ve gereken tedaviler sürenin belirlenmesinde ana kriterlerdir. Ayrıca uzman diş hekiminin diş sorunlarını çözmek için seçeceği teknik ve tedavi yöntemleri de belirleyicidir. Fonksiyonel diş hekimliği tarafından tedavi sürecinde yapılan tavsiyelere birebir uyulması da oldukça önemlidir. Ayrıca hastanın tedaviye verilen tepki de aynı şekilde tedavi sürecini doğrudan etkiler.

Fonksiyonel Tedavi Ne Demek? 

Dişte fonksiyonel tedavi, çene ve dişleri olması gereken gibi işlevsel kılmak adına yapılan bütüncül tedavilerdir. Dişlerinizdeki hastalıkların altında yatan nedeni sadece tespit etmekle kalmaz. Tedavi eder ve tekrarlamaması için hastayı gereken önlemler alma konusunda motive eder.

Her yaştaki bireyin titizlik göstermesi gereken ağız ve diş sağlığı için öncelikle uzman bir diş hekiminden yardım alınmalıdır. Uzmanın önerdiği tavsiyelere titizlikle uyulmalı ve periyodik kontroller aksatılmamalıdır. Bütün diş hekimlerine rehberlik edecek bütüncül bir yaklaşımla hizmet veren fonksiyonel diş hekimliği için özetle diş sağlığınızı ömür boyu destekleyen bir uygulamadır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.