Diş Fırçası Nasıl Muhafaza Edilir?
BLOG
diş fırçası muhafazası

Diş Fırçası Nasıl Muhafaza Edilir?

Dişleri temizlemek gibi diş fırçasını temiz bir ortamda saklamak da oldukça önemlidir. Peki diş fırçası nasıl muhafaza edilir?

Genel olarak evdeki her ferdin diş fırçası banyoda aynanın yanındaki bir kabın içerisinde bulunmaktadır. Uzmanlara göre bu pek de doğru bir yöntem değildir. Çünkü yapılan araştırmalar karşısında aynı kabın içerisinde bulunan diş fırçaları ağız sağlığı için kötü sonuçlar teşkil etmektedir. Bundan dolayı her bir diş fırçasını ayrı yerde bulundurmak sağılık açısından doğru olacaktır. Peki her birey kendi diş fırçasını nasıl saklayabilir? Gelin hep beraber diş fırçası nasıl muhafaza edilir? sorusunu yanıtlayalım. Aynı zamanda bu konu hakkında gerekli bilgileri öğrenelim.

Diş Fırçası Neden Saklanmalıdır?

Ağız ve diş sağlığını güvende tutmak için diş fırçası en etkili eşyaların başında gelmektedir.

Amerika’daki ilgili derneklerin banyo hijyeni hakkında yaptıkları çalışmalara göre banyodaki diş fırçaları çok fazla bakteri barındırmaktadır. Aynı zamanda diş fırçasını bakterilerden uzak tutmak amacıyla seyahat kabı ya da ilk yardım dolabı gibi yerlere koymak da yapılan çalışmaya göre yanlış bulunmaktadır.

Diş fırçası nasıl muhafaza edilir?’ başlığı kapsamında dile getirebileceğimiz bir diğer şey ise tek bir kapta tüm diş fırçalarının tutulması insan sağlığına zararlı olduğudur. Çünkü tek bir kapta oldukları için zaman geçtikçe diş fırçalarının içerisinde bakteri ve mantar üreyebilmektedir. Bunun yanı sıra diş fırçalamanın ardından nemli bırakılan diş fırçaları ağız sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Uzman hekimleri görüşüne göre mikropların yayılmasını minimuma indirmenin yolu, tuvalette klozetin kapağını kapattıktan sonra sifonu çekmenizdir. Ayrıca bu işlemi sürekli bir şekilde devam ettirmeniz önerilmektedir.

Aşağıda ‘diş fırçası nasıl muhafaza edilir?’ edilir sorusu için dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Diş Fırçası Muhafaza Etmenin Püf Noktaları

Diş Fırçası Muhafaza Etmenin Püf Noktaları

Diş fırçasının, iyi muhafaza edilmediği takdirde bireyin sağlığına zarar verme ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak ve insan sağlığını korumak için uygulanması gereken püf noktalar ise şu şekildedir;

  • Dişleri fırçaladıktan sonra diş fırçasını kapalı bir kaba koymak yanlış bir harekettir. Bunun sebebi diş fırçasının nemli şekilde kapalı bir kapta kalması sonucu bakteri veya mantar üremesidir. Bunun önüne geçmek için açık bir kabın içerisine diş fırçasının konması gerekir. ‘Diş fırçası nasıl muhafaza edilir?’ sorusuna karşılık bu cevap verilmektedir.
  • Diş fırçalama işlemi bittikten sonra diş fırçasını içerisindeki diş macunu tam anlamıyla temizlenene kadar yıkamak doğru olacaktır. Bunun yanı sıra diş fırçasını kuruması için dik bir şekilde kaba koymanız önerilmektedir.
  • Diş fırçalarını aynı kabın içerisinde muhafaza etmeyin. Çünkü aynı kapta bulunan fiş fırçalarının birbirine temas etmesi sonucunda virüs veya bakteri geçişi yaşanabilmektedir. Bundan dolayı her biri için ayrı kaplar kullanmanız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.
  • Ağız iltihaplanması veya grip enfeksiyonları gibi durumlar yaşayan bireylerin belirli aralıklarla diş fırçası değiştirmesi gerekmektedir. Bunun dışında genel olarak bir diş fırçası en az 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Bilhassa fırça kıllarında bir farklılık, eğilme veya açılma gözlemlerseniz hemen değiştirmeniz iyi olacaktır.
  • Bazı diş fırçalarının indikatörlü fırça kılları bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde fırçanın kullanım ömrü, kılların rengindeki değişmeyle anlaşılmaktadır. Böylelikle diş fırçanızı ne zaman yenilemek gerektiğini anlarsınız.
  • Ayrıca ‘Diş fırçası nasıl muhafaza edilir?’ başlığı kapsamında sağlıklı ve güzel dişler için günde en az 2 kere diş macunu ile dişlerin temizlenmesi gerektiğini hatırlatalım.

Diş Fırçasını Nasıl Saklamak Gerekir?

Diş Fırçası Nasıl Muhafaza Edilir?

Uzman hekimlere göre dış fırçasını ıslak ya da nemli kalmayacak bir şekilde saklamak gerekmektedir. Bazı hekimler ise bu duruma birkaç öneri sunmaktadır. Bu önerilerden biri sabah ve akşam olmak üzere iki farklı diş fırçası kullanmaktır. Böylelikle bir sonraki fırçalamaya kadar diğer fırçanızın kurumasını sağlayabilirsiniz.

Bunun haricinde üzerinde havalandırma delikleri olan kapalı diş fırçaları da önerilmektedir. Bu çeşit bir diş fırçası toz ve bakterilerin gün içerisinde fırçanın üstüne yerleşmesini azaltmaktadır.

Diş fırçası nasıl muhafaza edilir?‘ başlığı kapsamındaki bir diğer öneri ise dişleri fırçaladıktan sonra açık bir kapta tutmanızdır. Bunun sebebi fırçanın kapalı yerde kalmayarak kurumasını ve bakteri üretmemesini sağlamaktır.

Dik bir pozisyonda kaba koyulan diş fırçasının kuruması halinde tekrar kullanabilirsiniz. Nemli ya da ıslak kalan diş fırçalarının içerisinde bakteri meydana gelebilmektedir. Bu nedenle fırçaların iyice kurumasına özen gösterin.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.