Diş Eti Kanaması Neden Olur?
BLOG
Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması, çoğu insanın yaşadığı ağız içi sorunlarından birisidir. Ancak bu durum çeşitli sağlık sorunları dolayısıyla ortaya çıkabilmektedir.

Diş etinde görülen kanamalar dişlerin çok sert fırçalanmasından kaynaklı meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra diş ipinin çok sert kullanılması veya protezlerin yanlış kullanımı da bu duruma sebep olabilir. Bu ve bunun gibi günlük sorunların yanında diş eti kanaması periodontitis, lösemi, vitamin eksikliği gibi hastalıkları da işaret edebilmektedir. Çünkü bu tür hastalıklar diş etinin daha kolay kanayıp iltihaplanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle bu sorunu yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir hekime başvurması ve muayene olması gerekmektedir.

Diş Eti Kanamaları Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Diş Eti Kanamaları Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Ağız, dişler ve diş etleri tüketilen besinlerin temas ettiği ilk noktalardır. Bazı besinlerin eksikliği ağızda iltihaplanma yahut diş kaybı gibi bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Gıda ve vitaminler aracılığıyla sağlıklı dişler ve diş etlerine sahip olabilirsiniz. Diş eti kanaması gibi sorunları önlemek için almanız gereken bazı önemli vitaminler var. Bu vitaminler şu şekilde:

D Vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile bilinen D vitamini ağız sağlığı açısından faydalıdır. Bu vitamin kan basıncını düşük tutar. Pankreasın insülin üretmesine yardımcı olur. Dolayısıyla diş eti hastalığı da dahil pek çok enfeksiyonun oluşma riskini azaltır. Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliğinde diş çürümesi gibi sorunların ortaya çıktığını göstermiştir. Çünkü vücudun kalsiyum ve fosfatı kolayca kullanmasına yardımcı olmaktadır. Diş eti kanaması sorununu gidermede gerekli vitaminlerdendir.

Kalsiyum

D vitamini bakımından zengin olan gıdaları, kalsiyum bulunan gıdalarla birleştirdiğinizde kalsiyumdan çok daha fazla faydalanabilirsiniz. Diş eti kanamaları başta olmak üzere dişlerin korunmasında da kalsiyum önemlidir. Bu vitamin süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve fındık gibi vitamin deposu yiyeceklerde fazlasıyla bulunmaktadır. Kısacası kalsiyum insan vücudundaki en önemli minerallerden biridir.

C Vitamini

Bağışıklığı kuvvetlendirmenin yanında diş etleri için de oldukça faydalı olan diğer vitamin ise C vitaminidir. Bu vitamin sayesinde diş etindeki bağ dokusu daha sağlıklı ve güçlü olmaktadır. Ayrıca diş eti kanaması ve diş eti hastalıklarını azaltmaktadır. Narenciye, tatlı patates, lahana, biber, brokoli, çilekte bolca C vitamini bulunmaktadır.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının bozulmasına yol açabilen çeşitli faktörler diş eti kanaması ile kendini göstermektedir. Diş etlerinde görülen kanamaların başlıca nedenleri ise şöyledir:

Kötü Ağız Hijyeni

Ağız ve diş bakımının düzenli yapılmaması veya yapılan yanlış uygulamalar neticesinde diş etlerinin yapısı deforme olmaktadır. Bu durum diş etlerini kolay hasar alır hale getirmektedir. Bunun sonucunda ise günlük hayatta diş etlerinde sıkça kanama ortaya çıkmaktadır. Dişlerin doğru teknik ve ekipmanla fırçalanmamasının yanı sıra gıda artıklarının iyi temizlenememesi gibi durumlarda da diş eti kanaması görülmektedir.

Travma

Kabuklu ve sert gıdaların tüketilmesi ile ağız içindeki dokular zarar görmektedir. Ayrıca diş etleri fiziksel travmalara maruz kalırsa bunun sonucunda da diş eti kanamaları oluşabilmektedir.

Diş Eti İltihabı

Diş eti dokusunda veya diş eti ile diş dokularının birleştiği kısımda yer alan bağlarda iltihaplanmalar oluşabilmektedir. Bu durum diş etlerinin doku bütünlüğüne zarar vereceği gibi diş eti kanamalarına da yol açabilmektedir.

Kanama Sorunları

Vücut genelinde kanamaya yatkınlık gösteren hastalıklar sebebiyle veya kan sulandırıcı ilaç kullanımı gibi durumlarda diş eti kanaması görülmektedir.

Gebelik

Hamilelik hormonal değişikliklerin en fazla olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde en fazla etkilenen bölgelerin başında dişler gelmektedir. Buna bağlı olarak diş etleri kanamaya yatkın ve ödemli bir hal alabilmektedir.

Kronik Hastalıklar

Karaciğer, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi dokuların zarar görmeye müsait hale geldiği kronik hastalıklarda diş eti kanaması görülebilmektedir.

Sigara Kullanımı

İçerdiği kimyasal maddelerin etkisiyle sigara, diş eti yapısını bozarak kanamaya meyilli hale getirir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Aşağıda verdiğimiz tavsiyeler ile diş eti kanaması sorunu giderilebilir. Ancak bu konuda en iyi sonuç ve teşhis için uzman doktorlara gidilmesi önerilmektedir.

  • Diş eti kanamalarını en aza indirgemek için ağız ve diş bakımının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda günde en az iki kez, doğru teknikle – ekipmanla dişlerin fırçalanması gerekir. Ayrıca diş ipi ve ağız gargara solüsyonlarının kullanılması da önemlidir.
  • Diş eti kanaması problemlerinde dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığının önemli bir konudur. Diş ve diş etlerine zarar verebilecek sert, kabuklu veya sıcak gıdalar tüketilmemelidir. Ağız ve diş sağlığı için gereken kalsiyum, fosfor, D vitamini, C vitamini gibi zengin besin değeri olan gıdalar tüketilmelidir. Gün içinde bol sıvı alınarak ağız kuruluğu engellenmelidir.
  • Sigara ve alkol tüketimi gibi sağlığa zararlı alışkanlıklara son verilmesi gerekmektedir.
  • Her yıl düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmesi gerekmektedir. Diş ve ağız içi dokular için gerekli tedavilerin zamanında yapılması önemlidir. Takma diş veya protezlerin uyumsuzluğu durumunda da mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.
  • Kronik hastalıklara bağlı gelişen diş eti kanaması problemlerinde, uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi için bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Çeşitli önlemler ve uygulamalar ile diş eti kanamalarının ilerlemesi önlenebilmektedir. Bu tedbirler sayesinde mevcut kanamalar da kısa sürede ortadan kalkar.

 

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.