Diş Tacı Nedir? Neden Kullanılır?
BLOG
diş tacı

Diş Tacı Nedir? Neden Kullanılır?

Dişer sağlığını kaybettiğinde uygulanan yöntemlerden biri diş tacı olmaktadır. Bu uygulama, dişlerin orijinal boyutunu ve şeklini geri kazandırmak için vardır. Dişlerin eski sağlıklı görünümüne geri kavuşması için kuronlar uygulanmaktadır.

Diş tedavisi sırasında, diş hekimi tarafından yapılan diş kaplamalarını gerçek dişlerden ayırt edilmesi zor olabilir. Bu nedenle, diş hekiminiz diğer dişlerle tam olarak eşleşmesi için bir taç yaparak görünümü yaparak gerçek dişe benzer hale getirmektedir. Hekim, dişinizi tamamladığında gerçek dişlerinizden ayırmak oldukça zor olacaktır.

Diş Tacı Nedir?

Diş tacı, dişlerin doğal pozisyonlarını geri getirmek için kullanılan ortodontik bir araçtır. Dişlerin güçlü bir metal vidalar, kablolar veya plaklar aracılığıyla sabitlenerek istenen pozisyonlarına taşınmasını sağlamaktadır.

Bu uygulama genellikle yetişkinler içindir. Dişe taç tedavisi, çene hattının düz olmasını, dişler arasındaki boşlukların kapatılmasını, dişlerin çürük veya yıpranmış olmasını önlemek için önemlidir. Ayrıca, dişlerin doğal pozisyonlarını geri getirmek veya dişlerin çene kemiğine daha iyi oturmasını sağlamak için de kullanılmaktadır.

Bu tedavisi sırasında, diş hekimi sık sık kontrole gelmenizi isteyecektir. Bunun amacı gerektiğinde erkenden müdahale edebilmesidir. Bu tedavi tamamlandıktan sonra dişlerin korunması için özel bir diş fırçası, diş ipi kullanılması önerilmektedir.

Bu tedavi sadece estetik bir amaç için değil aynı zamanda ağız ve diş sağlığı için de önemlidir. Dişlerin doğru pozisyonunda olması, yeme ve konuşma gibi işlevleri daha kolay hale getirmektedir. Ayrıca dişlerin doğru pozisyonunda olması diş eti ve diş çekilme olasılığını azaltır.

Diş Tacı Nelerden Yapılmaktadır?

diş tacı

Diş tacı oluşturmak için birçok farklı metal kullanılmaktadır. Bunlar arasında altın, paladyum, nikel ve krom gibi metaller bulunmaktadır. Bu malzemeler dişe uygulamak için uygundur. Aynı zamanda kişide hiçbir sağlık problemi yaratmaz. Ayrıca, ısırma ve kemirme baskısına dayanıklıdırlar. Ancak, bu tip diş kronlarının birincil dezavantajı parlak görünümleridir. Bu nedenle, görünmeyen azı dişleri için metal kuronlar harika bir alternatiftir.

Diş kaplamaları, dişlerin görünümünü ve şeklini eski hale döndürmek için uygulanmaktadır. Diş hekiminiz, dişlerinizin anatomisiyle tam olarak eşleşen altın, paladyum, nikel veya krom gibi metallerden bir kuron oluşturmaktadır. Porselen kuronlar, diğer dişlerle dişlerin rengini eşleştirmek için kullanılmaktadır. Ancak çatlama veya kırılma olasılığı gibi bir dezavantajı var.

Ağzınızı kapalı tuttuğunuzda ağzınızın üstündeki ve altındaki dişler taç ile doğrudan temas etmektedir. Bu nedenle oradaki herhangi bir aşınma, bu dişler üzerinde büyük bir etki yaratacaktır. Ön veya arka dişler için metale yapıştırılan porselen diş kaplamaları iyi bir alternatif olmaktadır.

Diş Tacı Neden Kullanılmaktadır?

Bir diş için çeşitli nedenlerden dolayı diş kaplaması gerekebilir. Örneğin, bir dişin mine kaplaması zaman içinde yıpranabilir veya parçalanabilir. Böyle bir durumda tedavi gerekmektedir. Ayrıca, bir dişin çürümesi de yine taç uygulaması gerektirmektedir. Diğer nedenler arasında dişler arasındaki boşluğun kapatılması, estetik nedenler veya dişlerin daha iyi hale getirilmesi olmaktadır.

Mine, dişlerin ön yüzünü koruyan ve yiyeceklerle temas eden en sert maddedir. Ancak, zaman içinde yiyecek ve içeceklerin sürekli etkisi, ağızda oluşan asit ve diğer maddelerin saldırısı gibi faktörler nedeniyle mine zarar görmektedir. Bu nedenle, zarar görmüş mine diş kronuyla tedavi edilmektedir.

Diş Tacından Sonra Kaçınılması Gereken Yiyecekler Var Mı?

Sakız, şekerleme ve karamel gibi yapışkan yiyeceklerden uzak durun. Bu yemekler tacı ele geçirip çıkarabilir. Çiğnemesi zor olan buz, sert şekerler ve mısır gevreği gibi maddeleri de tüketmekten kaçının. Taç, bu öğeler tarafından kökünden sökülebilir veya kırılabilir.

Dişlerimizi koruyan mine, yiyecek ve içeceklerin baskılarına dayanacak şekildedir. Ancak ne yazık ki, mine sürekli olarak bu baskılara maruz kaldığında bazen yıpranmaktadır. Bu nedenle, mine kaplaması yerine bir diş kronu takılması gerekebilir. Ayrıca, diş kuronlarının gevşeme veya hasar görme olasılığını azaltmak için yiyecekleri ağzının diğer kısmında çiğnemeniz önerilmektedir.

Diş Tacının Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Hasar gören doğal bir diş, taç uygulaması ile onarılmaktadır. Bu da kişiye daha uzun yıllar sağlıklı çiğnemeler sağlamaktadır.

Diş tacı uygulamasının mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını istiyorsanız, dişlerinizi düzenli olarak temizlemeli ve diş ipi kullanmalısınız. Temizlerken dişinizdeki taca ve çevresindeki dişlere özellikle dikkat edin. Ek olarak, diş hekiminizle düzenli diş temizliği ve muayeneleri planlayın. Eğer bir sporcuysanız, dişlerinizi yaralanmaya karşı korumak için bir ağızlık kullanın. Dişlerinize gösterdiğiniz maksimum özen uzun yıllar sağlıklı dişlerinizin olmasını sağlayacaktır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al