Diş İmplantı Çeşitleri Nelerdir?
BLOG
diş implantı çeşitleri

Diş İmplantı Çeşitleri Nelerdir?

İmplantlar, diş köklerinin vidalara benzeyen metal direklerle değiştirilmesini ve hasarlı veya eksik dişlerin görünüm ve işlev bakımından doğal dişleri taklit eden protez dişlerle değiştirilmesini gerektirmektedir. Diş implantı çeşitleri uygun olmayan protezlere veya köprülere uygun bir alternatif olmaktadır.

İmplant işlemi; kullanılan implantın türüne ve çene kemiğinizin sağlığına bağlıdır. Bu cerrahi işlem kişinin ağız sağlığına göre farklılık göstermektedir.

İmplantların en önemli yararı, implantı çevreleyen kemiğin düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlayarak yeni dişlere sağlam bir temel sağlamalarıdır. Diş implantları, kayıp diş köklerini değiştirmek için cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilmektedir.

Diş İmplantı Çeşitleri

Hekiminiz diş implantları için iyi bir aday olup olmadığınızı belirledikten sonra, sizin için en uygun olanı seçecektir.

Her diş implantı farklı olsa da ana adımlar hepsi için aynıdır. Aşağıda implant adımları yer almaktadır.

 • Hasarlı dişin çıkarılması
 • Gerekirse çene kemiğinin hazırlanması
 • Diş implantının yerleştirilmesi
 • Kemiğin büyümesine ve iyileşmesine izin verilmesi
 • Abutmentin ve yeni dişin yerleştirilmesi

Her implant için bu adımlar izlense de farklı diş implantı çeşitleri vardır. Bunlar şu şekildedir.

 • Endosteal implantlar
 • Subperiosteal implantlar
 • Transosteal implantlar
 • Zigomatik İmplantlar
 • All-on-4 Dental İmplantlar
 • Mini İmplantlar
 • Bilgisayar Destekli İmplantlar

Endosteal İmplantlar

Diş implantı çeştileri arasında endosteal implantlar da vardır. Bu prosedürde, diş kökleri yerine titanyum veya seramik vidalar veya silindirler kullanılmaktadır. İmplant, çene kemiğine cerrahi olarak delinerek yapay dişlerin yerinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu implantlar sonuç olarak, diş etlerinin çok altında, çene kemiğine tamamen sabitlenir.

Yapay dişler doğrudan endosteal implantlara yapıştırılmaz. Çene kemiğine yerleştirildikten sonra diş implantına direkt bağlanır.

Endosteal implant işlemi sırasında lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi kullanılır. Bunlar, implant operasyonu boyunca herhangi bir rahatsızlık hissetmemenizi garanti altına almak için yapılmaktadır.

Subperiostal İmplantlar

Eksik dişleriniz varsa, kemik kaybını ve çene kemiğinin büzülmesini önlemek için boşlukların bir köprü veya implantla doldurulması çok önemlidir. İmplantlar standart tedavi olarak kabul edilmektedir. Çünkü çene kemiğinin bütünlüğünü korurlar ve çiğneme egzersizi ile güçlendirilmesine izin vermektedirler.

Subperiostal implantlar, normal diş implantları için yeterli kemiğe sahip olmayan kişilerde protez dişler için destek sağlamaktadır. Protez dişler, çene kemiğinin kendisinden ziyade, kemiğin etrafında geliştiği ve yerinde tuttuğu metal bir plakaya veya çerçeveye tutturulmaktadır.

Transosseöz İmplantlar

Transosseöz implantlar karmaşık bir işlem olduğu için en az yaygın olanıdır. İşlem, çene kemiğinin dibine metal bir plaka takılmasını gerektirmektedir. Plakayı sabitlemek için çene kemiğine vidalar takılmaktadır.

Transosseöz implantlar, sadece kaybedilen alt dişlerin yerini alabilir. Bununla birlikte, kemik erimesi olan bireyler için tek alternatiftir. Çene kemiğinin dibine metal bir plaka tutturulmaktadır. Çene kemiğine ve diş eti dokusunun altına çiviler yerleştirilmektedir.

Zigomatik İmplantlar

diş implantı çeşitleri

Diş implantı çeşitleri arasında zigomatik implantlar da vardır. Zigomatik implantlar, üst çene dişlerinin yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Eksik dişlerin tamamını, ağır hasar görmüş veya çürüyen dişleri veya ciddi periodontal hastalığın bir sonucu olarak gevşemiş dişleri değiştirmek için uygulanmaktadır. Ayrıca zigomatik implantlar, kemik kütlesi eksikliği nedeniyle standart diş implantlarına sahip olamayan bireyler için mükemmel bir seçenektir. Hem üst hem de alt dişleri değiştirmek için bu implant çeşidi, standart diş implantlarıyla birlikte kullanılmaktadır.

All-on-4 Dental İmplant

All-on-four, diş implantlarının olağanüstü dayanıklılığını ve başarı oranını birleştiren en yeni implant tabanlı teknolojidir. All-on-four prosedüründe kullanılanlar gibi tam ve sabit köprüler sadece her iki tarafta iki sabitleme dişine ihtiyaç duymaktadır. Sonuç olarak, daha fazla dayanıklılık ve estetik özelliklere sahiptirler.

Mini İmplant

Mini dental implantlar standart implantlarla aynı yapıya sahiptir ancak boyut olarak daha küçüktür.

Bu implant çeşidi, geleneksel diş implantı çeşitlerinden daha az invaziv yöntemler kullanılarak yerleştirilir. Bu kürdan büyüklüğündeki implantlar, diş eti yüzeyinin üzerine yerleştirilmektedir. Bununla birlikte, geleneksel implantlar diş etlerinin arkasına yerleştirilmektedir.

Bilgisayar Destekli İmplantlar

Görselleştirme, bilgisayar rehberliğindeki implant cerrahisinde çok önemli bir parçadır. Bilgisayar sayesinde, implant cerrahı veya diş hekimi prosedürü tasarlamak için hastanın çene kemiğinin ve çevresindeki dokunun resimlerini düzenleyebilecektir.

İmplant Tiplerinden Hangisi En İyisidir?

diş implant çeşitleri

Titanyum, denenmiş ve gerçek bir diş implantı çeşitleri malzemesidir. Ayrıca, milyonlarca hasta için en popüler ve güvenilir implant seçimidir. Başarılı bir yöntemdir. Diş restorasyonu için en uygun alternatiftir. Metal alt yapıları ve bileşenleri birçok zor durumun rehabilitasyonunu sağlamaktadır.

Bu yazımızda sizlere diş implantı çeşitleri hakkında bilgiler verdik. Diş hekiminizin doğrultusunda size en uygun implant çeşidini tercih edebilirsiniz.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al