Diş Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?
BLOG

Diş Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısı çekiyor musunuz? Dişlerinizin renginin değiştiğini, diş etlerinizin veya çenenizin şiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Ağzınızı açmakta güçlük çekiyor musunuz? Dilinizde korkunç bir tat var mı veya nefesiniz berbat mı? Nedeni ciddi bir diş enfeksiyonu olabilir.

Diş ağrısı ağzınızın sadece bir bölümünü etkilese de bu acı bazen dayanılmazdır. Çünkü dişlerde sinirler vardır ve bu sinirler ağrıyı oluşturmaktadır. Bu ağrılar ciddi bir ağız sağlığı sorununun belirtisi olabilir.

Diş Enfeksiyonunun Yaygın Belirtileri Nelerdir?

diş enfeksiyonu

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler sayesinde var olduğunu biliriz. Aşağıdakiler de hastalığın belirtileridir.

  • Sıcak, soğuk, tatlı veya asitli yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet
  • Diş renginde değişiklik
  • Yüz, çene, ağız veya komşu lenf düğümlerinde genişleme
  • Dişlerin çevresinde sivilceye benzeyen şişkinlik

Bir diş apsesi, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan irin dolu bir keseciktir. Apseler, sadece etkilenen dişi değil, aynı zamanda çevreleyen kemiği ve bazen de bitişik dişleri de etkilemektedir. Çeşitli faktörler nedeniyle bir dişin etrafındaki birçok alanda oluşabilir. Bu durum diş etlerinden kaynaklanır. Tipik olarak diş veya destekleyici yapıları üzerinde çok az etkisi vardır.

Periapikal bir apse, kök ucundan kaynaklanan bir enfeksiyonu ifade etmektedir. Bu, bakterilerin dişin özüne bir çatlak veya boşluktan girebilmesi nedeniyle oluşmaktadır. Dişin içinde bulunan pulpa, kan damarlarını ve sinirleri içermektedir. Bakteriler pulpayı işgal ettiğinde, dişin kök ucuna gitmektedirler. Böylelikle enfeksiyonu kemiğe taşıyarak apse ile sonuçlanmaktadır.

Bu enfeksiyon başlangıçta dişin destek dokularında ve kemiğinde kendini göstermektedir. Genellikle periodontitis veya diş eti hastalığının neden olduğu periodontal apseler, yetişkinlerde çocuklardan daha yaygındır.

Diş Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apsesi tedavinizi oluştururken özel ihtiyaçlarınız dikkate alınacaktır. Apseli veya enfekte bir dişi tedavi etmenin en etkili yöntemi drenajdır. Küçük bir kesi kullanılarak irin apseden boşaltılmaktadır. Ek olarak, diş hekimi etkilenen bölgenin temizliğini yapmaktadır.

Apse drenajı her zaman kolay bir işlem değildir. Şiddetli bir oral enfeksiyon, lokal anesteziklerin etkilerini nötralize edebilir ve bu da hastanın tedavi için uyuşturulmasını zorlaştırabilir. Alt azı dişlerinin enfeksiyonu ciddi olduğunda, bu dişleri uyuşturmak daha zordur. Bu gibi durumlarda, lokal anestezikler uygulanmadan önce hastaya enfeksiyonu azaltmak için uygun antibiyotiğin verilmesi hayati önem taşımaktadır.

Kanal tedavisi sırasında diş kökünün merkezinde bulunan sinir, arter ve toplardamar çıkarılmaktadır. Bir kök kanalı, apsenin boşaltılmasına ve etkilenen dişteki enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Enfeksiyon azaldığında, gücünü geri kazanmak ve sağlığının devam etmesini sağlamak için dişe gerekli işlemler yapılmaktadır.

Diş Enfeksiyonu Vücudun Diğer Bölgelerine Yayılabilir Mi?

Evet, bir diş enfeksiyonu tüm vücudu etkilemektedir. Bir diş enfeksiyonu o kadar ciddi olabilir ki yüzünüzü, sinüslerinizi, boynunuzu, çene kemiğinizi, kanınızı ve muhtemelen tüm vücudunuzu etkilemektedir. Ağrıyan dişinizi görmezden gelirseniz dişiniz enfeksiyon kapabilir. Tedavi edilmezse, dişinizdeki bir enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma ihtimali yüksektir.

Bir diş apsesi, ağız kokusu ve yüksek sıcaklıklara yatkınlığa ek olarak genel sağlığınız üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olmaktadır. Tedavi edilmeyen diş enfeksiyonları sistemik hale gelmektedir. Böylece sepsis, akciğer aktinomikozu ve beyin apseleri gibi durumlarla sonuçlanabilir.

Diş Enfeksiyonunu Nasıl Önleyebilirim?

diş enfeskiyonu

Florürlü diş macunu kullanın. Buna ek olarak dişlerinizi günde en az iki kez, iki dakika boyunca fırçalayın. Bazen diş fırçalamak yeterli gelmez. Bundan dolayı diş ipi kullanmak gerekmektedir. Dişleri fırçaladıktan sonra, fırçanın ulaşamadığı yerler için diş ipi kullanın.

Diş fırçasının kullanımı da önemlidir. Her üç ila dört ayda bir veya fırçadaki kılların formu bozulmaya başladığında yeni bir diş fırçası almalısınız. Eski diş fırçaları, ağzınıza istediğiniz bakımı sağlamaz. Hatta bakımdan çok zarar vermektedir.

Besleyici yiyecekler tüketin. Buna ek olarak öğünler arasında atıştırmalıklardan ve şekerli içeceklerden kaçının. Kontroller ve temizlik için diş hekiminizi düzenli olarak görün. Diş çürümesine karşı ek bir savunma katmanı sağlamak için antiseptik veya florürlü gargara kullanabilirsiniz.

Altı ayda bir diş hekimine görünün. Bir diş hekiminin, aynada göremediğiniz ağzınızın ve dişlerinizin bölümlerine erişimi vardır. Sorunları sizden önce fark edecektir. Böylelikle ağızda oluşacak problemleri erkenden teşhis edecektir. Erken teşhis korunmanın ilk kuralıdır. Ne kadar erken tedavi edilebilirse, ciddi bir sağlık sorununa dönüşme olasılığı o kadar düşüktür.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al