En Sık Görülen Diş Hastalıkları Nelerdir?
BLOG
diş hastalıkları

En Sık Görülen Diş Hastalıkları Nelerdir?

Ağzımızda milyonlarca bakteri hücresi vardır. Bazıları sağlıklıyken bazıları oldukça yıkıcı olmaktadır. Bakteriler, ağız bölgelerini etkileyen diş hastalıkları için birçok nedeninden sadece biridir.

Periodontal hastalık tespit edildiyse, diş etlerinize daha iyi bakmalısınız. Periodontal hastalık olarak da bilinen bu sık görülen diş sorunu, tipik olarak düzenli olarak diş ipi kullanmamanın sonucudur. Plağa neden olan bakterilerin birikmesi, nihayetinde periodontal hastalığın ilk aşamaları olan diş eti iltihabı veya periodontitis ile sonuçlanır.

Eğer diş ağrınız varsa ve diş hekimiyle randevu tarihiniz ilerideyse yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Ağzı ılık suyla çalkalamak, dişlerin arasına sıkışan gıdaları gidermek için diş ipi kullanmak ve reçetesiz olan bir ağrı kesiciyi kullanmak faydalı olacaktır.

Diş Hastalıkları Türleri

diş hastalıkları

Çoğu diş hastalığına şunlar neden olur:

 • Diş çürüğü
 • Dişeti hastalığı
 • Diş hassasiyeti
 • Maloklüzyon
 • Ağız kanseri
 • Diş erozyonu
 • Diş plağı
 • Ağız kuruluğu

İyi haber şu ki bu diş hastalıkları sadece birkaç seansla düzelebilir. Fakat yine de bu hastalıklara sahip olmamak için dişlere iyi bakmak ve düzenli kontrole gitmek gerekmektedir.

Diş Çürüğü

Dişlerde oluşan çürükler hiç hoş bir durum değildir. Dişlere yapışan bir bakteri türü olan plak, dişin sert dış tabakası olan mineyi yavaş yavaş aşındırarak çürüklere neden olmaktadır.

Yetişkinlerde ayrıca diş eti çizgisi çevresinde ve önceki dolguların kenarlarında boşluklar olabilmektedir. Diş çürümesini önlemek için dişlerinizi günde en az iki kez florürlü diş macunu ile fırçalayın, atıştırmayı kısıtlayın. Bunlara ek olarak, her gün diş ipi kullanın, florürlü gargara ile çalkalayın. Aynı zamanda düzenli diş hekimi kontrollerine gidin.

Dişeti Hastalığı

Diş etleriniz mi kanıyor? Diş eti hastalığınız olabilir. Bu durum, diş eti çizgisinin altında yapışkan bir bakteri olan plak birikiminden kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmezse, sonunda kemik kaybına ve dişlerinizin kaymasına neden olmaktadır. En sonunda da diş kaybı meydana gelmektedir. Bu durum da çiğnemeyi ve hatta konuşmayı zorlaştırabilir. Düzenli diş temizliğiyle birlikte günlük fırçalama, diş ipi ve antimikrobiyal gargara ile çalkalama diş eti hastalığını önleyecektir.

Diş Hassasiyeti

Diş hassasiyetine genellikle hasarlı mine veya açıkta kalan diş kökleri neden olmaktadır. Ancak bazen diş ağrısına çürük, çatlak, aşınmış bir dolgu veya diş eti hastalığı gibi durumlar neden olmaktadır.

Maloklüzyon

Dişlerin çarpıklığı olarak da bilinen maloklüzyon, dişlerin hizalama yönüne göre birçok farklı formda olabilir. Ters diş çarpıklığı ya da ters ağız kapatma çarpıklığı, en yaygın diş çarpıklığı türüdür. Bu nedenle, ortodontik tedavileri zorlu ve maliyetli olabilmektedir.

Ağız Kanseri

Boğaz, dil, yanaklar ve dudaklar dahil olmak üzere ağzın birçok bölgesi ağız kanserinden etkilenmektedir. Özellikle önerildiği gibi altı ayda bir diş hekimini ziyaret etmezseniz, bir süre teşhis edilmeyebilir. Bu durum tipik olarak kırmızı veya beyaz yüzeyli şişlik veya karıncalanma yarası olarak kendini gösterir. Aşırı sigara kullanımından kaynaklanma ihtimali vardır. Ağız kanseri de diş hastalıkları arasındadır.

Diş Erozyonu

Dişlerin erozyonu, bakteri asitleri içermeyen diş minesinin asitle çözülmesiyle karakterize edilen kimyasal bir süreçtir. Aşındırıcı demineralizasyon nedenlerle üretilebilen kademeli, kalıcı diş mineral maddesi kaybına yol açmaktadır.

Diş Plağı

Plak, dişlerde biriken beyaz, viskoz bakteriyel kaplamadır. Dişlere dilde “bulanık” bir his verir ve özellikle dişler temizlenmediğinde görülmektedir. Ek olarak, ağzınızdaki bakteri ve iltihabın kalp krizi ve bunama gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkili olduğunu ve genel sağlığınız için zararlı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Kuru Ağız

Ağız kuruluğu sıklıkla belirli ilaçların, yaşın veya kanser radyasyon tedavisinin olumsuz etkilerinden kaynaklanmaktadır. Seyrek olarak, tükürük bezlerini doğrudan etkileyen bir bozukluk ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

Diş Hastalıklarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

diş hastalıkları

Dişlerinizi ömür boyu sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. İşte sağlıklı bir ağız ve diş bakımı için bazı öneriler.

 • Florlu su ve florür içeren diş macunu tüketin.
 • Uygun diş hijyenini koruyun.
 • Ayrıca, diş plağını ortadan kaldırmak için dişlerinizi günde iki kez iyice fırçalayın
 • Diş ipi kullanın.
 • Yılda bir kez diş hekimini ziyaret edin.
 • Tütün ürünlerini kullanmaktan kaçının.
 • Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde, diş eti hastalığı da dahil olmak üzere diğer diş hastalıkları olasılığı azaltacaktır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al