Diş Düzeltme Tedavi Süreci
BLOG
diş düzeltme

Diş Düzeltme Tedavi Süreci

Diş düzeltme kişilerin çarpık dişlerini tel türevi işlemler olmadan düzgün bir biçime sokma işlemidir.

Genel olarak bu işlem, yanlış hizalanmış dişleri, dişler arasındaki boşlukları, diğer diş ve iskelet düzensizliklerini düzelterek diş sağlığını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Dişlerinizi düzeltmek için en iyi tekniği arıyorsanız, danışılacak uzman bir ortodontisttir. Dişlere sürekli basınç uygulandığında “ortodontik diş hareketi” olarak bilinen bir işlem gerçekleşir. Ortodontistler bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle diş telleri ve diş tutucular kullanmaktadırlar.

Farklı Diş Düzeltme Seçenekleri Nelerdir?

diş düzeltme

Dişlerinizi düzeltmek için bir ortodontiste gitmeli ve ortodontik tedavi görmelisiniz. Aşağıdakiler iki temel ortodontik prosedürdür:

  • Dişleri düzeltmek için diş teli
  • Telsiz dişlerin düzeltilmesi

Diş teli, dişleri düzelten ve aralarındaki boşlukları kapatan apareylerdir. Dişler üzerinde tam olarak uygun miktarda baskı sağlamak ve onları doğru yönde yönlendirmek için dikkatlice konumlandırılmaktadırlar. Diş telleri, genel olarak 6 aydan 2 yıla kadar kişinin ağzında kalmaktadır. Buna ek olarak, tedavinin uzunluğu; hedefinize ve seçtiğiniz diş teli türüne göre belirlenmektedir.

Plaklar, ağız koruyuculara benzeyen ve dişlerinizin üzerinde kayan görünmez, özel yapım diş telleridir. Sürekli kullanımla, dişlerinizi yeniden hizalarlar. Normal diş tellerinin aksine dişlerinizin üzerinde görünmezler ve yemek sırasında çıkarılıp tekrar takılmaktadırlar. Ayrıca geleneksel metal diş tellerinden daha hızlı sonuca ulaştırmaktadırlar.

Diş Düzeltme Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 

Çarpıklık, aralık ve ısırma zorluklarının derecesine ve ayrıca seçtiğiniz tedavi yaklaşımına bağlı olarak, diş düzeltme tedavisinin süresi hastadan hastaya büyük ölçüde değişmektedir. Bu, bazı yetişkin hastalarda tedavi süresini uzatabilir. Çünkü dişleri ergenlik çağındaki bir kişiye göre daha sıkı sabitlenir. Bunun sebebi, olgunlukta çene büyüme ve gelişmeyi tamamlamış olmaktır.

Biyolojiniz ayrıca dişlerinizin ne kadar hızlı düzeleceğini de etkilemektedir. Bu nedenle dişlerinizin düzelmesi bir başkasınınkinden daha hızlı ya da yavaş olabilir. Herkes benzersizdir ve her hastanın dişleri tedaviye farklı şekilde yanıt vermektedir.

Diş teli kullanarak diş düzeltme işleminin tamamlanması hastaların çoğunda 6 aydan 2 yıla kadar sürebilir. Bu süreye diş hekiminizle beraber karar vereceksiniz.

Diş Düzeltme Tedavisi Esnasında Yiyecek Kısıtlaması Var Mı?

diş düzeltme

Dişleri düzeltmenin etkili yöntemlerinden biri olan şeffaf plak, insanların dişlerini düzelttirirken çeşitli yemeklerin tadını çıkarmasına olanak tanımaktadır. Bu plak, uzun bir kaçınılması gerekenler listesiyle birlikte gelen standart diş tellerine kıyasla yemekler konusunda daha fazla esneklik ve keyif sağlamaktadır.

Şeffaf plaklar çıkarılabildiği için yemek esnasında kulağınıza ve midenize hoş geleni yiyebilirsiniz. Diş teli gibi herhangi bir kısıtlama yoktur. Şeffaf plaklar, yemeklerden önce çıkarılıp saklama kutusuna konmalıdır. Bu, cips, kurabiye veya çiğ sebzeler gibi sert, gevrek bir dokuya sahip öğelerin yenmesinin uygun olduğu anlamına gelmektedir.

Diş Düzeltme Tedavisi Sırasında Ortodontisti Ne Sıklıkla Ziyaret Etmem Gerekir?

Aldığınız plak tedavisinin türüne ve durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak ortodontistinizi belirli aralıklara ziyaret etmeniz gerekmektedir. Yetişkin hastalar için genellikle en az altı haftada bir ziyaret gerektirmektedir. Ortodontistiniz bu randevular boyunca plakların işlevselliğini kontrol edecektir. Tedavi süresince, size farklı şekilde oturan yeni plakların sağlanması da gerekebilir. Rutin kontroller genellikle endişelerinizi gidermek, gelişiminizi takip etmek ve gerekli ayarlamaları yapmak için yapılan hızlı oturumlardır.

Her türlü ortodontik tedavi gören bireylerin sürekli olarak kalifiye bir ortodontist tarafından izlenmesi gerekmektedir. Bu, diş düzeltme sürecinizin olumlu geçmesi için gereklidir.

Diş Düzeltme Tedavisinin Maliyeti Ne Kadardır?

“Diş düzeltme ücreti ne kadar?” sorusu arama motorlarında her gün sorulan sorulardan biridir. Zenit Dental olarak, maliyetimiz konusunda oldukça açık olmamıza rağmen, hesaba katılması gereken birçok faktörün de var olduğunu belirtmek isteriz. Farklı diş prosedürleri, çeşitli diş telleri ve değişen karmaşıklıktaki durumlar bunun için sadece birkaç örnektir. Hatta alt diş ya da üst diş olmak üzere fiyat konusunu belirlemektedir. Fakat önceliğimiz fiyat değil kişilerin memnuniyetidir. Bundan dolayı eğer diş düzeltme işlemine ihtiyacınız varsa sizi bekliyoruz.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.