try
Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?
BLOG
diş dolgusu çeşitleri

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş bakımında, diş çürüğü olan alanları doldurmak yaygın bir uygulamadır. Dişin hasarlı bölgesi önce diş hekimi tarafından temizlenir ve boş bir alan bırakılır. Bu boş alanı doldurmak için sıklıkla farklı malzeme türleri kullanılır. Buradaki amaç kişinin dişini rahat kullanması ve çürümenin devamını engellemektir. Peki, diş dolgusu çeşitleri nelerdir?

Diş Dolgusu Çeşitleri

diş dolgusu çeşitleri

Diş onarım çalışmaları, çürüyen dişlerin tedavisini içermektedir. Dişteki boşluk veya deliği, diş hekimi farklı malzemelerle doldurmaktadır. Böylelikle delik kapanacak ve yüzey düzleşecektir. Diş dolgularının farklı çeşitleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Seramik Dolgular
  • Amalgam dolgular
  • Cam İyonomer Dolgular
  • Kompozit dolgular
  • Altın dolgular

Amalgam Dolgular

En popüler dolgu türü budur. Gümüş amalgam, %50 gümüş, %50 cıva ve %50 her biri kalay, çinko, bakır ve bakırdan oluşan minerallerin bir kombinasyonudur. Sağlam, uzun ömürlü ve makul fiyatlı olduğu için diş hekimleri arasında dolgular için yaygın bir seçenektir.

Gümüş amalgam dolgunun ömrü ortalama 12 yıldır. Kolay bir uygulamadır. Uygulama yapılan kişiler genellikle bu dolgu türünden memnundur. Fakat bazı dezavantajları da vardır. Estetik olarak hoş değildir. Bu da onu zayıf bir seçenek haline getirir.

Kompozit Dolgular

Kompozit dolgular reçine ve plastikten yapılmıştır ve yumuşakken boşluğa yerleştirilmektedir. Reçine ve plastik daha sonra güçlü bir mavi ışık altında sertleştirilmektedir. Diğer bazı çeşitlere kıyasla, bu dolgu türü daha az dayanıklıdır. Her beş ila on yılda bir, ortalama olarak değiştirilmeleri gerekmektedir.

Altın Dolgular

Altın dolgular, diş dolgusu çeşitleri arasındadır. Bu tür diş dolgusu genellikle 20 yıl veya daha fazla sürse de aynı zamanda en pahalı olanıdır. Altın dolgular ayrıca birden fazla klinik ziyareti gerektirir, çünkü dolgular oluşturulmadan önce bir diş laboratuvarında yapılmalıdır.

Altın folyo, altının doğrudan yerleştirildiği bir restorasyondur. Diş restorasyonları için bu prosedürler tipik olarak küçük dolgular için ayrılmıştır ve nadiren gerçekleştirilir. Bir amalgam veya kompozit dolguya benzer şekilde, altın folyolar tek bir seansta uygulanabilir.

Seramik Dolgular

Seramik dolgu, diş dolgusu çeşitleri arasındadır. Bu dolgu türü porselenden yapılmış, güçlü ve görsel olarak hoş dolgulardır. Diğer seçeneklere göre daha maliyetli olmakla birlikte seramik dolgular diş rengindedir. Kompozit reçineye göre aşınmaya ve lekeye karşı daha dayanıklıdır.

Cam İyonomer Dolgular

Gelişmekte olan dişleri olan çocuklar bu cam ve akrilik dolguları düşünebilirsiniz. Ek diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilecek florür içermektedirler.

Kompozit reçine dolgular, diş rengine uyum sağladıklarından ve estetik açıdan daha çekici olduklarından tercih edilmektedirler. Ancak, diğer diş dolgusu çeşitlerine göre daha zayıf olduklarından ve yıpranma veya parçalanma olasılıkları daha yüksektir. Genellikle daha kısa ömürlüdürler ve daha sık değiştirilmelidirler.

Eğer diş çürüğünüz varsa, diş onarımı için bir diş hekimine görünmelisiniz. Hekim, dişin durumunu değerlendirerek ve hastanın ihtiyaçlarını dikkate alarak en uygun dolgu türünü önermektedir.

Diş Dolguları Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

diş dolgusu çeşitleri

Diş çürüğü veya diş hasarı, ağzınızdaki zararlı bakteriler diş minesini tahrip eden asitler ürettiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu, bir delik açılmasına neden olmaktadır. Daha şiddetli çürükler daha büyük bir deliğe veya muhtemelen dişin tamamen kaybına neden olmaktadır. Diş çürüğü, tedavi edilmezse rahatsızlığa, enfeksiyona ve hatta diş kaybına neden olmaktadır.

Bir diş sürekli olarak aside maruz kaldığında tekrarlanan asit saldırılarının bir sonucu olarak mineral kaybetmeye devam eder. Örneğin, sık sık şeker ve nişasta içeren yemekler yerseniz dişlerinizde sorun oluşacaktır. Bu, dejenerasyonun bir uyarısıdır.

Bu noktada diş çürüğünün ilerlemesi durdurulabilir veya yavaşlatılabilir. Düzenli diş bakımı ve temizliği, tükürük mineralleri ve diş macunu veya diğer kaynaklardan elde edilen florür gibi araçlar ile dişin kendi kendini iyileştirme sürecine yardımcı olmaktadır. Ancak diş çürüğü süreci ilerledikçe, daha fazla mineral kaybedilir, diş minesi bozulur ve çatlar. Bu nedenle, diş çürüğünün ilerlemesini durdurmak için düzenli diş hekimine gitmek gerekmektedir. Diş hekiminiz, çürük dişleriniz için diş dolgusu çeşitleri arasından en uygununu seçecektir.

 

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?