Ortodonti Nedir? Hangi Tedavileri Kapsar?
BLOG

Ortodonti Nedir? Hangi Tedavileri Kapsar?

Sağlıklı diş ve ağız yapısı her yaşta önemlidir. Dişlerin düzgün dizilimi ve çene yapısını ilgilendiren her türlü problemin erken tedavisi, sağlıklı ağız yapısı için kritik değerdedir. Çünkü sindirimden güzel konuşmaya, ağız yapısı sorunlarından estetik görünüşe kadar pek çok açıdan olumsuz olarak etkiler. Günümüzde gelişmiş diş hekimliği uygulamaları, doğuştan olan sorunları dahil tedavi edebilecek tekniklerle uygulanır. Bunun için ortodonti alanı vardır. Peki, tam olarak ortodonti nedir? hangi rahatsızlıklarla ilgilenir ve kimlere bakar, biliyor musunuz? İşte merak edenler için bu diş hekimliği alanı ile ilgili tüm detaylar;

Ortodonti Nedir?

Dilimize Eski Yunanca “doğru ve düz” anlamına gelen “orthos” ile diş anlamına gelen “odont” kelimesinden geçen ortodonti, bir diş hekimliği uygulamasıdır. Bu diş hekimliği kolu, dişlerin çene kemiği üzerinde gereken şekilde konumlandırılmasını ve dolayısıyla estetik görünmesini sağlar. Diş hekimlerinden bu dalı seçenlere ise ortodontist denir. Söz konusu bu branştaki diş hekimleri genel diş uygulamaları beraberinde ayrıca diş ve çene formu ile ilgili sorunları çözer. Dişlerde doğuştan veya sonradan görülen çene darlığı, geri çene çekilmesi, kapanış sorunları, diş eksiklik ve çapraşıklıkları bu dalın ilgi alanıdır. Dolayısıyla bu sorunları yaşayan her yaşa hitap eder niteliktedir.

Ortodonti Hangi Rahatsızlıklara Bakar?

Ortodonti Hangi Rahatsızlıklara Bakar?

Günümüzde sık telaffuz edilen bir diş hekimliği uygulaması olan ortodonti, buna rağmen hakkında fazla bilgi sahibi olunmayan bir daldır. Kişiler karşılaştıkları diş sorunlarında hangi süreçlerde bu diş hekimlerine görünüp görünmeyeceği konusunda tereddütler yaşar. Diş sorunlarında öncelikle uzman bir diş hekimine görünmek gerekirken bu uzman, hastanın geçmişini ele alarak bazı tetkikler yapar. Gerektiği takdirde sizi bir ortodontiste yönlendirir.

Bilgi vermek açısından diş hekimliğinin bu dalının ilgilendiği yaygın diş sorunları sıralamak gerekirse;

  • Çene kisti ve çene travmalarında,
  • Alt ve üst çenede görülen seviye farklılıklarında,
  • Doğuştan kaynaklı çene sorunlarında,
  • Hatalı biberon kullanımı ve parmak emme alışkanlıklarından dolayı gelişen çene form bozukluklarında,
  • Çene kapanış sorunlarında ve kırıklıklarında,
  • Dişlerde çarpıklık ve yamukluk gibi form bozukluklarında,
  • 20 yaş sorunlarından kaynaklanan şekil bozukluklarında rol oynar.

Bir ortodontist söz konusu bu diş ve çene sorunlarını tespit ederek düzeltilmesine yönelik bir tedavi planı başlatmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Uzmanı tarafından uygulandığında sağlıklı diş ve çene yapısıyla görünümünüzde büyük farklar yaratan bu alan hakkında önceleri yanlış bir kanı vardı. Bu; söz konusu bu diş hekimliği uygulamalarının sadece çocuklara hitap ettiği yönündeydi. Ancak günümüzde bu branştaki diş hekimlerine müracaat eden hastaların %30‘luk kısmı yetişkinlerden oluşmaktadır. Çünkü çene ve diş diziliminin sağlıklı olması için gereken diş hareket ettirme her yaşta yapılabilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Kaç Ay Sürer?

Ortodonti Tedavisi Kaç Ay Sürer?

Herhangi bir diş tedavisinin ne kadar süreceğini belirleyen birçok faktör vardır. Bunlar hastanın biyolojik yapısından, yaşına, diş ve çene sorunlarının mevcut durumuna göre değişmektedir. Ayrıca hastanın tedaviye vereceğe cevaba göre de değişir. Ancak ortalama olarak bir zaman dilimi telaffuz etmek gerekiyorsa, 1 ila 4 sene arasında değişir. Bunun yanında aparey gibi önleyici tedaviler periyodik olarak uyumlanır. Bu da sadece birkaç ay kadar kısa sürmektedir. Tedavi süreci ayrıca uzmanın kullandığı yöntem ve tedavi planına göre de değişebilmektedir. Bunlara ek olarak, hastanın tedavi esnasında titizlik göstermesi gereken ağız bakımı da tedavi süresini etkileyen diğer bir faktördür.

Ortodonti Estetik Midir?

Uyumsuz ve çapraşık diş yapısına yönelik yapılan bu diş hekimliği uygulaması, estetik olarak geçmez. Çünkü çiğneme işlevinin gereken şekilde sağlanmasından, konuşma sorunlarına neden olan birçok diş ve çene sorununu çözer. Ancak söz konusu bu sorunlar kişinin ağzının tam kapanmamasına, çene duruş bozukluklarına ve çarpık dişlere neden olarak estetikliği sekteye uğratır. Dolayısıyla tedavi edildiğinde estetik olarak da fayda sağlar. Fiziksel çekiciliğe ve gelişmiş benlik saygısını artırır.

Ortodonti Zararlı Mı?

Uzmanı tarafından uygulandığında bu diş hekimliği uygulamasının dişler açısından bir zararı yoktur. Aksine, çene ve diş sorunlarını tedavi eden uygulamalarıyla olumlu sonuçlar verir. Ancak bu diş tedavisinin de kendine has riskleri yok değildir. Bu riskler genelde uzmanın tedavi sürecinde önerdiği diş bakımına dikkat edilmemesi durumunda gelişebilmektedir.

Uzman diş hekiminin yönlendirmesi ile müracaat edilen ortodonti, uyguladığı yöntemler ile ağız ve diş sağlığınızda gözle görülür farklar yaratmaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç durumunda çekinmeden bu tedavilerin yaptırılması önerilir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al