Eksik Diş İçin En İyi 6 Seçenek
BLOG
eksik dişler

Eksik Diş İçin En İyi 6 Seçenek

Ağızda eksik diş olması görünüş açısından pek hoş durmamaktadır. Bununla beraber ağızda dişin eksik olması yemek yemek ve konuşmak gibi bazı eylemleri de kısıtlamaktadır. Bundan dolayı bu duruma bir çözüm gerekmektedir.

Birçok farklı sebepten ötürü diş kaybı meydana gelmektedir. Bu kimi zaman dişin çürümesi olurken kimi zaman geçirilen bir kazanın sonucunda olmaktadır. Fakat hepsinin çözümü vardır. Eksik olan dişin yerini, diş hekimi gerekli müdahaleler sonucunda doldurmaktadır.

Eksik Dişler İçin Seçenekler

eksik dişler

Diş kaybetmenin sadece yaşlı insanları etkileyen bir durum olduğu yanıltıcıdır. Genç insanlar da dişlerini kaybetmektedir. Bu kaybedişin arasında, yetersiz diş bakımı, kazalar veya ciddi sağlık sorunları yer almaktadır. Örneğin, çürüme, kök kanalı hastalığı, diş eti enfeksiyonları, periodontal hastalık, diş apsesi, çürükler ve yetersiz beslenme gibi diş problemleri diş kaybına neden olmaktadır. Bundan dolayı, diş kaybetmekten korunmanın en iyi yöntemi, bu diş problemlerinden kaçınmaktır.

Eksik diş tedavi etmek için birçok seçenek mevcuttur. Hekimlerin başvurduğu seçenekler aşağıda yer almaktadır.

  • Diş implantları
  • Diş köprüleri
  • Takma Dişler
  • Bölümlü Protez
  • Kısmi Protez
  • Bonding

1.      Diş İmplantları

Diş implantları, bir kişinin görünümünü veya çiğneme yeteneğini iyileştiren cerrahi bir yöntemdir. Takma dişleri ve köprüleri desteklemektedir.

Diş implantı, cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilen bir implant gövdesi, bu gövdenin üzerine takılan bir dayanak diş ve bazen de dayanak dişi sabitlemek için kullanılan bir sabitleme vidasından oluşmaktadır. Dayanak diş protez dişleri desteklemek için diş etleri yoluyla takılmaktadır.

2.      Diş Köprüleri

Diş köprüleri, bir veya daha fazla eksik olan dişi doldurmak için kullanılmaktadır. Köprü, boşluğun her iki yanındaki dişler için kullanılan iki veya daha fazla krondan ve boşluğu dolduran takma diş veya dişlerden oluşmaktadır. Bu krondan oluşan dişler, köprünün destek dişleri olarak adlandırılmaktadır. Takma dişler, altından, alaşımlardan, porselenden veya bu malzemelerin karışımından yapılmaktadır. Diş köprüleri, her iki taraftaki dişler veya implantlar tarafından desteklenmektedir.

3.      Takma Dişler

Takma dişler, bir kişinin kaybettiği veya doğuştan olmayan dişlerinin yerine takılan protezdir. Bu diş çeşidi, çeşitli malzemelerden oluşmaktadır. Diş hekimliği alanında uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Takma dişler, estetik veya fonksiyonel amaçlar için kullanılabilir.

4.      Bölümlü Protez

Diş hastalığı, kaza veya başka bir neden dolayı birden fazla dişiniz eksik olabilir. Fakat artık eksik dişlerle yaşamak zorunda değilsiniz. Bölümlü protez sayesinde artık daha rahat gülümseyebileceksiniz.

5.      Kısmi Protez

Kısmi takma diş, bir veya daha fazla eksik diş yerine kullanılmaktadır. Bu, çiğnemeyi ve ısırmayı destekler. Aynı zamanda görünüşü iyileştirmektedir.

Kısmi takma dişler, ağız yapısına uygun olması için plastik veya metal bir taban üzerine yerleştirilmektedir. Yerleştirildikten sonra bir veya daha fazla takma dişi desteklemektedir. Bu tür diş aparatları çıkarılabilir ve temizlenebilir. Ancak kalıcı olarak ağızda kalmak için uygun değildir. Geçici olarak kullanılmaktadır.

6.      Bonding

Bonding, dişlerin rengini eşleştirerek daha iyi görünmesi için kullanılan bir tedavidir. Bu işlemde, diş hekimi dişlerin üzerine kompozit rezin materyali uygulamaktadır. Bu malzeme, dişlerin rengine benzer bir renkte olur ve dişleri daha dolgun, sağlıklı gösterir. Ayrıca, diş hekimi reçineyi dikkatli bir şekilde iki ön dişin arasındaki boşluğu doldurmak için doğru şekil ve boyutta şekillendirmektedir.

Bonding işlemi oldukça basit bir yöntemdir. Genellikle sadece bir kere diş hekimi ziyareti gerektirir. İlk olarak, diş hekimi dişlerin rengine uygun bir ton seçer. Daha sonra, ön dişlerin yüzeyini yapıştırma için hazırlar, yüzey hafifçe zımparalanır. Son olarak, diş hekimi yapışmayı kolaylaştırmak için yumuşatıcı bir sıvı uygular. Kompozit rezin materyali ön dişlerin üzerine uygular.

Birkaç Adımla Eksik Diş Oluşmasının Önüne Geçmek

eksik dişler

Kişinin dişlerini kaybetmesinin en büyük nedeni onlara iyi bakmamasıdır. Bundan dolayı dişlere iyi bakmanız gerekmektedir. Her gün ağız ve diş bakımı yapmak, yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak aralıklarla diş hekimi ziyareti yapın. Böylelikle eksik diş sorunu yaşamayacaksınız.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al