Neden Rutin Diş Kontrolü Yaptırmalısınız?
BLOG
Neden Rutin Diş Kontrolü Yaptırmalısınız?

Neden Rutin Diş Kontrolü Yaptırmalısınız?

İyi bir ağız sağlığı için rutin diş kontrolü yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü dişlerde meydana gelen sorunlar sadece ağız değil birçok sağlık problemine de yol açmaktadır. Komple bakım yapıldığı için dişlerde olan tüm sorunlar tespit edilmektedir. Ağız sağlığınıza dikkat etmeniz durumunda daha mutlu ve sağlıklı olmanız söz konusudur. Günlük hayattaki veriminiz de dahil olmak üzere birçok konuya etkisi vardır.

Rutin aralıklarla diş kontrolüne gitmeniz olası sorunlara daha önceden çözüm bulmayı sağlamaktadır. Hatta düzenli aralıklarla diş kontrolü yaptırmanız daha sağlıklı bir gülümseme kazanmanızı sağlamaktadır. Çünkü sağlıklı gülüşler herkesin hakkıdır.

Bir diş problemini önceden saptamak tedavi süreci açısından çok daha faydalı olmaktadır. Bu nedenle de mutlaka rutin diş kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Dilerseniz gelin, rutin diş kontrolü nedir, nasıl yapılır? Buna kısa bir göz atalım.

Düzenli Diş Kontrolü Nedir?

Uzmanlara göre yılda iki kez diş kontrolü yaptırılması gerekmektedir. Düzenli diş kontrolünde dişlerde bulunan tüm sorunlar tespit edilmektedir. Fakat bu herkes için geçerli değildir. Daha yoğun diş problemi yaşayan kişilerde bu sayı artabilir. Bu noktada uzmana danışarak hangi aralıklarla kontrol yaptırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bazı kişilerin dişleri çürümeye veya sararmaya daha çok yatkındır. Bu sorunların önüne geçerek diş kaybına neden olmamak için kontroller sırasında önlemler alınmaktadır. Kontroller sırasında dişler, çene ve diş etleri kontrol edilmektedir. Dişlerin genel temizliği yapılmaktadır. Sonrasında ise daha güçlü dişler için koruma uygulaması gerçekleşmektedir. Rutin diş kontrolü genel olarak bu süreçleri kapsamaktadır. Fakat yapılan işlemler kişiden kişiye değişebilir. Çünkü herkesin ihtiyacı olan işlem farklıdır. Bu noktada sizlere yapılacak uygulamayı uzmanınıza sorarak öğrenebilirsiniz.

Rutin Diş Kontrolü Nasıl Yapılır?

Rutin Diş Kontrolü Nasıl Yapılır?

Düzenli diş kontrolü doktorunuzun uygulamaları doğrultusunda şekillenmektedir. Öncelikle dişlerinizin ihtiyacı olan uygulamaları öğrenmek için dişlerinizin durum tespiti yapılmaktadır. Bununla beraber gerekirse gerekli testler söz konusudur. Bunun sonrasında gereken uygulamalar doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle de herkes için aynı uygulamaların yapıldığını söylemek doğru bir söylem olmamaktadır. Ancak genel bir işlem belirtmek gerekir ise temizleme ve koruma işlemleri yapılmaktadır.

Diş üzerinde veya ağız sağlığını tehdit eden problemlerin tespit edilmesinin ardından buna en uygun tedavi seçeneği benimsenmektedir.

  • Rutin diş kontrollerinde genellikle ağızda olan sorunlar tespit edilmektedir ve devamında tedavi süreci başlar.
  • Öncelikle dişlerdeki diş taşları ve plaklar temizlenir.
  • Diş etlerindeki sorunlar düzeltilir.
  • Çürük diş varsa bu dişler tedavi edilir.

Rutin diş kontrolünüz hakkında tüm süreçleri ve neler yapılacağını uzman kişilerden öğrenebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız doğrultusunda bir kontrol sağlanmış olur.

Diş Hekimine Gitme Sıklığı Ne Olmalıdır?

Rutin diş kontrolü yapılma sıklığı uzman kişinin karar vermesi sonucunda belirlenmektedir. Elbette ki her kişinin ihtiyacı olan işlemler ve uygulama sıklığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Doktora gitme sıklığı yılda en az iki kez olarak belirlenmiştir. Bu, çok sık diş sorunu yaşamayan kişiler için ideal olan bir aralıktır. Uzmanlar danışanlarının hangi aralıklarla kontrole gelmesini belirtmektedir.

Çürümeye yatkın dişlere sahip olan kişiler veya zararlı alışkanlıkları olan kişilerin diş kontrolüne gitme sıklığı daha fazla olmaktadır. Sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı alışkanlıklar aynı zamanda dişler içinde son derece zararlı olmaktadır. Bu gibi etkenler göz önünde bulunarak da doktorlar tarafından ideal olan kontrol sıklığı belirtilmektedir. Sizin için en uygun rutin diş kontrolü sıklığı için mutlaka uzmanınız ile görüşünüz.

Düzenli Diş Kontrolü Yapılmazsa Ne Olur?

Düzenli Diş Kontrolü Yapılmazsa Ne Olur?

Diş kontrolünün düzenli olmaması durumunda karşılaşılan sorunlar elbette ki vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Diş çürümesi en yaygın karşılaşılan sorundur.
  • Diş etlerinde kanama meydana gelir.
  • Diş çürümeleri ve dişin doğru şekilde temizlenmemesi sonucunda herkesin korkulu rüyası olan ağız kokusu da meydana gelmektedir.
  • Düzenli aralıklarla kontrol yapılmaması sonucunda ise diş kaybına kadar neden olabilmektedir.

En yaygın görülen sorunlar genel olarak bu kapsamda olmaktadır.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için rutin diş kontrolü yaptırmaya önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü rutin kontroller sırasında bu sorunları gidermek için önlemler alınmaktadır. Yaptırmamız durumunda ise çürük dişler, ağız kokusu ve diş kaybı ile karşı karşıya kalmasınız olasıdır.

Düzenli diş kontrolünün önemi ve sizin için neden gerekli olduğunu uzmanınız ile görüşerek de öğrenebilirsiniz. En doğru cevabı sizlere doktorunuz söyleyecektir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.