Diş Sağlığı Nasıl Korunur?
BLOG
diş sağlığı

Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Dişlerin sağlını korumak ağzın sağlıklı olmasına, ağzın sağlıklı olması ise sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Diş sağlığı bozuk olan kişilerde sindirim sistemi sorunları ve buna bağlı olarak bir dizi problem ortaya çıkacaktır.

Dişlerin sağlığının korunmaması yoğun diş ağrılarına ve buna bağlı olarak gündelik hayatta aksamalara neden olacaktır. Bu tür durumları ortadan kaldırmak için ağız ve diş hijyenini sağlamak gerekir. Dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması ve sağlıklı gıdalarla beslenmek de dişlerin sağlıklı kalması için önemlidir.

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

diş sağlığı

Diş sağlığını koruyabilmek için öncelikle ağız hijyeninin sağlanması gerekmektedir. Hijyenin tek başına yeterli olmadığı bu konuda düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmelidir.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için şu konulara dikkat edilmelidir:

 • Yılda en az iki kere diş doktoruna başvurulmalıdır.
 • Dişlerin ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor, flor, A, C ve D vitaminleri doğru bir şekilde alınmalıdır. Süt ve süt ürünleri ile taze yeşilliklerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 • Diş fırçalama süresine ve diş fırçasının yumuşaklığına özen gösterilmelidir.
 • Asitli yiyecekler tüketilmemeye çalışılmalıdır.
 • Dişleri sıkma ve gıcırdatma gibi durumlar varsa tedavi olunmalıdır.
 • Dişlere zarar veren kalem ısırma, sert kuruyemişleri kırmaya çalışma gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır.
 • Sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
 • Gazlı içecekler ve şekerli besinler tüketilmemelidir.
 • Ağdalı ve dişe yapışan sakız, yoğunlaştırılmış karamel gibi besinler yenmemelidir.
 • Diş ipi kullanmaya ve diş taşlarının temizlenmesine dikkat edilmelidir.
 • Dişi doğal yollardan temizleyebilen elma, havuç gibi besinler tüketilmelidir.

Diş Sağlığı Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı bir bütün halinde incelenmesi gereken konulardır. Çünkü bu iki yapı sindirim sisteminin ilk basamağı konumundadır. Ağız besinlerin ilk olarak sindirim sistemine dâhil edildiği alandır. Dişler ve dil ise ağız içerisindeki sindirimi kolaylaştıran yapılardır.

Dişler besinlerin mekanik bir şekilde ezilmesini ve yemek borusuna uygun hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle dişlerde oluşacak ağrı ve çürükler sindirimin ilk basamağında sorunlar meydana getirmektedir.

Diş sağlığı; diş dediğimiz kemik doku, diş etleri ve çene sisteminden oluşmaktadır. Bu üç kısmın sağlıklı olması dişlerin de genel anlamda sağlıklı olduğunu gösterecektir.

Diş Sağlığı Nasıl Yapılır?

Dişlerin sağlıklı olması için diş yapılarının bakımını düzenli bir şekilde yapmak gerekmektedir. Küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı geliştirmek sağlıklı dişlerin ilk adımıdır. Beslenme düzenine sebze ve meyveleri dâhil etmek ve zarar veren besinlerden uzak durmak ikinci adım olacaktır.

Dişler bazen genetik sorunlar nedeniyle çürümeye eğilimli olabilmektedir. Bütün önlemleri aldığı halde diş sorunları yaşayan kişilerin doktora başvurması sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Bazı kişilerde vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak diş kırılması, çatlama gibi problemler meydana gelebilmektedir. Kan değerlerine bakılması halinde dişlere etki eden bu durum kısa sürede ortadan kaldırılacaktır.

Dişlere Ne Zarar Verir?

Dişlere en büyük zararı hijyen eksikliği vermektedir. Düzenli ve doğru bir şekilde fırçalanmayan dişlerde bakteri oluşumu kaçınılmaz hale gelmektedir. Devamında ise dişlerde çürükler ve ağrılar oluşacaktır.

Dişlere zarar veren diğer durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişleri sıkmak veya gıcırdatmak.
 • Dişlerin bakımını yapmamak, doktor kontrollerine gitmemek.
 • Asitli gıdalar ve içecekler tüketmek.
 • Şekerli ve yapışkan haldeki besinleri yemek.
 • Bakteri oluşumuna neden olan kurabiye, pasta gibi ürünleri sık sık tüketmek.
 • Sık sık kahve içmek.
 • Sigara kullanmak.
 • Sert kabuklu besinleri dişlerle kırmaya çalışmak.
 • Kalem, sakız gibi şeyleri çiğnemek.

Hangi Diş Daha Sağlıklıdır?

diş sağlığı

İnsanlar için en sağlıklı diş ana diştir. Düzenli bir şekilde bakımı yapılan dişler her zaman için sağlıklıdır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı diş kayıpları yaşanmışsa diş sağlığını korumak için en iyi yöntemlerden biri implant olacaktır. Daha sonra ise zirkonyum dişler ana dişe benzer özellikler taşımasından dolayı tercih edilmektedir. Porselen diş ise sırayı takip eden üçüncü sağlıklı diş durumundadır.

Kaç Yaşından Sonra Diş Çıkmaz?

Süt dişlerinin dökülmesinden sonra 12 yaşına kadar çocuklarda yeni dişler çıkmaya başlamaktadır. Bütün dişlerin tamamlanması ise 17-25 yaş aralığını bulabilmektedir. Bazı kişilerde 20’lik dişlerin çıkışı 20’li yaşlardan sonra da gerçekleşebilmektedir. Ancak genel olarak 12 yaşından sonraki dönemde diş çıkmamaktadır.

Sağlıklı Bir İnsanın Kaç Dişi Olur?

Bebekliğin 6. ayından itibaren dişler çıkmaya başlamaktadır. Çocukluk döneminde 10 üstte 10 altta olmak üzere 20 süt dişi bulunur. Sağlıklı bir yetişkinde ise toplamda 32 tane diş bulunmaktadır. Dişlerin düzenli bir şekilde bakımının sağlanması halinde bu diş sayısı korunabilmektedir. Ancak diş bakımında yapılan hatalar ve dişe zarar veren durumlar nedeniyle sayıda azalmalar meydana gelecektir.

Diş Nasıl Beyazlar?

Sararan dişlerin beyazlaması için düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Ancak fırçalamakla beyazlamayan dişler için limon, karbonat gibi karışımlar hazırlanarak beyazlatıcı olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra diş doktorlarının tavsiye ettiği diş beyazlatıcı ürünler de vardır. Bütün müdahalelere rağmen beyazlamayan dişler için lamine veya zirkonyum uygulamaları yapılmaktadır.

Dişleri Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Dişleri daha sağlıklı ve güçlü bir hale getirmek için fırçalama düzeni oluşturmaya dikkat edilmelidir. Bunun dışında florlü diş macunları kullanılmalı ve diş fırçalama süresi 2 dakikanın altına düşmemelidir.

Güçlü dişlere sahip olmak ve iyi bir diş sağlığı için;

 • Rafine şekerden ve bununla üretilen besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Meyve suları ve enerji içecekleri yerine meyve tüketilmelidir.
 • Kalsiyum, fosfor ve vitamin alımına dikkat edilmelidir.
 • Probiyotik ürünler kullanılarak ağız içerisindeki faydalı bakteriler artırılmalıdır.
 • Ağızda oluşan kuruluk giderilmelidir. Eğer böyle bir sorun varsa doktora başvurulmalıdır.
 • Bol bol su içilmelidir.
 • Nişastalı besinlerden uzak durulmalıdır.

En Güçlü Diş Hangisi?

İnsanların sağlıklı olan ana dişleri en güçlü dişleridir. Ancak diş kayıpları sonrası yeni bir diş yapılacaksa en güçlü diş zirkonyumdan hazırlanmış olan dişler olacaktır. Zirkonyum dişler çene ve diş etleri ile büyük bir uyum içerisindedir. Bu nedenle dişlerde tam bir uyum elde edilmesini sağlamaktadır.

Diş Kaç Yaşına Kadar Büyür?

Normal gelişime sahip bir insanda kalıcı dişlerin çıkması 12-13 yaşında tamamlanmaktadır. Bu süreçte hemen hemen bütün dişler büyümüş ve istenilen olgunluğa ulaşmış olmaktadır. Ancak 6 yaşından itibaren çıkmaya başlayan ve 20’li yaşlardan sonra dahi büyüyen dişler vardır. 20’lik dişler denen bu dişler büyümeye devam ederler. Çıktıktan sonra ise büyümeleri durur.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.