Dil Temizliği Nasıl Yapılır?
BLOG

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil temizliği nasıl yapılır, dilin temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ağız bakımı pek çok hastalığın önlenmesinde oldukça önemlidir. Özellikle de dilin temizliğinin bu konudaki önemi tartışmasız ön plandadır. Dilin temizliğini her sabah dişlerinizi fırçalar gibi aktif şekilde yapmanız gerekiyor.

Diş temizliği için nasıl fırçalar varsa, dilin temizliğinde de özel benzer fırçalar mevcuttur. Dilinizi dışarı çıkararak üst yüzeyini bu özel fırçalarda fırçalamanız yeterli olacaktır. Özel olarak dil temizliği sırasında dikkate almanız gerekenler ise şöyledir;

 • Dilinizin üst yüzeyini görebileceğiniz kadar dışarı çıkarın.
 • Ardından dil yüzeyinizi öncelikle inceleyin.
 • Eğer dil yüzeyinde beyaz bir görüntü görüyorsanız bu doğrudan bakteri birikiminden kaynaklıdır.
 • Dil temizleme aparatları ile fazla bastırmadan dilinizin arka kısmından ön kısmına doğru çekin.
 • Son aşamada ise ağzınızı gargara ile çalkalayarak tamamlayabilirsiniz.

Yukarıda yer verdiğimiz adımları takip ederek gece uyku boyunca ağızda ve dil üzerinde biriken bakterilerden dilinizi arındırmış olacaksınız.

Dil ve Diş Temizliği Arasındaki Farklar

dil temizliği

Diş ve dil temizliği arasında farklılıklar mevcuttur. Nitekim her ikisi de ağız içi bakım kapsamındadır. Gece boyunca uyku esnasında ağızda yoğun bakteri birikimi olur.

Bu bakteriler sabah uyandığınız zaman ciddi ve yoğun bir tat bozukluğu ve ağız kokusuna neden olur. Dişlerinizi standart diş fırçası ve diş macunu ile fırçalayarak temizlemeniz mümkündür. Dilinizin temizliğinizi de buna özel aparatlar ile yapmanız gerekir. Her ikisi arasındaki en temel fark kullanılan malzemelerdir.

Dil Temizliğinin Önemi

Ağız ve dil temizliği pek çok açıdan büyük önem arz ediyor. Bunların başında bakterileri ağızdan uzaklaştırılması yer alır. Ayrıca dilin temizliğinin doğru ve aktif şekilde yapılması ağız kokusunun giderilmesinde de etkin rol oynar. Kısaca dil temizlemenin sağladığı faydaları sıralamak gerekirse de;

 • Diş ve ağız sağlığını korur.
 • Kalan yemek artıklarının, sigara kaynaklı artıkların temizliğini sağlar.
 • Kötü nefes kokusunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Yemek borusu, bademcik ve mide gibi alanların kötü bakterilerden korunmasını sağlar.
 • Dil renginin doğal döngüsüne dönmesini sağlar.

Düzenli ağız bakımı ve dil temizliği yapılmaması halinde mide hastalıkları, ağız içi hastalıklar ve kronik koku problemi yaşayabilirsiniz.  Bu nedenle belirttiğimiz hususları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Dil Temizliğinde Ne Kullanılır?

Ağız bakımı ürünleri arasında dil temizliği ürünleri de yer alıyor. Bu noktada diliniz temizliğini yaparken plastik ya da metal olan dil kazıyıcı aparatları kullanmanız gerekiyor. Bunlara alternatif olarak dilerseniz diş fırçanızı da temizlikte kullanabilirsiniz.

Ek olarak temizliğin son aşamasında ağız gargarası kullanmanız da tavsiye ediliyor. Ekstra bir solüsyon ya da ürün kullanmanıza ise gerek yoktur.

Dil Temizliği Yapılmadığında Ne Olur?

dil temizliği

Ağız, dil ve diş temizliğinin önemini içeriğimiz boyunca vurguladık. Yapılan pek çok bilimsel araştırma da dil temizliği yapılmasının önemini büyük ölçüde vurguluyor. Dil temizlenmediği zaman oluşabilecek en önemli hususları şöyle sıralayalım;

 • Dil üzerinde biriken bakteriler diş sağlığını olumsuz etkiler.
 • Bu bakteriler diş etlerinin zamanla iltihaplanmasına neden olur.
 • Gebelik durumunda düşük ya da kalp krizi gibi durumlara neden olur.
 • Yoğun ve kötü bir nefes kokusu oluşmasına sebep olur.
 • Ağız kokusunun kronikleşmesine neden olur.
 • Yemek borusuna inen bu bakteriler belirtilen bölgede iltihaplanmalara ve hastalıklara neden olmaktadır.

Belirttiğimiz durumlar ciddi sağlık problemleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle de dil temizliği konusunda ultra hassas davranmanız tavsiye ediliyor. Uzmanlar düzenli temizliğin ağız bakımının vazgeçilmez parçası olmasını tavsiye ediyor.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al