Diş Taşı (Tartar) Nedir?
BLOG
diş taşı

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Diş taşı tıp dilinde tartar olarak biliniyor. Neredeyse her bireyde tartar oluşumu söz konusudur. Bu nedenle de tartarın ne olduğu, nasıl giderileceği gibi konular yoğun şekilde araştırılıyor.

En yalın tanımıyla diş taşları dişin yüzey kısmında biriken plakların temizlenmemesi durumunda oluşan sert tabakadır. Bu plaklar gıda maddelerinin atıklarını ve bakterileri oluşturur. Dişi doğru fırçalamamak, rutin ağız bakımına dikkat etmemek ise dişlerde tartarın oluşumunda tetikleyici faktör olarak dikkat çekiyor.

Diş Taşı Neden Olur?

diş taşı

Ağız içerisinde sayısız bakteri mevcuttur. Özellikle de gece uykusunda bu bakterilerin ağız içerisinde yoğunluk kazandığını söylemek mümkündür. Bu bakterilerin her gün sabah rutin ağız bakımıyla giderilmesi gerekiyor. Diş, dil ve ağız içi bakım rutinlerinin doğru yapılmaması halinde dişlerde tartar oluşuyor.

Dişte olan taş yemek, gıda atıklarının ağızda birikerek zamanlar sertleşmesi sonucunda oluşur. Plak ya da tartar gibi isimlerle de bilinen bu rahatsızlığın önleyici temel faktörü doğru bakım rutinidir. Ancak doğru bakım yapıldığı halde belirli aralıklarla diş taşlarının oluşması söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda diş eti iltihabı ve benzeri hastalıklara neden olmaması adına diş tartarlarının temizletilmesi gerekir.

Diş Taşının Zararı Var Mı?

Dişlerdeki taşların zararlı olduğunu ifade etmek gerekiyor. Çünkü ağız bakımının yanlış yapılması diş tartarlarının oluşumunu ve beraberinde ağız içi hastalıkları getiriyor. Diş taşı durumunun nelere neden olabileceğini kısaca aktaralım;

 • Diş fırçalarken ağrı ve sızı hissi,
 • Dişlerin etrafında sert tabaka oluşumu,
 • Diş etlerinin çekilme durumu,
 • Yoğun ağız kokusu,
 • Dişlerde hassasiyet ve sallanma,
 • Diş eti kanamaları,
 • Sıcak ve soğuk yiyecek durumunda hassasiyet,
 • Çene kemiğinde kaymalar,
 • Diş eti çekilmeleri,

Dişlerdeki taşların temizletilmemesi durumunda belirtilen semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomların ileri düzeye ulaşmaması adına diş hekimine başvurarak tedbir almanızı tavsiye ediyoruz.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşlarının temizliği uzman diş hekimleri tarafından yapılıyor. Bu işlemler sırasında özel el aletleri ya da ultrasonik cihazlar kullanılıyor. Diş taşı temizliği sırasında oluşan tartarlar bu yöntemler sayesinde diş eti ve diş yüzeyinden uzaklaştırılıyor. İşlemde herhangi bir ağrı siz konusu değildir. Ender olarak bazı diş kliniklerinde diş taşlarının temizlenmesi için lazer yöntemi de kullanılabiliyor.

Ne Sıklıkla Diş Taşı Temizliği Yaptırmalı?

Diş taşları ağız bakım rutini doğru olsa bile zamanla oluşabiliyor. Bu nedenle uzmanlar diş taşları temizliğinin ortalama 6 ayda bir yapılması gerektiğini vurguluyor. Doğru bir diş muayenesi neticesinde dişlerinizde tartar olup olmadığını analiz etmek mümkündür. Analiz sonrasında doktorun da onay vermesi ile tartar temizliği kolayca çeşitli yöntemlerle yapılır.

Diş Taşı Oluşumunu Önlemek Mümkün Mü?

diş taşı

Diş tartarı oluşumunu önlemek büyük ölçüde sizin elinizdedir. Ağız bakımı hususunda titiz davranmanız bunun ilk adımıdır. Çünkü doğru ağız bakımı rutini dişlerde tartar oluşumunu büyük ölçüde engeller. Dişlerdeki tartar oluşumunu önlemek adına şu detayları dikkate almanızı öneriyoruz;

 • Dişlerinizi doğru fırça ve ürün ile günde en az 2 kez fırçalamanız gerekir.
 • Diş fırçalama aşamasında dişlerin arasında oluşan artıkların giderin.
 • Diş ipi kullanmak da dişlerde tartar oluşumunu önler. Bundan dolayı diş ipi kullanın.
 • Doğru diş macunu kullanımı da diş tartarının oluşumunu önleme niteliği taşır.

Diş taşı oluşumu, temizlenmesi ve dikkat edilmesi gereken tüm hususları içeriğimizde bulabilirsiniz. Tüm bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde tartar oluşumundan mustarip olmayacaksınız. İçeriğimiz boyunca yer verdiğimiz detaylar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu noktada uzman bir diş hekimine başvurarak bilgileri teyit etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al