Diş Köprüsü ve İmplant Arasındaki Farklar
BLOG
diş köprüsü ve implant

Diş Köprüsü ve İmplant Arasındaki Farklar

Diş köprüsü, adından da anlaşılacağı gibi eksik bir dişin bıraktığı boşluğu doldurur. Bu, eksik bir dişi değiştirmek için boşluğun her iki tarafındaki doğal dişlerinizle bir protez dişi bağlamaktır. Köprünün yerleştirilmesi şemada görülmektedir. Bu yazıda diş köprüsü ve implant arasındaki farklar nedir göreceğiz.

İlk olarak, implant, dişetinizin kemiklerine sabitlenmiş bir titanyum vidalardır ve üstlerine kron benzeri bir diş ile kaplıdır. Yan yana kaybolan dişleri değiştirmek için implant destekli bir köprü de kullanabilirsiniz. Bu, implantların üstüne bir köprü bağlamaktır.

Diş köprüsü ve implant, kayıp dişleri restore etmek için ayrı çözümlerdir. Her ikisi de doğal gülümsemenizi geri vermektedir. Çene kemiğinize yerleştirildiği için titanyum vida olan implant fark edilmeyecektir. Sahte dişiniz veya dişleriniz, gerçek dişlerinizin boyutuna, şekline ve rengine benzeyecek şekilde yapılacaktır. Böylece doğal görünüm ve doğal his kazanmanızı sağlamaktadır.

Diş Köprüsü Nedir?

diş köprüsü ve implant

Diş köprüsü, kayıp bir diş veya dişlerin bıraktığı boşluğu dolduran uzun ömürlü bir uygulamadır. Eksik dişinizin veya dişlerinizin bıraktığı boş alana sığacak şekilde bir araya getirilen birkaç parçadan oluşmaktadır. Parsiyel protezler diş köprüleri ile değiştirilebilir. Bu köprü, konuşma ve çiğneme yeteneğinizi ve dişlerinizin görünümünü değiştirecektir.

Altın, alaşım veya porselen, diş köprüsü oluşturmak için kullanılabilecek malzemelerden sadece birkaçıdır. Porselen, ön dişlerin yerini almak için sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü doğal diş renginizle kolayca eşleşmektedir.

Diş köprüsü ve İmplant arasındaki farkları anlamak için implantın ne olduğuna bakalım.

İmplant Nedir?

diş köprüsü ve implant

İmplantlar, tek veya çoklu diş protezlerini desteklemek için çene kemiğine yerleştirilen titanyum bazlı yapay diş kökleridir. Uygun kemik yoğunluğuna sahip olan ve ciddi sistemik bozukluğu olmayan herkes tedavi için uygundur.

Hasta klinik ve radyografik olarak incelenmektedir. İmplantın türü, çapı ve uzunluğu ile protezin tipi bulgulara göre seçilmektedir. Terapinin uzunluğu bazen altı aya kadar sürmektedir.

İmplant uygulama işlemi sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır. Uyuşturma işlemi bittiğinde hasta artık herhangi bir ağrı yaşamaz. Tek bir implant 15 dakika gibi kısa bir sürede uygulanmaktadır. İşlemden sonraki bir ila iki gün boyunca ağrı kesici ve buz uygulaması yapılabilir. Dikişler ameliyattan 7-10 gün sonra alınır. Böylelikle işlem tamamlanmaktadır.

Diş Köprüsü ve İmplant Arasındaki Farklar

Diş köprüsü, iki kron arasında asılıdır ve bir köprü oluşturur. Hekim genellikle doğal dişlerin yanlarına kron takmak için dolgu malzemesi kullanmaktadır.

Bir diş köprüsü ve bir implant arasındaki temel fark, köprünün komşu dişleri desteklemesi ve implantın çene kemiğine vidalanmasıdır. Diş köprüleri, renk uyumlu olmasına rağmen, implantlar kadar belirgin olmaz. Ayrıca zamanla zayıflayabilir. Ancak, implantlar doğal dişler kadar uzun ömürlüdür ve çene sağlığını korumaktadırlar. Eksik dişin yerine geldiğinde, implantlar kemik kaybını önlerken, diş köprüleri bu işlevi yerine getirmez. Bireysel durumunuz ve çene sağlığınız dikkate alınarak en uygun seçimi yapmalısınız.

Diş köprüleri ve implantlar arasındaki farkların yanı sıra, her iki seçenek de avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, diş köprüleri daha ucuz ve hızlı bir seçenek olabilir ve ayrıca komşu dişleri korumaktadır. Ancak, diş köprüleri, diş eti ve dişlerin yapısının sağlıklı olmasını gerektirir ve zamanla onarım gerektirebilir.

İmplantlar ise daha pahalı olabilir ancak daha uzun ömürlüdür ve çene sağlığını korur. Ancak, implantların yerleştirilmesi daha uzun bir süreçtir ve implantların yerleştirilmesi için çene kemiğinin yeterli miktarda olması gerekir.

Son olarak, her iki seçenek de diş hekiminiz tarafından yapılmalıdır ve her birinin uygun olduğu durumlar vardır. Hangi seçeneği kullanacağınıza karar vermeden önce, diş hekiminizle konuşmanız ve onun önerilerini dinlemeniz önemlidir.

Diş köprüsü ve implant arasındaki farklar bunlardır.

Diş Köprüsü Mü İmplant Mı? Hangisi Daha İyi?

Köprünüze veya implantınıza hem tedaviden hemen sonra hem de uzun mesafe boyunca dikkatli bir şekilde bakmalısınız.

Bir köprü ile diş ipi kullanmak biraz daha zordur. Yine de diş hekiminiz size uygun şekilde ilgilenmeniz için gereken tüm bilgileri sağlayacaktır. Sigara içiyorsanız, çene bölgesine radyasyon tedavisi gördüyseniz veya kontrolsüz diyabetiniz varsa, diş implantları sizin için önerilmeyebilir. Bir diş köprüsü ve implant yapılmadan önce, diş hekiminiz sahip olabileceğiniz herhangi bir diş eti hastalığını tedavi etmek için sizinle çalışacaktır.

Diş köprüsü ve implant arasındaki farklar bu şekildedir.

Her durumun benzersiz olduğunu unutmayın. Bu nedenle, kapsamlı bir klinik muayene yapacak ve mevcut tedavi seçeneklerinizi sizinle gözden geçirecek diş hekiminizle konuşun.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.