Diş Erozyonu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
BLOG
dis erozyonu

Diş Erozyonu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş erozyonu ve aşınması, dişlerin sert, koruyucu tabakası olan minesinin zamanla kaybına neden olmaktadır. Bu, dişlerin içinde veya çevresinde enfeksiyon riskini artırmaktadır. Aynı zamanda diş çürümesi, yongalar ve çatlaklar gibi sorunlara yol açmaktadır. Asidin neden olduğu erozyon, şeker ve asit açısından zengin yiyecek ve içeceklerin sık tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Diş minesini koruyan sağlıklı bir gülümsemeye devam etmek mi istiyorsunuz? O zaman şekerli yiyecek ve içecek tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Çünkü bu, erozyonun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle gazlı içecekler ve meyve sularını uzun süreli kullanımından kaçının.

Diş Erozyonunun Nedenleri Nelerdir?

diş erozyonu

Sağlıklı hücrelerin oluşması ve sürdürülmesi gerekmektedir. Bunun için de hayati besinleri eksiksiz bir şekilde tüketmek gerekir. Bu besinlerin eksikliği, diş minesinin aşınmasına ve bir bütün olarak sağlığın bozulmasına neden olmaktadır. Diş minesinin aşınması da beraberinde ağrı ve sorunlar getirmektedir. Minenin aşınmasının diğer sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşlanma
 • Yetersiz Ağız Sağlığı
 • Ağız Kuruluğu
 • Asit Reflü
 • Diş Gıcırdatma

Diş Erozyonunun Belirtileri Nelerdir?

diş erozyonu

 • Minenin zarar görmesiyle ortaya çıkan erozyonun belirtileri aşağıdaki gibidir.
 • Diş minesinin rengi açılmaktadır. Böylelikle dişler daha beyaz görünmektedir.
 • Dişlerin uçlarının kırılmaktadır. Bunun haricinde çatlamaktadır.
 • Dişlerin üst kısımları yumuşamaktadır.
 • Diş eti çekilmesi oluşmaktadır. Bundan dolayı dişler daha fazla görünmektedir.
 • Dişlerin arasında çatlaklar oluşmaktadır.
 • Dişlerde rahatsızlık hissi oluşmaktadır.
 • Ağızda tat değişikliği oluşmaktadır.
 • Dişler oval hale gelmektedir.
 • Dişlerin arasında açık alanlar oluşmaktadır.
 • Diş erozyonu ilerlemesiyle birlikte belirtiler daha belirgin hale gelmektedir. Ayrıca dişlerde daha ciddi zararlar oluşmaktadır. Bu nedenle bu rahatsızlığın erken teşhis edilmesi ve önlenmesi önemlidir.

Diş Erozyonu Nasıl Tedavi Edilir?

diş erozyonu

Dişlerin aşınması genellikle tedavi gerektirmeyebilir. Diş hekimi, sık muayeneler ve rehberlikle durumun kötüleşmesini ve erozyonun ilerlemesini önlemektedir.

Genellikle, dişe bir dolgu yapmak onu eski haline getirmek için yeterlidir. Daha ciddi durumlarda, diş hekiminin kaplama uygulaması gerekebilir.

Diş Erozyonu Nasıl Önlenir?

Diş erozyonunu birkaç yolla önleyebilirsiniz. Daha iyi ağız sağlığı için kimyasal olarak değişen diş macunu, gargara, jel veya florürlü diş macunu kullanabilirsiniz. Asitli yiyecek ve içeceklerin neden olduğu diş aşınmasını yaşamamak için bunlar uzak durun. Eğer tamamen uzak duramıyorsanız sınırlayın.

Gün boyunca atıştırmak, dişlerin çürüme olasılığını artırmaktadır. Şeker ve nişasta bakımından zengin yemekler tükettikten sonra, dilde birkaç saat asitli bir his oluşmaktadır. Bu hissiyatı yok etmek için ağzınızı çalkalayın. Aynı zamanda bu dişlerin çürümesini engellemektedir.

Öğün aralarında şekersiz sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek tükürük salgısını tipik oranın 10 katına kadar artırmaktadır. Tükürükte bulunan faydalı elementler dişlerin yapımına yardımcı olmaktadır. İçeceklerde ve yemeklerde asitliği azalttığı kanıtlanmış ksilitol içeren şekersiz sakızı seçin.

Tükürük hacminiz düşükse veya ağız kuruluğunuz varsa, gün boyunca fazladan su için. Nazik bir fırça kullanın. Sert fırçalamadan kaçınmaya çalışın. Buna ek olarak, asitli yemek veya içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamadan önce en az bir saat bekleyin.

Diş Sağlığını Korumak İçin Birkaç Öneri

Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın ve yumuşak bir şekilde fırçalayın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi temizlemeden önce belli bir süre bekleyin. Asitli yiyecek ve içecek tüketiminden sonra ağzınızı su ile durulayın.

Asitli yiyecek veya içecekleri tüketirken, diş minesini korumak için yemek saatlerinde tüketmek en iyisidir. Bu içecekleri içerken pipet kullanın. Çünkü pipet, sıvıları ağzın arka kısmına, dişlerden uzağa yönlendirmektedir. Böylelikle diş erozyonu sorunundan korunmuş olursunuz.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al