Diş Sararması Neden Olur?
BLOG
diş sararması

Diş Sararması Neden Olur?

Diş sararması dişin sarımtırak bir renk almasıdır. Yani dişler olması gerektiği kadar parlak veya beyaz değillerdir.

Dişlerinizin rengi değişebilir, beyazdan diğer tonlara geçebilir veya beyaz veya siyah lekeler oluşabilir. Kahve, çay, kola ve şarapların yanı sıra belirli meyve ve sebzeler dişleri lekelemektedir.

Diş Sararması Nedir?

diş sararması

Dişlerin sararması, dişlerin renginin solmasına veya koyulaşmasına neden olan bir durumdur. Sararma, dişlerin üst tabakası ve içinin renk değiştirmesine neden olmaktadır. Yani bu durum, dişlerin pek de sağlıklı olmadığının kanıtıdır.

Diş sararması çoğu kişinin mustarip olduğu konulardan biridir. Fakat bu problemin çözümü basittir. Çözüm, ilk başta kişinin kendisidir. Kişi, dişlerine iyi baktığı takdirde sararma meydana gelmeyecektir. Bu iyi bakma durumu, hem zararlı yiyeceklerden uzak durma hem de diş bakımıyla alakalıdır.

Diş Sararması Çeşitleri Nelerdir?

Diş sararmasının iki ana formu vardır: içsel ve dışsal. İçsel olarak dişin sararması, dişin iç kısmından veya minesinden kaynaklanmaktadır. Dıştan dişin sararması ise dış sebeplerden kaynaklanmaktadır. Dış sararmada, beyazlatma işlemi genellikle daha başarılı olmaktadır.

Dişin içten sararması, diş içinde meydana gelen çeşitli iç değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu renk bozuklukları, diş yapısı içindeki kimyasal veya fiziksel değişikliklerden dolayı meydana gelmektedir.

Kişiler yaşlandıkça, diş etinde problemler meydana gelmektedir. Böylelikle, dişin iç yapısı, kişiler arasında sarı, kahverengi veya gri renge bürünür. Bu da dişe sarı, kahverengi veya gri bir ton vermektedir. Bu, dişin içsel renk bozukluğuna neden olmaktadır.

Diş hasarı da dişin sararmasına neden olmaktadır. Bir dişin pulpası ölürse, diş rengi koyulaşmaktadır. Hatta siyah renginde bile olabilir. Ek olarak, diş çürüğü dişlerin rengini bozmaktadır. Böylece dişlerde sarı görünüm ortaya çıkmaktadır.

Bazı antibiyotikler ve gençlik döneminde aşırı florür kullanımı gibi bazı durumlar, diş minesinde renk bozulmasını ortaya çıkarmaktadır. Bundan dolayı diş renginde anormallikler oluşmaktadır.

İç taraftan dişin sararması için en etkili tedavi, porselen kaplamalar veya lekeli diş minesini gizleyen başka bir prosedürdür.

Dışsal diş sararması en yaygın sararma türüdür. Bu sararmalar yediğimiz yiyeceklerden ve içeceklerden kaynaklanmaktadır. Bunun olması için yediğimiz yiyeceklerin illaki renkli olmasına gerek yoktur. Elma ve patates açık renkli olmalarına rağmen dişlerde renk sararmasına neden olmaktadır.

Diş Sararması Nasıl Tedavi Edilir?

diş sararması

Sararmanın kaynağına göre diş beyazlatma tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir. Sararma, dişleri hassaslaştırabilmektedir. Ancak bu olumsuz etki, genellikle beyazlatma işlemi tamamlandığında ortadan kalkmaktadır.

Dişlerinizi dişçi muayenehanesinde beyazlatırdıysanız, işlemden sonra birkaç kere daha kontrole gitmeniz gerekmektedir. Diş etlerinizi jel veya kauçuk bir kalkanla koruduktan sonra dişlerinize beyazlatıcı bir madde uygulanmaktadır.

Diş beyazlatma işlemi, sararmış dişleri eski rengine döndürme işlemidir. Bu işlem hem görüntüyü hem de dişin sağlığını düzeltmektedir.

Dişlerin Sararmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Dişlerin sararmasının birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerin başında beslenme alışkanlıkları en başta gelmektedir. Örneğin sürekli kahve ya da çay içmek dişleri sarartmaktadır. Bundan dolayı bu içecekleri gün içerisinde çok fazla içmemek gerekmektedir.

Aynı şekilde şekerli yiyecekler de dişleri sarartan sebeplerden biridir. Fazla şekerli yiyecek tüketimi aynı zamanda dişlerin çürümesine de sebep olacaktır. Bu tüketimlere ek olarak sigara da yine sararmaya sebeptir. Hatta sigara, dişleri sarartan en büyük etkendir. Bundan dolayı bu ürünlerden uzak durmak gerekmektedir. Eğer uzak durulmuyorsa da tükettikten sonra dişleri fırçalamak zararı aza indirecektir.

Diş sararması, dişlere iyi bakıldığı takdirde meydana gelmez. Bundan dolayı gerek diş hekiminizin önerileri gerekse rutin diş bakımınızı yapmayı ihmal etmeyin.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al