Dişteki Kılcal Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?
BLOG
dişteki kılcal çatlak

Dişteki Kılcal Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Dişteki kılcal çatlak mikroskobik çatlakları veya kırıkları olan dişleri ifade etmektedir. Bu çatlağın ciddiyeti değişebilir. Küçük, ağrısız bir boşluk olarak başlayabilir ve dişin ikiye bölündüğü noktaya kadar gelişebilir.

Tedavi seçenekleri; kırığın büyüklüğü ve ciddiyeti gibi değişkenlere dayanmaktadır. Ayrıca diş etine ne ölçüde yayıldığı da dikkate alınmaktadır. Bazı küçük çatlaklar, tedavi gerektirmez. Fakat diş, ciddi bir durumdaysa, diş hekimi bir kron veya kök kanal tedavisi uygulamaktadır.

Dişteki Kılcal Çatlağa Neden Olan Nedir?

dişteki kılcal çatlak

Bir dişte küçük bir çatlağa veya daha büyük bir kırılmaya neden olabilecek birçok şey vardır. Dişleriniz ne kadar çok aşınma ve yıpranma yaşarsa, yaşlandıkça çatlaklar oluşma olasılığı o kadar artar.

  • Sert nesneleri, yiyecekleri ısırmak ve çiğnemek
  • Dişlerin sıkmak. Yani çiğneme sırasında düzensiz basınç
  • Üst ve alt dişlerin birbirine sürtünmesi
  • Diş yapısı geçmişte zayıflamışsa, örneğin büyük bir boşluğa veya büyük bir dolguya sahipse, normal çiğneme kuvvetleri

Dişteki kılcal çatlak oluşumuna sebep olmaktadır.

Diş minesindeki çatlakların çoğu düz ve o kadar küçüktür ki fark edilmez bile. Hatta bu çatlaklar bazen röntgende bile görünmez. Ta ki sızlayana kadar. Dişte sızı ve ağrı hissedildiğinde bu çatlaklar anlaşılmaktadır.

Dişteki Kılcal Çatlak Normal Midir?

Yetişkinlerin zamanla düzenli ısırma ve çiğneme nedeniyle çatlaklar elde etmeleri doğaldır. Hatta bazı durumlarda, çatlaklar derin ve geniş olabilir. Böyle durumlarda çatlağın etraflarında çürük oluşmaktadır. Bundan dolayı sıcak ve soğuk yiyecekleri yerken ya da içerken rahatsızlık duyulmaktadır.

Eğer dişlerinizde kılcal çatlağın oluştuğunu düşünüyorsanız bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir.

Diş Hekimleri Dişteki Kılcal Çatlağı Düzeltebilir Mi?

dişteki kılcal çatlak

Diş hekimleri dişteki kılcal çatlak sorununu çözebilirler.

Dişte kılcal çatlak oluştuğunda bu hafif ya da şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Çatlak dişler ayrıca vücudun diğer bölgelerine yayılabilen oral bir enfeksiyona da neden olabilmektedir. Bu risk nedeniyle, bir diş hekiminden tedavi almanız gerekmektedir.

Çatlak bir dişe neyin neden olabileceğini anlamak çok önemlidir. Bu çatlağın nasıl oluştuğunu öğrendikten sonra, çatlamayı önlemek için gerekli adımları atmanız gerekmektedir. Ayrıca, kırığın sebebinin bilinmesi, en iyi tedavi yönteminin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Sert eşyaları çiğnemek, dişleri gıcırdatmak veya sıkmak, kaza geçirmek, eşit olmayan çiğneme basıncı yaşamak ve zayıf dişlere sahip olmak, kılcal çatlağın tipik nedenlerindendir.

Diş hekimleri, uygun ağız sağlığını yeniden kazanmak için ihtiyaç olan kırık diş onarımı prosedürlerini hastalara uygulamaktadırlar.

Dişteki Kılcal Çatlağı Onarmak İçin Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

Bir diş sağlığı uzmanı, çatlağın derecesine göre dişi tedavi edecektir. Hasarlı bir dişte sinir hasarını ve apse oluşumunu önlemek için tüm tedaviler uygulanmaktadır. Dişteki kılcal çatlak sorunu için aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

  • Diş Konturlama: Kırık bir diş, kozmetik şekillendirme işleminin bir parçası olarak parlatılmaktadır ve yuvarlanmaktadır.
  • Dental Bonding: Bonding, bir diş kırığını reçine ile doldurma işlemidir. Bir dişin konturunu eski haline getirmek için genellikle ısırma kenarındaki küçük kısımlar düzeltilmektedir.
  • Kanal Tedavisi: Kanal tedavisi, kırık pulpaya kadar uzandığında tercih edilmektedir. Hasarlı pulpanın çıkarılması gelecekteki diş bozulmasını önlemektedir.
  • Diş Kaplaması: Diş hekimleri, destek vermek için dişin önemli bir parçası kaldığında kaplamalar kullanır. Hasarlı bir dişin önüne ince bir porselen veya plastik tabakası uygulanmasını gerektirir.
  • Diş Tacı: Taçlandırma, kırık bir dişin porselen veya seramik bir taç ile kaplanması işlemidir. Kaplamalar için yeterli destek olmadığında bu bir seçenektir.

Küçük bir diş kırığı ya da kılcal çatlak küçükse onarım ihtimali yüksektir. Fakat dişteki kılcal çatlak sorununda hasar çok ciddi olduğunda, diş hekimi dişi çekmeyi önerecektir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al