try
Gummy Smile Hakkında Bilmeniz Gerekenler
BLOG
gummy smile

Gummy Smile Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 Gummy Smile, diş etlerini sağlıksız bir şekilde şişmiş bir şekilde gösteren diş etlerinin belirgin olduğu bir gülümseme, kişinin görünümünü bozan diş sorunlarından biridir. Diş eti gülümsemesi bunun için başka bir isimle tanımlanır.

Bu sorunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Gummy Smile sorununa sahip olan bir kişi, konuştuğunda veya güldüğünde normalden daha görünür diş etlerine sahiptir. Tedavi yöntemleri ise yenilikçi ve modern yöntemler olarak ağız ve diş sağlığı literatüründe yerini almaktadır. Zenit Dent, sizlere bu konuda en yenilikçi tedaviyi hastalarıma sunmaktan mutluluk  duyar.

Gummy smile gülümsemesi bireyin gülümsediği ilk anda fark edilebilir. Genel görüntüde estetik deformasyon olarak belirginliğini koruyan bu problem yeme sorunlarına ve kanamalı enfeksiyona kadar birçok büyük soruna yol açabileceğinden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hastalığın dağılımı ise cinsiyet guruplarında farklılıklar gösteriyor. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Yapılan genel anketlerde bu durumun görüntüyü bozan bir estetik sorun olduğu yönünde de kaygılar öne çıkmaktadır.

Gummy Smile sadece estetik bir problemden çok daha fazlasıdır.

Gummy Smile Nedir?

gummy smile

Diş etlerini belirgin olduğu Gummy Smile gülümsemesi, gülümsediğinizde diş eti çizginizin çok fazla çıkıntı yapmasıdır. Bu çıkıntı bakterilerin ve plakların diş etlerine yerleşmesine neden olur. Bu durum dolaylı olarak da ağız ve diş sağlığının olumsuz etkilenmesine  neden olur.

Zaten bu sorunun ortaya çıkmasının temelinde de yine diş ve ağız sağlığı birincil etmendir. Bu nedenle tedavi sürecinin  başlangıç noktası ağız sağlığının tespit edilmesidir.

Altta yatan sorunların tespit edilmesiyle birlikte tedavi süreci bireyin özellikleri de dikkate alınarak planlanır. Bu süreçte bireyin yaşı, geçirmiş olduğu tedaviler ve özellikle ağız ve diş sağlığı konusundaki sağlık geçmişi dikkate alınmalıdır.

Burada, ortodontik terapi veya kronlar gibi cerrahi olmayan bir süreçle veya cerrahi bir teknikle, örneğin bir dişeti ameliyatı veya dudak yeniden konumlandırma ameliyatı gibi çeşitli tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sorun Gummy Smile ile ilk muayene sonrası sizin için en uygun tedavi yöntemini de birlikte belirleyebiliriz.

Gummy Smile Oluşumunun Başlıca Nedenleri

Gummy smile birkaç nedeni olabilir; ancak, aşağıdakiler en tipik olanlardır:

  • Genetik etmenler veya aşınma nedeniyle diş etlerine kıyasla küçük olan dişler.
  • Üst dudağın çok kısa olması
  • üst dudak uzunluğu
  • Dişeti hipertrofisi, genellikle uzun veya büyük boy diş etleri olarak bilinir.
  • Dikey maksiler fazlalık, çıkıntılı diş etlerine neden olan üst çenenin aşırı büyümesi.

Gülüşünüzün, dişlerinizin, dudaklarınızın, çenelerinizin ve diş etlerinizin estetiğini belirleyen birincil unsurlar olarak, nedenlerin hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Her şey orantıya ve düzene uygun hale getirilmedir. Böylece ağız sağlığı olması gereken haline getirilebilir.

Yani, güldüğümüz de görünen dişlerimiz ağız içindeki büyük yapbozun birer parçasıdır. Bu yapboz diş eti, dişler ve çene ile bütünleşir yapının tamamını ortaya çıkarır.

Yapbozun bir parçası bile yanlışsa, diğerlerini etkileyebilir. Gummy Smile sorunu için birçok etkin tedavi ve müdahaleden bahsedebiliriz. Temelinde genetik faktörler ve çevresel etmenler olsa bile bu görünüşte estetik kabul edilen sorunun tedavisi mümkündür.

Gummy Smile Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi tespit aşamasından itibaren başlatılır ve burada ana nedeni tespit etmek Gummy Smile tedavisinin en etkili adımıdır.

Sorun gerçekten neden kaynaklandı sorusuna yanıt arayarak Gummy Smile nedenlerini tespit ederiz.

Nedenler, genetik kalıtsal veya sonradan ortaya çıkan çevresel sınıflandırmada değerlendirebileceğimiz etmenler yüzünden  ortaya çıkmış olabilir.

Gülümsemeniz düzgün bir şekilde hizalandığında diş etleriniz daha az görünür, bu da Gummy Smile gülümsemenizin görünümünü en aza indirir. Ortodontik tedavinin diş etli gülüşünüz için en iyi eylem şekli olup olmadığını belirlemek için diş hekiminize danışmalısınız. Zenit Dent’in uzman kadrosu ile  ağız ve diş sağlığınızı önemsiyoruz.

Gummy Smile sorununa neden olan önemli bir altta yatan sorun yoksa, kaplamalar veya kronlar uygulanabilir. Diş yapısının düzeltilmesi ile  diş eti problemi de rahatsız edici boyuttan uzaklaşacaktır.

Dişlerinize bir kaplama veya taç yaptırmak sadece kozmetik bir işlemdir ve  buna neden olan altta yatan bir sorun varsa önce diğer tedavi yöntemleri değerlendirilmelidir.

Sorunun kaynaklarını ve sizin için özelleştirilmiş tedavi yöntemlerini birlikte tespit edip sağlığınıza bir adım atabiliriz.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?