Periodontist Nedir ve Ne Yapar?
BLOG
periodontist

Periodontist Nedir ve Ne Yapar?

Periodontist, hekimliğinin ardından ek olarak periodontik eğitim almış olan diş hekimidir.

Periodontoloji, dişlerin destekleyici yapılarını etkileyen hastalıkların ve rahatsızlıkların incelenmesidir. Dişleri destekleyen diş etleri, çene kemiği ve bağlar bir periodonti uzmanı tarafından tedavi edilir. Bazen diş eti hastalığı olarak adlandırılan periodontal hastalık, bu destekleyici sistemlerde en sık karşılaşılan sorundur. Dişlerde ciddi bir plak birikimi, diş etlerinin bakteriyel bir enfeksiyonu olan diş eti hastalığına neden olabilir. Geleneksel tedavi ile düzelmeyen şiddetli diş eti hastalığınız varsa, diş hekiminiz bir periodonti uzmanını görmenizi önerecektir.

Periodontist Nedir?

periodontist

Diş eti hastalığını önlemeye, tanımlamaya ve tedavi etmeye odaklanan bir diş hekimi periodontist olarak bilinmektedir. Ayrıca, diş eti sorunlarının gelişmesinin erken belirtilerinden biri olan oral inflamasyonun yönetilmesine de yardımcı olmaktadırlar.

Dişeti iltihabı, diş eti hastalığının erken evresi için kullanılan bir terimdir. Muayene olarak, ağzı ve dişleri temiz tutarak ve diş hekiminizi sık sık görerek bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Diş eti hastalığının daha şiddetli bir formu olan periodontitis ise daha ilgili bir eylem planı gerektirmektedir. En iyi tedaviyi belirlemek için de daha sonra bir diş muayenesi yapılmalıdır.

Periodontist Hangi Hastalıklarla Uğraşır?

Ölçekleme ve kök planya teknik olarak birbirinden ayrı olmasına rağmen birlikte en sık kullanılan işlemlerdir. Ölçekleme; diş eti plak ve diş taşı (sertleşmiş plak) çizgisinin altındaki diş yüzeylerinin temizlenmesi işlemidir. Diş fırçanız bu sorunu etkili bir şekilde tedavi edemez.

Kök planyalama ölçeklemeyi takiben gerçekleştirilmektedir. Plak ve diş taşının çıkarılması ve bakteriyel endotoksinlerin getirdiği değişmiş ve kirlenmiş kök yapısını takiben, kök planyalama diş kökünün yüzeyini pürüzsüzleştirmektedir. Sonuç olarak, diş etleri ve diş kökleri arasında bakterilerin büyüyeceği ve diş eti hastalığına yol açacağı çatlaklar kalmaz.

Dişleriniz için destek sistemleri çene kemiği ve bağlardır. Enfeksiyona neden olan mikroplar, diş etleri ve dişler arasında boşluk veya cepler varsa girmektedir. Bu ceplerin oluşumunu önlemek için bağları ve kemiği yeniden şekillendirmek için kemik cerrahisi kullanılmaktadır.

Diş Hekimi ve Periodontist Arasındaki Fark Nedir?

periodontist

Diş hekimi ve periodontist arasındaki fark, diş hekimliği ve diş eti ve çevresindeki dokuların sağlığı ile ilgilenen uzmanlık alanlarıdır.

Diş hekimi genel olarak ağız ve diş sağlığı, diş çürümeleri, diş eti hastalıkları, diş hastalıklarının tedavisi gibi konularda uzmanlaşmıştır. Diş hekimi diş çekme, dişte çürüme bulunan dişlerin onarımı, diş protezlerinin yapımı, dişlerin beyazlatılması gibi işlemleri yapabilir.

Periodonti uzmanı ise diş eti ve diş eti sağlığı ile ilgili olan sorunların tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimidir. Bu hekim diş eti iltihabı (parodontitis), diş eti kaybı, diş eti hastalıklarının tedavisi, diş eti cerrahisi, implant tedavisi gibi konulara odaklanır.

Yani, diş hekimi genel diş sağlığı konularında uzmanlaşmış iken, periodontist diş eti ve diş eti sağlığı konularında uzmanlaşmıştır. Ağız ve diş sağlığı konularında daha derinlemesine bir tedavi gerektiğinde, hastalar periodontistlere başvurabilirler.

Bazı diş hekimleri diş etleri için hizmet verirken bile kendilerini tam olarak periodontist olarak tanımlayamazlar. Bir diş hekimi, periodontist veya başka herhangi bir diş hekimliği uzmanı olmak için diş hekimliği okulu dışında daha fazla eğitim ve çalışma tamamlamalıdır.

Diş hekimi olmak için diş hekimliği diplomasına ve lisans derecesine ihtiyacınız vardır. Bir periodontist olarak pratik yapmadan önce yani diş hekimliği okulunu tamamladıktan sonra 2-3 yıllık bir periodontik eğitimini tamamlamalısınız.

Diş hekimleri, uzmanlıkları nedeniyle hastaları periodontistlere yönlendirmektedirler. Donanımlı olan diş hekimleri dişleri, çeneyi etkileyen yumuşak doku ve kemiği tedavi eder. Aynı zamanda diş implantı ve diş eti hastalıkları gibi prosedürleri tedavi etmektedir. Buna ek olarak, uygulamalarını öncelikle bu tür uzman bakımı sağlamaya yoğunlaştırdıkları için ziyaretinizi daha kolay hale getirebilecek bu tedavileri sağlayan çok daha fazla uzmanlığa sahiptirler.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al