try
Diş Şekillendirme Nedir? Nasıl Yapılır?
BLOG
diş şekillendirme

Diş Şekillendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Kozmetik diş şekillendirme, dişinizin veya dişlerinizin şeklini değiştirmek için az miktarda emayenin çıkarılmasını içerir. Kozmetik konturlama, görünümünüzü geliştirmek için dişlerinizin boyutunu, şeklini veya görünümünü değiştirmeyi amaçlar.

Bunu yapmak için, bir diş hekimi uzmanı lazer kullanarak dişlerinizden emayeyi çıkarır. Bu tedavi, dişinizi riske veya potansiyel yaralanmaya maruz bırakmaktan kaçınmak için özel diş yapınız tarafından kısıtlanır. Emaye, dişlerinizin hassas iç kısmını kaplayan dişlerinizin güçlü dış kaplamasıdır.

Diş Şekillendirme Nedir?

diş şekillendirme

Adından da anlaşılacağı gibi, diş şekillendirme dişleri değiştirmeyi içerir. Odontoblastlar, kaplamalar  ve  implantlar, diş hekimliği mesleğinde dişlerin görünümünü iyileştirmek için kullanılan prosedürleri tanımlamak için kullanılan terimlerdir.

Dişin yüzeyini, şeklini veya uzunluğunu iyileştirmek için, küçük bir diş minesi parçası çıkarılabilir. Birçok insanın yontulmuş, kırılmış veya yanlış hizalanmış dişlerinin düzeltilmesi gerekir. Bu sorunları çözmek için konturlama kullanılır.

Gülüşünüzdeki küçük kusurları onarmak istiyorsanız dişleri şekillendirme en iyi seçenek olabilir. Küçük diş örtüşmesi, kalabalıklaşması ve farklı boyut ve şekillerdeki dişler gibi diğer diş problemleri de bu yöntemle ele alınmaktadır. Küçük boyutlarına rağmen, bu sorunlar çözülmezse gelecekte daha büyük olma potansiyeline sahiptir.

Şekilsiz dişler damak kesilmelerine, doku zedelenmelerine, ağız içi şekil bozukluğu kaynaklı bakteri üremesine  neden olabilir.

Tam olarak  temizlenmeyen dişler ve diş etleri şekil bozukluğundan kaynaklı olarak çürüme  eğilimi gösterebilirler.

Bu sorunları, gülüşünüzün görünümünü de iyileştiren invaziv olmayan bir teknik olan diş şekillendirme ile çözebilirsiniz. Daha da iyisi, konturlama, hayallerinizdeki gülümsemeyi elde etmek için dişçi koltuğunda çok fazla zaman geçirmenizi gerektirmez.

Sadece  güzellik ve  estetik kaygılarla değil aynı zamanda sağlığınız için de dişleri şekillendirme  uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Dişler Nasıl Şekillendirilir?

Dişlerinizle ilgili sadece hafif yanlış şekilli veya aşırı uzun dişler gibi küçük kozmetik problemler diş şekillendirme ile çözülebilir. Şekillendirme ile ilgili en büyük sorun, dişlerinizi biraz incelterek sizi sıcağa ve soğuk hislerine karşı daha hassas hale getirmesidir. Ek olarak, dişlerinizi aşındırıcılardan koruduğunuzdan emin olun ve hala mevcut olan kaplamayı yıpratmaktan kaçınmak için yumuşak bir şekilde fırçalayın.

Şekillendirme bittiğinde dişleriniz doğal görünümlü bir parlaklık için cilalanacaktır. Bu teknik harika sonuçlar veren daha az müdahaleci bir kozmetik diş hekimliği tekniğidir. Aynı zamanda dişlerinizi düzleştirmek için en hızlı yöntemler arasındadır.

Diş Şekillendirme Kimler Yapar?

diş şekillendirme

Diş şekillendirme prosedürü  tam olarak anlaşılamamıştır. Hastalar sıklıkla diş hekimlerinden bir dişin boyutunu küçültmelerini isterler, böylece diğerlerinin boyutuyla daha uyumlu olur. Yeni bir popüler televizyon dizisi ekranlara geldiğinde, başrollerin estetik diş müdahaleleri varsa bu istekler yoğunlaşır. Diğer zamanlarda, dişleri şekillendirme bir dişi aşırı doldurmak için kullanılır ve ekranlarda boy gösteren karakterlerin diş yapısına benzetilmek istenir.

Neyse ki, diş hekiminiz kozmetik konturlamanın ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını anlamada değerli bir kaynak olacaktır. Bir muayene sonrası ve dolgunuz hakkında bilgi edinmek ve operasyonun gerekli olup olmadığını belirlemek için uzman doktorunuz size burada destek olacaktır.

Diş Şekillendirmenin Maliyeti Ne Kadardır?

diş şekillendirme

Dişleri şekillendirmenin veya yeniden şekillendirmenin fiyatı değişebilir. Yontulmuş, kırılmış veya hizalanmamış dişlere sahip olmak sizi daha az güvende hissettirebilirken, bunun gibi gereksiz işlemler pahalı olabilir. Ek olarak, kompozit veya porselen kaplamalar diş sağlığınız ve görünümünüz için daha sağlıklı oldukları için çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bazı durumlarda, diş şekillendirme uygun fiyatlı bir çözüm olabilir. Bu nedenle, çok az hazırlık gerektiren veya hiç hazırlık gerektirmeyen gofret inceliğindeki kaplamalar gibi daha güvenilir teknikler seçmek, bazen daha bütçesel bir anlam ifade edebilir. Diş hekimi alternatif olarak estetik diş telleri veya kaplamalar önerebilir.

Diş şekillendirme  çoğu zaman cerrahi müdahaleye  gerek olmadan yapılabilen bir işlemdir. Ancak dişleri şekillendirmenin köklerle ilgili sorunlardan kaynaklanması durumunda cerrahi müdahaleye ihtiyaç olabilir.

  • Cerrahi müdahale gerektiren şekil bozukluklarında  sorun kaynağı tespit edilmelidir.
  • Sorun genetik faktörler,
  • Çene yapısı,
  • Yanlış konumlanmış bir veya birkaç diş olabilir.
  • Sorunun tespitinin ardından cerrahi müdahaleye  uzman hekim karar vermelidir.

Burada hekiminizin yönlendirmesini dikkate  almanız çok önemlidir. Uzman görüşü için kliniğimize gelerek Zenit Dent güvencesi ile estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?