Yaprak Porselen Diş Nedir?
BLOG
Yaprak porselen

Yaprak Porselen Diş Nedir?

Yaprak porselen diş yaprak şeklinde olan ve porselenden üretilen kaplamalardan oluşur. Ana dişin üzerine sabitlenen bu dişler daha estetik bir görüntü kazanmayı sağlamaktadır. Lamina porselen olarak da bilinen bu uygulamada ana dişler varlığını korumaktadır. Ana dişin 0.7 mm ya da daha düşük miktarlarda inceltilmesi ile yaprak diş porselenler diş yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Estetik diş uygulamaları arasında bulunan yaprak diş porselenler ana dişe zarar vermemesinden dolayı tercih edilmektedir. Uzun bir tedavi süreci içermemesi de lamine porselen uygulamasını avantajlı kılmaktadır. Yaprak diş porselen diş uygulamalarında kullanılan porselen malzemeler ışığı geçirebilir özelliktedir. Bu sayede dişin rengini tam anlamıyla yansıtmaktadır. Ayrıca porselenin dayanıklı bir malzeme olması bu uygulamanın diğer avantajlarından sayılmaktadır.

Yaprak Porselen Diş Ne Kadar?

yaprak porselen

Diş estetiği ve gülüş estetiği uygulamaları içerisinde yer alan yaprak porselenler kullanılan malzemenin kalitesine göre farklı fiyatlandırılmaktadır. Porselen malzemelerin üst üste getirilerek sıkıştırılması sonucu oluşan bu ürünler inceltilme ve diş boyutuna göre ayarlanma gibi işlemlerden geçmektedir. Bütün bu işlemler ve porselenin istenilen şeffaflığı yakalaması gibi durumlar fiyatlara yansımaktadır.

Porselen diş uygulamalarında merkezin sunmuş olduğu hizmet kalitesi ve uzman hekimin profesyonelliği de fiyatlara etki etmektedir. Özel ve ince detaylı bir üretim istemesinden dolayı porselen lamine fiyatları maliyetli olabilmektedir.

Yaprak Porselen Diş Kalıcı Mı?

Yaprak porselenler seramiklerin bir araya getirilerek sıkıştırılması sonucu oluşan diş ürünleridir. Bu sıkıştırma esnasında üst üste eklenen seramikler oldukça kaliteli ve kırılmaz bir hal almaktadır. Kalıcılığı incelendiğinde 7-10 yıl arası kullanım ömrüne sahiptir. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi halinde dişlerde herhangi bir sorun yaşanmadan kullanılabilmektedir.

Porselen dişlerin kullanım ömrünü uzatabilmek adına kalem ısırma, tırnak yeme veya kuruyemiş kırma gibi durumlardan uzak durulmalıdır. Dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması porselenlerin parlak ve doğal görünmesini sağlayacaktır.

Yaprak Porselen Dişe Zarar Verir Mi?

Diş estetiği içerisinde değerlendirilen yaprak porselen diş uygulaması ana dişe zarar vermeyen tedavi seçeneklerinden biridir. Ana dişin sadece az miktarda inceltilmesinden ibaret olan bu uygulamada küçültme veya farklı bir işlem uygulanmamaktadır. Bu nedenle ana dişler sağlıklı bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Diş Yaprak Porselen Nedir?

Dişlerde görülen renk değişimleri, kırıklar ya da boy farkı gibi sebeplere bağlı olarak yaprak porselen uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Ana dişin üzerine belirlenen ölçülerde yaprak şeklinde ayarlanan porselen yapraklar yapıştırılmaktadır. Şeffaf tonlarda olmasından dolayı porselen yapraklar daha doğal bir görüntü sunmaktadır.

Yaprak Porselen Diş Kimlere Uygulanır?

Porselen lamine uygulaması dişlerinde zamanla deformelerin görüldüğü kişilere uygulanmaktadır. Yaprak porselen diş şu durumlarda uygulanabilmektedir:

 • Şekli bozulmuş olan dişler
 • Dişlerin uç kısımlarında kırıkların olması
 • Diş boylarının birbirinden farklı olduğu durumlar
 • Dişlerde renk bozukluğunun olması
 • Çatlamış dişler
 • Estetik kaygılar
 • Çarpık ve eğri duran dişler

Porselen lamine yöntemi bazı kişilere uygulanamamaktadır.

 • Sürekli dişlerini sıkma ve gıcırdatma sorunu olanlar
 • Çene gelişimini tamamlamamış olanlar
 • Çene yapısında bozukluk olan kişiler
 • Kalem ısırma ya da dişleri ile bir şeyler kırma eğiliminde olanlar bu yöntemden yararlanamazlar.

Yaprak Porselen Diş Sararır Mı?

yaprak porselen

Porselen lamineler yıllarca rahatlıkla kullanılabilen seçeneklerdendir. Diğer diş malzemeleri zamanla sararmaya başlarken porselen laminelerde herhangi bir sararma meydana gelmemektedir. Porselen oldukça dayanıklı bir malzeme olduğundan dolayı kolay kolay kırılmamaktadır. Bu dişlerde zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak pürüzlenme görülmemektedir. Porselen malzemeler diş taşı oluşumunu da en aza indirmektedir. Ayrıca dişin çekilmesi ya da germesi gibi durumlardan etkilenmemektedir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al