Yaprak Zirkonyum Nedir?
BLOG
yaprak zirkonyum

Yaprak Zirkonyum Nedir?

Yaprak zirkonyum uygulaması dişlere yaprak şeklindeki zirkonyumdan üretilmiş protezlerin yerleştirilmesi olarak bilinmektedir. Porselenin aksine zirkonyum oksit ile hazırlanan bu protezler daha dayanıklıdırlar. Oldukça kısa bir sürede gerçekleştirilen zirkonyum uygulaması dişi çepeçevre sarmaktadır.

Zirkonyum protezler ışığı geçirmezler ve gümüş rengine sahiptirler. Dış etkenlere karşı çok dayanıklı olan bu ürünler işlenebilir özelliktedir. Ağız içerisine yerleştirildiğinde dokulara zarar vermezler. Gerilime karşı dirençleri yüksek olan zirkonyumlar dolguların yetersiz görüldüğü durumlarda da uygulanabilmektedir. Köprü ve kron tedavilerinde de kullanılabilen zirkonyum diş uygulaması lamine gibi yöntemlerin yetersiz görüldüğü durumlarda da tercih edilmektedir.

Zirkonyum Mu Yaprak Lamine Mi?

yaprak zirkonyum

Yaprak zirkonyum ve yaprak lamine diş estetiğinde sorun olan kişilerde uygulanmaktadır. Lamine uygulamasında metal üzerine porselen protez geçirilmektedir. Yaprak zirkonyum da ise metal yerine zirkonyum malzemelerin üzerine geçirme yapılmaktadır. Metale alerjisi olan kişiler bu açıdan zirkonyumu tercih edebilmektedir.

Kullanım ömrü açısından incelendiğinde yaprak lamine seçenekler sararma yapmamasından dolayı uzun yıllar kullanılabilmektedir. Ancak zirkonyum kullanımında ağız ve diş sağlığına dikkat edilirse kullanım ömrü uzayabilmektedir.

Dayanıklılık açısından zirkonyum protezler yaprak lamine seçeneklere göre daha mukavemetlidir. Dişlerin her yerini sarmasından dolayı zirkonyum diş eti ile büyük bir bütünlük gösterebilmektedir. Yaprak lamine seçenekler dişin ön yüzüne yapıştırıldığından dolayı ve porselen olmasından dolayı daha az dayanıklıdır.

Fiyat incelemesi yapıldığında zirkonyum uygulaması daha uygun fiyatlı olurken lamine uygulaması daha maliyetli olabilmektedir. Zirkonyum uygulaması hemen her diş için tercih edilebilmektedir. Ancak yaprak lamine uygulaması her diş için tercih edilememektedir. Bunun nedeni ise zirkonyum uygulamasının daha dayanıklı olması ve köprü yapılabilmesidir.

Zirkonyum uygulamasında kullanılan protezler düzenli bir şekilde bakılmadığında sararmaya ve renk değiştirmeye başlarlar. Ancak yaprak lamine dişlerde herhangi bir renk değişimi sorunu görülmemektedir.

Yaprak Diş Ömrü Ne Kadar?

Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi halinde yaprak dişlerin kullanım ömrü 7-10 yıl arası değişebilmektedir. Ayrıca diş tedavisini uygulayan hekimin profesyonel bir çalışma sunmasına göre bu süre daha da uzayabilmektedir. Zirkonyum diş uygulamalarında da kişilerin ağız ve diş sağlığına dikkat etmeleri halinde kullanım ömrü uzayacaktır.

Yaprak Lamine Diş Fiyatı Nedir?

Yaprak lamine diş fiyatları her sene güncellenebilmektedir. Ayrıca protezi uygulayan hastanenin sunduğu hijyen ve hizmet kalitesine göre bu tür işlemlerin ücretleri artabilmektedir. Lamine uygulamalarında kullanılan malzemelerin kalitesi de fiyatların yüksek olmasına etki etmektedir. Yaprak zirkonyum diş uygulamalarına göre daha maliyetli olan yaprak lamine işleminin fiyatı için doktor ile görüşmek gerekmektedir.

Yaprak Diş Sağlam Mı?

Porselenden hazırlanan yaprak zirkonyum dişler, seramiğin basınç ile sıkıştırılması sonucu oluşmaktadır. Bu sıkışma esnasında şeffaf bir hal alan porselenler oldukça dayanıklı hale gelmektedir. Dış etkenlere karşı mukavemet kazanan yaprak diş protezleri ısıya karşı dirençlidir. Dişi çekme veya germe durumlarında da bu protezlerde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Yaprak Diş Kimlere Yapılır?

Lamine diş olarak da bilinen yaprak diş uygulaması;

  • Diş beyazlatma yöntemleri denendiği halde istenilen sonuca ulaşılamayan dişlerde,
  • Tüketilen besinler nedeniyle aşınmış dişlerde,
  • Çatlama veya kırık bulunan dişlerde,
  • Arası seyrek olan ya da ön dişler arasındaki boşlukların çok olduğu durumlarda,
  • Yapısal özellikleri bozulmuş dolgularda,
  • Ortodontik tedavi sonrası düzelmeyen çarpık veya eğik dişlerde tercih edilebilmektedir.

Yaprak Diş Zararlı Mı?

Yaprak zirkonyum diş uygulaması ana dişlere ve diş etlerine herhangi bir zarar vermemektedir. Sadece uygulama öncesinde dişlerin ön yüzeyinden az miktarda inceltme yapılmaktadır. Bu inceltmenin amacı ise yaprak uygulamasının dişin üzerini tam olarak tutması içindir.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.