try
Tam Ağız Rekonstrüksiyonu ile Daha İyi Bir Gülüş
BLOG
tam ağız rekonstrüksiyonu

Tam Ağız Rekonstrüksiyonu ile Daha İyi Bir Gülüş

Estetik diş hekimliğinin en önemli aşamalarından biri tam ağız rekonstrüksiyonu bölümüdür. İfade olarak ağız ve diş yapısının estetik görünüme kavuşturulmasına karşılık geliyor. Bunun için de diş hekimlerinin uzmanlığının yanında estetik bir bakış açısına sahip olması gerekiyor.

Ağız bölgesi aynı zamanda yüzün simetrisini tamamlayan en önemli unsurdur. Özellikle bazıları için estetiğin de ilk başladığı yerdir. Dişlerin sağlıklı olması kadar, inci gibi dizilen ve ışıldayan bir yapıda olması isteniyor. Eğer ağız ve diş yapınızda bozukluklar varsa; rekonstrüktif diş hekimliği bilimine ihtiyacınız var demektir.

Doğuştan gelen ya da yıllar içinde beslenme ya da yaşam şekli alışkanlıkları nedeniyle bozulan ya da şekli değişen ağız yapısı diş hekimliğinin bu alanıyla tedavi edilebiliyor. Rekonstrüktif diş hekimleri, hem hastanın daha sağlıklı bir hayat sürmesi hem de estetik açıdan mükemmel bir görünüme kavuşması için baştan sona bir değişikliğe imza atıyor. Yani tam ağız rekonstrüksiyonu hastaların daha rahat iletişim kurmasını ve istedikleri ağız ve diş görünümüne kavuşmalarına yardımcı oluyor.

Tam Ağız Rekonstrüksiyonu Nedir?

İnsanların, doğduğu andan itibaren en sık kullandığı yapıların başında ağız geliyor. Büyüme çağına geçilmesiyle birlikte çene kemikleri ve dişler de son halini almaya hazırlanıyor. Fakat anne karnında maruz kalınan kimyasallar, bebeklik ya da çocukluk yaşta kullanılan ilaçlar beslenme şekli, çene yapısının oluşmasında en önemli etkenleri oluşturuyor. İnsanların yaşı kaç olursa olsun, dişlerde yamukluklar, diş kayıpları ya da çene kemiği kaynaklı rahatsızlıklar yaşanıyor. Bu alanda hem diş hekimleri, ortodontistler ve çene cerrahları birlikte sağlıklı bir ağız için çalışıyor.

Fakat dişlerin sağlıklı olması kadar estetik görünümü de önemli, bu aşamada tam ağız rekonstrüksiyonu devreye giriyor. Bu alanda uzmanlaşan diş hekimi, diş eti çekilmesinden eksik dişlerin protezlerle tamamlanmasına, çarpık dişlerin düzeltilmesinden, eksiklerin tamamlanması ya da fazlalıkların kaldırılmasını yapıyor. Çene, diş ve diş eti yapısı değiştirilerek hasta istediği mükemmel görünüme kavuşuyor.

Kimler Tam Ağız Rekonstrüksiyonu İhtiyacı Duyar?

tam ağız rekonstrüksiyonu

Ağız ve diş yapısı sağlamlığı kadar hassaslığıyla da dikkat çeken bir yapıdadır. Çene kemiğinin değişimi bir ömür boyu sürüyor. Özellikle beslenme alışkanlıkları ve yaşam şekli diş ve ağız yapısının geleceği hakkında fikir veriyor. Elbette, doğuştan gelen kusurlar, kaza ya da travmalara bağlı değişiklikler yaşanabiliyor. Günümüzün tıp teknolojileri ile hastaların hem sağlıklı beslenip iletişim kurması hem de estetik bir görünüme kavuşması mümkün. Bunun için tam ağız rekonstrüksiyonu uzmanlığı alan diş hekimleri görev yapıyor.

Uzman hekim, kırık ya da eksik, ayrık ya da çarpık tüm dişlerin inci gibi dizilmesini sağlıyor. Bunun için tecrübesini, gelişen tıp teknolojilerini kullanıyor. Görüntüleme ve modelleme teknolojileri sayesinde önce tedavi yolu belirleniyor. Ardından uygulamaya geçiliyor. Sonuçta mükemmel ve istenen sonuca ulaşılıyor. Ağız ve diş yapısının değişimiyle hem daha rahat bir hayata kavuşma hem de estetik bir görünüm isteyenler tam ağız rekonstrüksiyonu ile yeni bir hayata başlayabiliyor.

Tam Ağız Restorasyonunun Yararları Nelerdir?

tam ağız rekonstrüksiyonu

Diş hekimliğinin bu alanı ile sadece estetik düzeltmeler değil, aynı zamanda estetik görünüm de iyileştiriliyor. Düzensiz ve çarpık dişlerin çene kemiğine yaptığı baskı, ilerleyen yıllarda daha büyük sorunlara neden oluyor. Aynı şekilde eksik dişler de çene kemiği yapısının değişmesine, hatta hasar görmesine sebep olabiliyor. Tam ağız rekonstrüksiyonu ile hem bu risklerden kurtulma hem de mükemmel görünüme kavuşma mümkündür. Bu tedavi sürecinin avantajları sadece beslenme ya da estetik olarak sıralanamaz. Aynı zamanda yaşam kalitesini yükselten, özgüven sağlayan, sağlıklı dişlere sahip olmayı sağlayan çok sayıda avantajı sıralanabiliyor.

Türkiye’de Tam Ağız Restorasyonu Pahalı Mı?

tam ağız rekonstrüksiyonu

Ülkemizde, sağlık alanında önemli merkezler, tesisler ve uzman hekimler var. Haliyle tam ağız rekonstrüksiyonu için dünyanın her yerinden binlerce hasta bu tedavi için ülkemize geliyor. Hekimlerimizin uzmanlığı, kullanılan son teknolojiler bu alanda başarılı bir ülke olmamızı sağlıyor.

Fakat bu tedavi tek başına değerlendirilmemelidir. Öncelikle hekimin muayenesi ve yol haritası belirlenmelidir. Çünkü yapılan işlem, kişiye göre değişiyor. Dolayısıyla diş etlerinin ve çene kemiğinin durumu, eksik dişler tedavinin fiyatının belirlenmesinde önemlidir. Bu nedenle en iyi şey, rekonstrüktif bir diş hekimine muayene olmaktır. Böylece en doğru tedavi yolunu belirlemek mümkündür.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?