try
Protez Çeşitleri Nelerdir?
BLOG
protez çeşitleri

Protez Çeşitleri Nelerdir?

Diş eksikliği, herkesin ağız sağlığını ve estetik görünümünü etkileyen en önemli sorunlardan biridir.  Bu sorunu yaşayanlar konuşma ve yeme- içme gibi işlevlerinde bozulmalar yaşar. Ayrıca ağız estetikleri de sekteye uğrar ve kaygılar yaşarlar. Ancak kaybedilen dişlerin yerini alan protez diş sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkündür. Yani farklı protez çeşitleri sayesinde eksik dişlerin yerine eklemeler kolayca yapılabilmektedir. Kişiye özel tasarlanan bu protezler, kişinin ağız sağlığını korunmasının yanında dişlerin daha sağlıklı ve uzun süre kullanılmasını da sağlar.

Protez Çeşitleri

protez çeşitleri Ağız sağlığına ve estetiğine bir çözüm olan diş protezi, eksik doku veya diş olduğunda en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Eksik diş sayısına göre kısmı veya tam protezler mevcuttur. Bunun yanı sıra yeni nesil diş protezleri olarak bilinen dental implantlar da bu amaca yönelik uygulanabilmektedir. Protezler ayrıca gerçek dişlere uyum sağlamasının yanında beslenme, konfor ve estetik açıdan da avantajlar sağlar. Hareketli, sabit ve implant üstü gibi protez çeşitleri ise diş sorunu olan bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak alternatifler sunar.

Tam Protezler

Hareketli protez grubuna giren tam protezler, kişinin rahatsızlık veya travma sonucunda tüm dişlerini kaybetmesi halinde uygulanır. Kret yani çene kemiği üzerindeki bölüme yeterli düzeyde sahip olan hastalara direkt olarak uygulanabilmektedir. Ancak hastada yeteri kadar kret yoksa tam protez için 2 veya 4 adet implant yapılması gerekir. Bu implant sayesinde protezin diş etlerine vurması ve düşmesi engellenmektedir.

Kısmi Protezler

Parsiyel adıyla da bilinen kısmi protez, bir veya birkaç dişin eksik olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Bununla birlikte kısmi protez uygulandığında, ağızdaki diğer doğal dişlerin hizası korunmuş olmaktadır. Ayrıca hem kayması hem de kaybedilmesi önlenmektedir.

Geçici Protezler

Diş eti hastalığı veya çürük sebebiyle çekilen dişlerin yerine sıklıkla kalıcı protez dişler takılmaktadır. Bu kalıcı protezlerin takılma zamanına kadar ise geçici protezler uygulanmaktadır. Bu protez türü, diş çekiminden sonraki ilk 2-3 ay kadar kullanılmaktadır. En büyük faydası ise bölgenin iyileşme sürecinde hastanın dişsiz kalmaması ve diğer mevcut hassas dişlerin daha az basınca maruz kalmasıdır.

Hareketli Protezler

Hareketli protezler, protez çeşitlerinden biridir. Halk arasında takma diş olarak da bilinen hareketli protezler, bir ya da birden fazla diş eksikliğinde kullanılmaktadır. Takılıp çıkarılabilen protezler, diş kaybı sorununun ortadan kaldırırken aynı zamanda estetik açıdan oldukça başarılı bir görünüm sunar. Bununla birlikte bazı durumlarda mevcut dişlerin kesilmesine ihtiyaç olmadan kısmi diş eksikliklerini tamamlamak mümkündür.

Geleneksel Tam Protezler

Geleneksel tam protez, ağızda hiçbir dişin olmaması durumunda veya bazı nedenlere bağlı mevcut dişlerin tamamının çekilmesinden sonra yapılır. Ancak bu protezler diş eti dokusu tamamen iyileşmesinin ardından ağza yerleştirilmektedir.

Çıkarılabilir Protez (Takma Diş)

protez çeşitleri Takma diş olarak da bilinen çıkarılabilir protez, adında anlaşılacağı gibi takıp çıkarılabilmektedir. Diş kaybına bağlı yaşanan konuşma, yeme ve içme gibi işlev bozuklukları ile görüntü problemlerini gidermek için tasarlanmışlardır. Kullanımı ve bakımı oldukça kolaydır. Aynı zamanda bir ya da daha fazla diş eksikliğine bağlı oluşan boşlukları kapatmak üzere tercih edilebilmektedir. Bunun beraberinde ayrıca hiçbir diş olmaması durumunda total protez olarak da kullanılabilmektedir.

Hibrit Protezler

Hem kısmı hem de tam diş eksikliğinde rahatlıkla kullanılabilen hibrit protezler, geleneksel dizayna sahip değillerdir. Aynı zamanda farklı materyallerin bir araya getirilerek oluşturulan hareketli, sabit veya maksillofasiyal protez türüdür. Orta ve ileri düzeyde kemik rezorpsiyonu yaşayan bireylerde hibrit protezler kullanılır. Bununla birlikte implant destekli hareketli proteze göre üstün özelliklere sahiptir.

İmplant Destekli Protezler

Protez çeşitleri arasında bulunan implant üstü protez, implant üzerine yerleştirilmektedir. Yapılan implantların desteklediği hareketli veya sabit protez diş yapılabilmektedir. Aynı zamanda hem tek diş hem de çoklu diş eksikliği olan kişiler tarafından oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Bununla birlikte doğal dişlere benzer materyallerden üretilmektedir. Kaybolan çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının geri kazandırılması yanında estetik kusurların iyileştirilmesini de sağlar.

En İyi Protez Hangisi?

protez çeşitleri Eksik dişlerin yerine koyulan diş protez çeşitleri, sabit ve hareketli olarak yıllardır en çok tercih edilen uygulamalardır. Sabit protezler, kalıcı olarak ağza yerleştirilebilirken, hareketli olanlar ise hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilmektedir. Hangi protezin hastaya uygun olduğu diş muayenesinin ardından belirlenebilmektedir. En iyi protez türü belirlenirken eksik diş sayısı, kullanılan materyaller, sabit veya hareketli olmasının yanı sıra hastanın estetik beklentisi de çok önemlidir. Dolayısıyla kişinin günlük hayatını etkilemeyecek ve ağız yapısını bozmayacak şekilde olmaları oldukça önemlidir. En iyi protez çeşitleri hasta ve uzman ile birlikte karar verilirken öncelikle ağız sağlığı ve bütçe dikkate alınmaktadır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?