Kron Çeşitleri Nelerdir?
BLOG
kron-ceşitleri

Kron Çeşitleri Nelerdir?

Diş kaplaması anlamına gelen kron, diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Farklı nedenlerle hasar görmüş dişlerin ön yüzeyinin kaplanması işlemidir. Özellikle dolgu gibi diş tedavilerinin yetersiz kaldığı noktalarda dişlerin şeklini ve görünümünü eski haline getirmek için etkili bir yaklaşımdır. Dişin görünen kısmının kaplandığı kron çeşitleri ile de farklı alternatif sunan zengin bir tedavi şeklidir. Dolayısıyla sunduğu avantajlar ile diş tedavilerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Kron Çeşitleri

kron çeşitleri

Tipik olarak rutin diş bakımı haricinde özel bir bakım gerektirmeyen kron, diş tacı olarak da anılmaktadır. Çünkü dişin kırık veya çürük kısmını kapatmak için kullanılan bir nevi başlık veya kapak gibidir. Farklı şekil, boyut ve malzeme ile yapılabilirken dolayısıyla hemen hemen herkesin ihtiyacına cevap verir zenginlikte bir işlemdir. Dişlerin doğal görünümünü taklit edecek şekilde tasarlanmış olmaları ise birçok diş tedavisinde ön sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Bunun yanında 20 yıla varan ömrü ve farklı malzemelerden oluşan zengin kron çeşitleri sunduğu diğer avantajlar arasındadır.

Kron çeşitleri kaplama esnasında kullanılan malzeme türlerine adlandırılmaktadır. Her malzemenin kendine has özellikleri ve dezavantajları bulunurken kişiye hangisinin uygun olduğu uzman tarafından belirlenmektedir. Ayrıca kron çeşitleri kendi içinde bir malzemenin tam veya başka bir alışım ile kullanılıp kullanılmadığına göre de değişebilmektedir. Örneğin metal kron çeşitleri değerli metallerden yapılıyorsa tam metal kron olarak anılmaktadır. Bunun yanında kronlar kalıcı, geçici ve hareketli olarak konumuna göre de çeşitlendirilebilmektedir.

Porselen Kron

Dişlerde farklı nedenlerle yaşanan madde kayıplarının fazla olduğu durumlarda özellikle porselen kron kaplamalar tercih edilmektedir. Çünkü sağlam yapısı ile dişlerin korunmasında etkili çözümler sunar. Adından da anlaşılacağı gibi bu tedavi ince porselen bir tabaka ile yapılan kaplamaları tanımlar. Dişlere asla zarar vermez, hatta sağladığı üstün koruma ile ömrünü uzatır. İşte bu özellikleri ile diş tedavileri içinde en fazla kullanılan kaplama türleri arasında yer alır.

Seramik Kron

Tam seramik kron olarak da anılan seramik kron diş etlerine müthiş uyum sağlar. Güçlü yapısı ile kırılmaya oldukça dayanıklı bir kaplama türüdür. İnce seramik bir tabaka ile kişiye özel form kazandırılan bir kaplama işlemidir. Dişlerin yerinde tutulması, güçlendirilmesi ve yapısının korunmasında etkili çözümler sunar. Özellikle farklı nedenlerle onarılamayacak düzeyde hasar görmüş ön dişlerin eski görünümüne kavuşturulmasında başarılı sonuçlar verir.

Zirkonyum Kron

kron çeşitleri

Yüksek doku uyumu sayesinde başarılı sonuçlar veren zirkonyum kron, diş tedavi uygulamalarında sıklıkta tercih edilmektedir. Doğal görünmesi ve korozyona dirençli olması kullanıcılarına sunduğu avantajlar arasındadır. Ayrıca yüksek ışık geçirgenliğine sahiptir. Diş kayıplarının önlenmesi ve eksiklerin tamamlanmasını sağlaması ile kişiye estetik bir gülüş kazandırır.

Metal Kron 

Farklı nedenlerde hasar görmüş dişlerin eski formuna kazandırılması için yapılan uygulamalardan biri de metal kron kaplamadır. Dişin kontur ve dokusunu koruma amacıyla uygulanmaktadır. Dolayısıyla dişlerin estetik açıdan güzel görünmesini sağlar. Sağlam yapısı ile uzun ömürlü bir kaplam türüdür. Değerli metallerden yapılan tam metal kron kaplamalar gibi farklı modelleri bulunur. Aşınmaya  olduğu gibi ısırma kuvvetine karşı da oldukça dayanıklıdır.

Kompozit Kron

Kron protez olarak da anılan kompozit kron, diş hasarı ve kaybı nedeniyle oluşan işlevsel bozuklukların giderilmesi için sıklıkla kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Hasar görmüş az sayıdaki dişlere küçültülerek uygulanır. Tedavi öncesi kişiye özel laboratuvarda tasarlanan bu kaplama malzemesi dişin üzerine yapıştırılır. Doku uyumu ve sağlam bir malzeme olması ile uzun süre kullanılabilmektedir.

Hangi Kron Çeşidi Daha İyidir?

kron çeşitleri

Çoğu kişi farklı nedenlerde bir veya birden fazla dişinde hasar ve diş kaybı sorunu yaşar. Kaplama yapılması gereken bu dişlerde en iyi malzemenin seçilmesi ise hem görünüm hem de işlevsellik açısından önemlidir. Dolayısıyla bu kişilerin en merak ettiği soruların arasında kron çeşitleri arasında hangisinin en iyisi olduğu gelmektedir. Bunun yanında yeni teknolojilerle birlikte birçok kron kaplama malzemesi diş hekimliğine kazandırılmıştır. Ve bunların çoğu uygulanmaya ilk günden beri devam etmektedir. Dolayısıyla aralarından seçim yapmak zor olabilmektedir.

Kaplama yaparken her malzemenin kendine has özellikleri, avantaj ve dezavantajları vardır. En iyi kaplama malzemesi hastaların durumuna, doğru kaplama malzemesinin doğru vakaya uygulanmasına ve bütçeye göre değişmektedir. Dolayısıyla biri için etkin bir çözüm üreten kron çeşidi diğeri için yeterli olmayabilmektedir. Nitekim kullanılacak kron çeşitleri arasından seçim, uzman ve hasta tarafından ortak ve yukarıda bahsi geçen kriterlere göre yapılmalıdır.

 

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al