Kozmetik Diş Hekimliği Nedir?
BLOG
kozmetik diş hekimliği

Kozmetik Diş Hekimliği Nedir?

Nasıl göründüğümüzün önemli olduğu çağımızda güzel dişler, estetik açıdan oldukça önemli bir detaydır. Ancak maalesef herkes güzel görünen dişlere sahip değildir. Kusursuz bir gülümsemeyi engelleyen dişler de pek çok kişiyi rahatsız eden bir sorundur. Son dönem diş hekimliği alanında gelişen teknoloji ise bu sorunu çözen yenilikçi teknikler geliştirmiştir. İşte kozmetik diş hekimliği de bunlardan biridir.

Kozmetik Diş Hekimliği Ne Demektir?

kozmetik diş hekimliği

Kozmetik diş hekimliği, dişlerin sağlığı, görünümü ve güzel gülüşe odaklanan bir diş hekimliği dalıdır. Kısaca geleneksel diş tedavilerini sanat ile buluşturan bir daldır. Dolayısıyla dişlerin yapısından, konumuna, renginden diş etleri ve ağız şekline uygunluğuna kadar bir çok detayı ele alır. Gülüş kalitesini iyileştirmek adına birçok diş tedavi tekniğini bir arada veya ayrı ayrı kullanabilmektedir. Ancak multidisipliner bu yaklaşım sadece estetik açıdan çalışmalar yapmaz. Dişlerin kuvveti ve ısırma şekli dahil işlevini iyileştirmeye yönelikte tedaviler uygular.

Günümüzde popülerliğini gittikçe artıran bu diş hekimliği artık sadece ünlülerin tercih ettiği bir uygulama değildir. Çünkü kariyer fırsatları sunan kalıcı bir gülümsemenin önemi konusundaki bilinçlilik artmıştır. Dolayısıyla her kesim ve yaş kitlesinden bireyler tarafından bu diş hekimliğine olan ilgi artmıştır. Bu ilginin diğer bir nedeni de yenilikçi teknolojiler sayesinde daha dayanıklı malzeme ve teknikler ile uzun ömürlü olmasıdır.

Kozmetik diş hekimliği, ağız ve diş görünümünden rahatsız olan herkes tarafından tercih edilebilecek bir diş uygulamasıdır. Ancak bu tedavileri alacak kişinin ağız ve diş gelişimini tamamlaması şarttır. Böylelikle elde edilen sonuçlar daha başarılı ve kalıcı olur. Bunun yanında estetik uygulamalar içerdiği için Sgk ve Bağkur tarafından bu diş tedavi masrafları karşılanmaz. Dolayısıyla uygulamalar için kişinin belli bir bütçeyi gözden çıkartması gerekmektedir.

En Popüler Kozmetik Diş Hekimliği Tedavileri

Geleneksel diş tedavilerine göre dişlerin estetik görünümüne daha fazla odaklanan estetik diş hekimliği, bir çok teknik ve teknoloji kullanmaktadır. Uzman tarafından hastanın ihtiyacı, isteği ve bütçesine göre bir veya birkaç teknik bir arada uygulanabilmektedir. Estetik diş hekimliği alanında bazı tedaviler ise diğerlerine göre çok daha fazla tercih edilir. En popüler kozmetik diş hekimliği tedavilerini sıralamak gerekirse;

  • Dişlerdeki renk farklılıkları ve sararmalar için diş beyazlatma uygulaması
  • Diş eti sağlığına odaklanan pembe estetik
  • Beyazlatma ve düzeltmenin yarar sağlamadığı noktalarda yaprak porselen
  • Şekil bozukluğu, boşluk, kırık, çürük ve ezik dişlerin düzeltilmesinde bonding tedavisi
  • Dişe uyumlu ve doğal görünümüyle diş dolgusu
  • Dayanıklı ve estetik görünüm kazandıran zirkonyum ve porselen kaplamalar
  • Gülüşü güzelleştirmek için gülüş tasarımı
  • Diş şekillendirme ve düzeltme işlemleri

Sıralanan bu kozmetik diş hekimliği uygulamaları ile rahatsız olunan diş sorunlarından kısa sürede kurtulmanız mümkündür. Nitekim daha beyaz, orantılı dişler sayesinde gülüşünüzde güzelleşir. Bunun yanında uygulanacak tedaviler ten rengi, burun yapısı ve yaş gibi birçok kriter ele alınarak uygulanır. Şayet hastanın ihtiyacı varsa ağız ve dudak çevresinde basit çaplı botoks uygulaması da önerilebilmektedir.

Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği Arasındaki Fark Nedir?

kozmetik diş hekimliği

Fiziksel yıpranmaları iyileştirmek amacıyla yapılan estetik, vücudun birçok noktasına uygulanabilmektedir. Burun, dudak, göz çevresi, çene veya kalça, sıklıkla estetik uygulanan bölgeler arasındadır. Ameliyatlı veya ameliyatsız bir çok yöntem kullanılarak yapılan işlemlerde bu bölgelerdeki estetik açıdan sorun yaratan kısımlar düzeltilmektedir. İşte kozmetik veya estetik diş hekimliği olarak da anılan uygulamalarda dişlerde yapılan estetik işlemleri tanımlar.

Estetik diş hekimliği dişlerdeki renk bozulmalarından, travma kaynaklı kırılan ön dişlere, diş eti hastalıklarından bozuk diş dizilimine kadar bir çok soruna müdahale eder. Bu tedavileri yaparken dudak ve ağız yapısına göre şekillendirme yapar. Birçok farklı teknik ve teknoloji ile mükemmel gülüşü yakalar. Ayrıca tedavi esnasında 3D görüntüleme yöntemlerini kullanarak elde edilen sonuçları önceden görmek mümkündür. Bunun yanında sonuçların doğal olması ise bu diş hekimliği alanını günden güne daha popüler kılmaktadır.

Özetle; kozmetik diş hekimliği dişlerin yapısını ve görünümü daha çekici hale getirmek için uygulanan diş tedavilerini kapsayan bir alandır. Dişlerin hem işlevselliğini hem de görünümü mükemmelleştirme amacına odaklanmaktadır. Elde edilen başarılı sonuçlar ile ağız ve diş sağlığında ve görünümünde kayda değer farkla yaratır. Kişinin gülüşü güzelleşir, özgüveni artar ve beraberinde hayatına daha birçok olumlu katkıları bulunur.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al