Şeffaf Diş Oluşumuna 6 Sebep
BLOG
şeffaf diş

Şeffaf Diş Oluşumuna 6 Sebep

Minenin aşınması sonucu oluşabilen şeffaf diş, diş renginde bozuklara sebep olan bir durumdur. Diş şeffaflaşması ilk başlarda dikkate alınmasa da dişleri koruyan mine, herhangi bir aşınmaya maruz kaldığında birçok soruna yol açabilmektedir. Diş ağrısı, sızlama ve kanama gibi durumların yanı sıra ayrıca içme veya çiğneme anında diş hassasiyeti de gelişebilmektedir. Dolayısıyla bu tür durumlar dikkate alınmadığı takdirde çok ciddi sorunlara sebebiyet verir. Bu nedenle dişlerde saydamlık veya şeffaflaşma fark edilir edilmez biran öce diş hekimine başvurarak yardım alınmalıdır.

Şeffaf Diş Nedenleri

Oldukça sağlam bir yapı olan diş minesi, bazı faktörler sonucu zarar görerek dişlerde problemlere yol açabilmektedir. Bu problemlerden biri olan şeffaf diş de ciddi diş hastalığının bir göstergesidir. Dişin normalden daha saydam bir görünüm almasına neden olmaktadır. Minedeki erozyona bağlı gelişen diş şeffaflığı, diş renginin koyulaşmasına yol açan mine ve dentin yoğunluğunun artması sonucu oluşmaktadır. Diş şeffaflığı dentinogenez imperfekta, mine hipoplazisi ya da diğer etkenlere göre oluşabilmektedir.

Genetik

Mine hipoplazisi gibi genetik problemler, mine yapısında azalmalara bağlı olarak şeffaf dişe yol açar. Bu tür genetik bozukluklar, genellikle minenin normalden daha fazla ince olmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra çölyak hastalığı olan birçok birey diş uçlarında şeffaflaşma sorunu yaşamaktadır.

Travma

Darbe veya kaza sonucu dişlerde oluşan kırılma veya çatlaklar, dişlerde ciddi düzeyde ağrı ve sorunlara yol açar. Yüzeysel veya ciddi kırık diş travması, dişleri çok fazla hassas bir hale getirmesinin yanında minenin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda dişlerde saydamlaşmaya neden olabileceğinden en kısa süre içerisinde diş hekimine gidilerek gerekli tedavinin uygulanması gerekir.

Aşınma

Şeffaf diş, mine kaybının yaşandığını gösteren bir sağlık sorunudur. Dişleri bir kalkan gibi koruyan mine, herhangi bir nedenle aşınma sonucu daha büyük problemlere sebep olabilmektedir. Özellikle şeker, gazlı içecekler ve sitrik meyveler mine erozyonunu hızlandırmaktadır. Dolayısıyla bu tür gıdaların çok fazla tüketilmesi sonucu diş uçlarında şeffaflaşmalar meydana gelebilmektedir.

Gelişim Bozuklukları

şeffaf diş

Dişlerin gelişim döneminde diziliş ve yapı bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu bozukluklar, genellikle normal ağız kapatma sırasında üst dişler önde, alt dişlerin ise arkada olması şeklindedir. Ayrıca bu durumun tam tersi de olası bir durumdur. Bu kapanma hataları, besin çiğneme güçlüğünün yanı sıra diş eti hastalıklarına da neden olur. Düzensiz dişler, ayrıca çeşitli sebeplerden dolayı renk bozuklukları yol açabilmektedir. Bu tür durumlar dikkate alınmadığı takdirde, diş minesi erozyonunu etkileyerek yayılmasına ve zamanla diş uçlarının şeffaflaşmasına neden olmaktadır.

İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçların yanı sıra az su tüketimi, yaşlılık ve diyabet gibi nedenlere bağlı olarak da ağızda kuruluk meydana gelebilmektedir. Bu durum pek dikkate alınmasa da ağız kuruluğu tedavi edilmediği müddetçe daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Örneğin ağız kuruluğu sonucu diş çürükleri veya diş uçlarında şeffaflaşma problemleri görülebilmektedir.

Mine Hipoplazisi

Genetik bir rahatsızlık olan mine hipoplazisi, sağlam mine dokusunun daha az miktarda mineral içerdiği bir sağlık problemidir. Yani normal minenin normale göre az miktarda gelişmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Daimi diş sürme döneminde oluşan düşük mineralli dişlerde, hızlı ilerleyen çürükler, doku kaybı ve sarı-kahverengiden beyaz-kreme kadar değişiklik gösteren renklenmelere neden olur.

Bununla birlikte bir veya birden fazla dişi etkileyebilirken, birinci büyük azı ve genellikle kesici dişlerde görülmektedir. Mine hipoplazisinin erken teşhis ve tedavisi çok oldukça önemlidir. Çünkü gelişimsel mine bozukluğu olan bu durum, tedavi edilmediği takdirde diş kaybına kadar daha ciddi sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda reflü, kusma, Bulimia ve alkolizm gibi rahatsızlıklarda mineyi yıpratarak şeffaf diş sorununa yol açabilmektedir.

Diş Uçlarının Şeffaflaşması Nasıl Engellenir?

şeffaf diş

Diş uçlarının şeffaflaşmasının en sık görülen belirtilerinden biri dişlerde görülen renk değişiklikleridir. Eğer dişlerde renk değişikliği, uç kısımlarında şeffaflaşma veya saydamlaşma gibi bir durum söz konusu ise en kısa süre içerisinde bir diş hekime başvurulmalıdır. Bununla birlikte dil, yanak, dudak ve diş kenarlarında nedeni bilinmeyen durumlarda, ağız kuruluğu, diş hassasiyeti ve ağrısı gibi belirtiler yaşandığında da diş hekimine danışılmalıdır.

Uzman, şeffaf diş durumunda altta yatan sorunu tespit ederek diş minesi aşınmalarını engellemek adına en uygun tedavi planını uygular. Bu gibi olgularda genellikle dolgu veya porselen kuronlar uygulanmaktadır. Dolayısıyla bu uygulamalar sayesinde diş minesinin daha fazla aşınmasının önüne geçilmiş olur.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al